Ćwiczenia posturalne w formie obwodu stacyjnego. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu i skoliozie.doc

(42 KB) Pobierz
mgr Henryk Czaja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

 

Termin: styczeń

Forma zajęć: gimnastyka korekcyjna (10 uczestników)

Klasa: ISP

Czas trwania: 45 minut

 

Temat: Ćwiczenia posturalne w formie obwodu stacyjnego. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu i skoliozie.

 

Cel ogólny: ćwiczenia gimnastyczne przeciw płaskostopiu i skoliozie.

Cele operacyjne:

Uczeń:

1.      1.      Rozumie konieczność ćwiczeń.

2.      2.      Wykonuje ćwiczenia dostosowane do rodzaju wady postawy.

3.      3.      Ćwiczy, dokładnie wykonując polecenia prowadzącego.

 

Metody:

-          -         heurystyczna – dokładne wyjaśnienie ćwiczeń i sposobów ich wykonywania;

-          -         ćwiczeń praktycznych – ćwiczenia korekcyjne.

 

Formy organizacyjne:

-          -         zbiorowa – zabawy

-          -         jednostkowa – korekcja postawy

-          -         indywidualna – ćwiczenia korekcyjne

-          -         zespołowa – ćwiczenia w zespołach dwuosobowych na stacyjkach.

 

Pomoce dydaktyczne:

-          -         kocyki lub maty gimnastyczne;

-          -         drabinki;

-          -         koziołki;

-          -         ławeczki;

-          -         szarfy;

-          -         woreczek z piaskiem;

-          -         lustra;

-          -         lekkie piłeczki do dmuchania

 

Przebieg zajęć:

1.      1.      Korekcja postawy w siadzie skrzyżnym przed lustrem.

2.      2.      Zabawy rozgrzewające (np. berek ogonek, berek krzyżak czy berek baby).

3.      3.      Ćwiczenia oddechowe przed lustrem.

4.      4.      Zapowiedź zadania: ćwiczenia korekcyjne przeciwdziałające powstawaniu wad kręgosłupa (skolioza) i stóp (płaskostopie) oraz (dla niektórych dzieci) korygujące te wady.

5.      5.      Przygotowanie sprzętu – obwód stacyjny – podział dzieci na grupy dwuosobowe.

Stacja I

Rozłożone dwie maty gimnastyczne. (ćw. mięśni posturalnych kręgosłupa – prostownika grzbietu).

Dziecko 1 – leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, prawa stopa na lewym kolanie, dłonie pod głową – unoszenie łopatek (liczy do pięciu), powrót.

Dziecko 2 – leżenie przodem -  jednoczesne unoszenie wyprostowanych nóg i rąk nad podłoże (liczy do pięciu), powrót.

 

Stacja II

Ławeczka gimnastyczna odwrócona podstawą do góry, rozłożony kocyk i woreczek z piaskiem (ćw. mięśni stóp).

Dziecko 3 – przejście równoważne we wspięciu przez ławeczkę, ręce dla równowagi bokiem do góry.

Dziecko 4 – siad ugięty na kocyku, podpór tyłem, podnoszenie na przemian prawą i lewą stopą woreczka z piaskiem.

 

Stacja III

Ławeczka gimnastyczna i rozłożony na niej kocyk, koziołek gimnastyczny (ćw. obręczy barkowej i prostownika grzbietu).

Dziecko 5 – leżenie przodem na kocyku, przeciągnięcie ciała po ławeczce za pomocą wyłącznie rąk; to samo w leżeniu tyłem.

Dziecko 6 – przerzut górnej połowy ciała przez koziołek, dźwignięcie tułowia w górę z wyprostowanymi  rękami, powrót do skłonu (uwaga: ćwiczenie niewskazane dla dzieci z wadą „plecy okrągłe” zamiennie – zamiast skłonu – opad)

 

Stacja IV

Koziołek gimnastyczny, szarfa i rozłożony kocyk (ćw. mięśni stóp).

Dziecko 7 – wspięcie się na koziołek gimnastyczny, przejście po nim „jak po drabinie” stawiając całą stopę na szczebelek, zejście druga stroną.

Dziecko 8 – siad ugięty na kocyku, zwijanie szarfy palcami na przemian prawej i lewej stopy.

 

Stacja V

Dwie drabinki gimnastyczne (ćw. mięśni posturalnych grzbietu [elongacja] i mięśni stóp)

Dziecko 9 – wspięcie się przodem na drabinkę (odpowiednio stawiając stopę), zwis (chwyt okrągły), zejście na samych rękach do klęku.

Dziecko 10 – wspięcie się przodem na drabinkę, obrót tyłem do drabinki (chwyt okrągły), unoszenie nóg zgiętych w kolanach do poziomu bioder (liczenie do pięciu), odpoczynek.

 

Jeden sygnał – zmiana w grupach, dwa sygnały – zmiana stacji (w ten sposób każde dziecko wykona wszystkie ćwiczenia, nie znudzi się i nie zmęczy poszczególnych grup mięśniowych).

 

6.      6.      Ćwiczenia oddechowe i uspokajające np. dmuchanie lekkiej piłeczki, zabawa – „Co się zmieniło”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin