7
Budowa i zasada działania prądnicy synchronicznej ( trójfazowej)
Główne elementy składowe prądnicy to:
1. stojan z umieszczonymi w nim trzema ramkami (cewkami)
2. wirnik z uzwojeniem zasilanym ze źródła prądu stałego.
Rys. 1.
Aby lepiej wykorzystać miejsce na obwodzie stojana ramki w prądnicy synchronicznej wykonane są w postaci cewek wielozwojowych, zwanych fazami. Każda z faz ma jednakową liczbę zwojów. Poszczególne zwoje faz umieszcza się w żłobkach stojana, a dla każdej fazy przypada na obwodzie stojana kilka, lub kilkanaście żłobków. Rysunek 1 przedstawia zwoje faz w sposób uproszczony, tzn. Przyjęto że jedna faza składa się z jednego zwoju umieszczonego w jednej parze żłobków. W rzeczywistości, tych zwojów jest kilkadziesiąt.
Rys 2.
Rysunek 2 przedstawia uzwojenie jednej fazy, składające się (na rysunku) również z jednej cewki.
Początki cewek oznacza się zwykle literami U,V,W z indeksem 1, natomiast końce U,V,W z indeksem 2. Cewkę U1 U2, umieszcza się w dwóch żłobkach stojana, co obrazuje rysunek 3.
Rys 3.
Stojan prądnicy synchronicznej wykonany jest w postaci walca grubościennego, powstałego ze złożenia pakietu blach żelaznych.
Wirniki prądnic trójfazowych wykonuje się jako jawnobiegunowe , lub cylindryczne (Rys. 4)
Wirniki cylindryczne stosuje się zwykle w maszynach szybkobieżnych.
Są dwa zasadnicze sposoby wykonania go. Może być zrobiony z odkuwki z żelaza, lub podobnie jak stojan, z pakietów blach.
Rysunek 4 pokazuje w przekroju uzwojenie wirnika z zaznaczonymi kierunkami prądu w poszczególnych prętach oraz pierścienie doprowadzające prąd do uzwojenia wzbudzenia.
Prąd zasilający uzwojenie wzbudzenia czerpany jest z osobnego źródła. W praktyce na wale prądnicy umieszczona bywa dodatkowo mała prądniczka samowzbudna prądu stałego, która w czasie pracy prądnicy synchronicznej służy do zasilania uzwojeń magnesów. Siły elektromotoryczne, indukowane w poszczególnych fazach stojana, można przedstawić w postaci zależności:
eU = Em ∙ sinω ∙ t
eU = Em ∙ sin (ω ∙ t – 1200)
eU = Em ∙ sin (ω ∙ t – 2400)
Powyższe zależności wynikają z przesunięcia względem siebie poszczególnych ramek o kąt 1200.
Każdą z faz prądnicy trójfazowej można uważać za źródło prądu przemiennego i zasilać z nich poszczególne odbiorniki.
Rysunek 5 przedstawia schemat elektryczny prądnicy trójfazowej na którym widoczne są uzwojenia trzech faz. Uzwojenia fazowe mogą być skojarzone w gwiazdę, bądź w trójkąt.
W układach trójfazowych, wprowadza się pojęcie napięcia fazowego, Uf, oraz napięcia międzyprzewodowego – Up.
Napięcie fazowe to różnica potencjałów między przewodem fazowym, a zerowym, (zwanym również neutralnym), czyli różnicę potencjałów między początkiem i końcem jednej fazy.
Napięcie międzyprzewodowe to różnica potencjałów między dwoma przewodami fazowymi. Odbiorniki jednofazowe jak grzejniki, żarówki można łączyć między przewód fazowy a przewód zerowy, lub między dwa przewody fazowe, odbiorniki trójfazowe natomiast, pracujące na napięciu międzyprzewodowym, łączy się z przewodami fazowymi.
Przy połączeniu w trójkąt, napięcie międzyprzewodowe jest równe napięciu fazowemu prądnicy, czyli:
UfΔ = UpΔ
Moc znamionową „S” prądnicy, określa się w kilowoltoamperach, ponieważ wartość mocy czynnej P zależy od wypadkowego współczynnika mocy włączonych do sieci odbiorników, według zależności:
P = S ∙ cosφ = ∙ U ∙ J ∙ cosφ ∙ 10-3 kW
gdzie:
P – moc czynna prądnicy [kW],
S – moc pozorna [kV ∙ A],
cosφ - współczynnik mocy,
U – napięcie międzyprzewodowe prądnicy [V],
I – prąd przewodowy obciążenia [A].
Napięcie prądnicy synchronicznej reguluje się poprzez zmianę wartości strumienia magnetycznego biegunów, który zależy od wartości prądu wzbudzenia. Dla pracy na wspólną sieć, prądnice musza mieć zupełną zgodność napięcia w czasie, czyli musza pracować w synchroniźmie. Dlatego włączenie prądnicy do pracy równoległej do sieci zasilanej równocześnie z innych prądnic, wymaga przeprowadzenia „synchronizacji”. Polega ona na wyregulowaniu napięcia prądnicy do wysokości napięcia sieci, z równoczesnym zrównaniem faz tych napięć. Częstotliwości prądnicy i sieci, musza być sobie równe.
Proces wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni cieplnej.
Charakterystyka ogólna elektrowni:
Elektrownie cieplne z generatorami termoelektrycznymi i termoemisyjnymi cechuje duża trwałość, prostota eksploatacji, duża niezawodność pracy (brak części ruchomych), a także duża gęstość mocy (do 80 W/cm2). Wadami tego typu elektrowni są wysokie koszty budowy, wysokie temperatury pracy (ponad 1500K), małe sprawności (10 – 25%).
Zaletą elektrociepłowni jest jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz energii cieplnej, której nośnikiem jest para niskoprężna lub woda gorąca. W urządzeniach służących do wytwarzania energii zachodzą następujące przemiany energetyczne: przemiana energii chemicznej zawartej w paliwie w energię cieplną spalin, a następnie w energię cieplną pary wodnej. Przemiana ta odbywa się w wysokoprężnych kotłach parowych. Dalsze przemiany energii w energię mechaniczną i elektryczną oraz energię cieplną pary niskoprężnej następują w turbozespołach, które składają się z turbin parowych i prądnic synchronicznych (turbogeneratorów). Wodę gorącą otrzymuje się w zespole podgrzewaczy zasilanych parą niskoprężną albo w osobnych kotłach wodnych.
Podziału elektrociepłowni dokonuje się w zależności od rodzaju turbin parowych, które mogą być przeciwprężne, upustowo-przeciwprężne i upustowo-kondensacyjne. Elektrociepłownie można również dzielić na zawodowe, które zasilają sieci ciepłownicze w energię cieplną głównie do celów grzejnych oraz przemysłowe, które oddają energię cieplną głównie do celów technologicznych.
Dobór głównych urządzeń elektroenergetycznych i cieplnych elektrociepłowni, tj. kotłów parowych i wodnych oraz turbozespołów, jest zależny do planowego obciążenia cieplnego i jego zmienności w czasie. Całkowite obciążenie cieplne elektrociepłowni składa się z obciążenia technologicznego i grzejnego. Obciążenie cieplne może występować zarówno w postaci pary lub gorącej wody. Podstawową część obciążenia cieplnego jest pokrywana z wylotu przeciwprężnego lub upustu turbiny, zaś część szczytowa – z reduktora lub osobnych kotłów szczytowych (parowych lub wodnych). Regulacja mocy cieplnej ma na celu dostosowanie wydajności urządzeń elektrociepłowni do zapotrzebowania na ciepło. Możliwe są trzy rodzaje regulacji:
- jakościowa, w której strumień masy wody jest stały, zmieniają się natomiast temperatury wody,
- ilościowa, w której temperatury wody są stałe, zmienia się natomiast strumień masy wody,
- mieszana, jakościowo-ilościowa, w której strumień masy wody zmienia się skokowo przy przejściu z jednego przedziału zmienności temperatur do drugiego, a wewnątrz tych przedziałów odbywa się regulacja jakościowa.
Przykładowe dane turbin parowych stosowanych w elektrowniach cieplnych.
Moc
Parametry pary
Zużycie
Pary
Elektryczna
Cieplna
Dolotowej
Upustowej
MW
MJ/s
Mpa
0C
kPa
Kg/s
P2
0,4 – 2,0
1,6 – 6,4
320 – 435
120 – 900
1,4-9,4
TP
2,5 – 6
3,4
435
400-600
6,9-20
K8
2,5 – 8
2,4 – 4,5
380 – 450
---
2,8-8,1
TP20
19,5
8,8
510 – 535
900
48,6
13 UP 28,5
28,5
haslo12344