E. Stucki „Warsztat pracy nauczyciela kl. I-III”.doc

(23 KB) Pobierz
RECENZJA ARTYKUŁU:

RECENZJA ARTYKUŁU:

E. Stucki „Warsztat pracy nauczyciela kl. I-III”

 

Organizacja bazy warsztatu pracy nauczyciela:

Warsztat pracy –zespół metod i form treściowych i organizacyjnych stosowanych przez nauczyciela w procesie dydaktyczno-wychowawczym, oraz warunki techniczne umożliwiające optymalne sterowanie tym procesem, tj. odpowiednie klasy pracownie czy pracownie wyposażone w pomoce i środki dydaktyczne.

Podstawowa metoda pracy w edukacji wczesnoszkolnej jest metoda czynnościowa, polegająca na uczeniu się dzieci poprzez rozwiązywanie zadań wymagających od nich wykonania operacji efektywnych, interioryzacji tych operacji w formie modeli wyobrażeniowych i przeprowadzania operacji myślowych –stanowiących podstawę do opanowania wiedzy pojęciowej.

 

Zagospodarowanie klasy pracowni:

Koncepcja jej urządzenia i organizacji zajęć w niej w dużym stopniu zależy od inwencji nauczyciela, jego doświadczeń i preferowanych form i metod.

 

Wyposażenie metodyczne nauczyciela, to:

1.      Biblioteka metodyczna nauczyciela:

·         Wszystkie podręczniki dla klas I-III, zeszyty ćwiczeń, przewodniki i poradniki metodyczne,

·         Wszelkie pozycje metodyczne,

·         Czasopisma

2.      Zeszyty, teczki, zbiory:

·         Zeszyty: nauczyciel powinien prowadzić dwa zeszyty, jeden z konspektami zajęć z dziećmi, drugi –podzielony na kilka części wg własnego pomysłu –z tekstami wierszy, inscenizacji, zagadek.

·         Teczki: 4 podstawowe: z materiałami potrzebnymi do prowadzenia bieżących zajęć dydaktycznych; materiałów potrzebnych do organizowania życia wewnętrznego klasy; teczkę prac dziecięcych; teczkę planów pracy dydaktyczno-wychowawczej przygotowań do zajęć, narzędzi badawczych itd.

·         Zbiory: widokówki, zdjęcia, albumy, obrazy o różnorodnej tematyce, okazy naturalne (muszle, kamienie), komplety stempli itp.

3.      Biblioteka uczniowska:

·         Lektury i inne książki z literatury dziecięcej wypożyczone z biblioteki szkolnej, podarowane przez dzieci, lub zakupione przez klasę,

·         Słowniki ortograficzne, encyklopedie, albumy,

·         Ciekawe zeszyty lektur i czasopisma dziecięce.

 

Aspekty organizacji dydaktyczno-wychowawczej pracy nauczyciela :

a)      zastosowanie technicznych środków nauczania,

b)     przygotowywanie się do tygodniowych zajęć

c)      współpraca nauczycieli klas równoległych w przygotowywaniu lekcji,

d)     przygotowywanie się nauczycieli do zebrań zespołu samokształceniowego.

 

Wszystkie działania nauczyciela związane z organizacją warsztatu własnej pracy mają zasadniczo sens o tyle, o ile pozytywnie wpływają na organizację życia i działalności dziecka, rozwijają ich samodzielność, zainteresowanie i zdolności.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin