biobudownictwo.org.docx

(6368 KB) Pobierz

http://www.biobudownictwo.org/

Biobudownictwo


Biobudownictwo
Czy można dziś, jeśli nie ma się wysokich dochodów, wybudować własny dom? - Można, ale nie w konwencjonalny sposób. Trzeba sięgnąć po technologie i materiały najprostsze, naturalne i niedrogie. Jest taka niekonwencjonalna i prosta technologia - technologia glinosłombeli - polega na budowie z bel i kostek prasowanej słomy, gliny, żerdzi i z innych naturalnych jak najmniej przetworzonych materiałów występujących w naszym bliskim otoczeniu. Z powodu niewiedzy i stereotypów myślowych materiały te są najczęściej ignorowane i marnują się ale właśnie także z nich można zbudować wybitnie ciepły, zdrowy i solidny dom. Dom przyjazny dla człowieka i środowiska i najtańszy z obecnie możliwych. Czyż nie jest to racjonalne i piękne?

domsokol
Dom w Sokolnikach

domradzyn2

Dom w Radzyniu Podlaskim zbudowany w technologii modułowej z gliny i słomy. fot. R.Grudzień

Domów z prasowanej słomy i gliny, spełniających wszystkie współczesne standardy mieszkaniowe jest już tysiące: w USA, Niemczech, Szwecji, Kandzie Australii i wielu innych krajach świata o wysokiej kulturze ekologicznej. Budowane są w poczuciu odpowiedzialności za środowisko naturalne i w trosce o jakość własnego życia i przyszłych pokoleń. Niskie koszty i prostota tej technologii sprawiają, że glinosłomodomy mogą być wznoszone nawet przez tzw. niefachowców po uprzednim przeszkoleniu, co daje realną możliwość rozwiązywania problemów mieszkaniowych bez oglądania się na innych. Jednak budują je nie tylko ludzie o mniejszych dochodach ale o dziwo przede wszystkim bogaci -a to ze względu na wyjątkowy komfort zdrowotny tych domów i ich ekologiczny i estetyczny wymiar. Taki bio-dom zbudowany z oddaniem własnymi i rodzinnymi rękami nie jest zwykłym domem, przejmuje coś z troskliwości i radości budujących i taki już pozostaje otaczając mieszkających w nim ludzi atmosferą ciepła na długie lata. Potrzebne są do budowy zdrowe ręce, trochę wiedzy, wolny czas i chęć do pracy ale nie tak znowu ciężkiej, która daje z kolei dużo przyjemności.


portret
Janusz Świderski - Biobudownictwo j.s

Ewentualnie mogę pomóc przy budowie lub wznieść budynek w całości.

tel. 669900261; mail- janswiderski@onet.eu
lub biobudownictwo@biobudownictwo.org

rory

To jeden z zamieszkałych pokoi parteru domu pod Krakowem

sciana5cnk

Wykonane przez nas Ściany z gliny ubijanej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

03.05.2007. 00:48

Warsztaty i szkolenia

Warsztaty dla osób indywidualnych

Tym którzy chcą poznać technologię glinosłombeli i wybudować samodzielnie dom zgodnie z jej założeniami, proponujemy szkolenia i warsztaty.

Ogólna zasada warsztatów polega na tym, że w czasie warsztatów budujemy dla kogoś dom prawdziwy dom i przy okazji pracy rozmawiamy o technologii. Oddzielne zajęcia teoretyczne tylko dla dla grup zorganizowanych. W ramach odpłatności za naukę uczestnicy warsztatów będą wykonywali przez 6 godzin dziennie (więcej jeśli będą chcieli) proste prace budowlane zgodnie z posiadanymi możliwościami. Te osoby, które wybiorą tylko przyglądanie się, będą płaciły 50zł dziennie.

Niestety na budowach nie ma innej możliwości zakwaterowania jak własne namioty lub przyczepy campingowe -jeśli jest miejsce, ewentualnie można znaleźć zakwaterowanie gdzieś w pobliżu, zapewniamy jedynie dostęp do wody, prądu i sanitariatów.

Warsztaty w 2013r. będą odbywały się

- w okresie 10-20 kwiecień w - Kocu przy wykańczaniu kopuły z gliny i słomy, zakwaterowanie w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym lub w moim domu. kopuły, z gliny i słomy.

- Wysokie Mazowieckie gdzie od maja do lipca będzie kontynuacja budowy dużego domu mieszkalnego, garażu, ścian z ubijanej gliny w szalunku, klepiska, GWC.

Kontakt- Janusz Świderski 669900261.

Szkolenia dla brygad

Organizujemy płatne szkolenia i przyuczenia dla firm i brygad, które chciałyby budować w technologii glinosłombeli. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt w celu ustalenia współpracy.

 

Kopuła z gliny i słomy

Dlaczego kopuła?- Bo jest najprostszym i najtańszym sposobem budowy, a zbudowana z glinosłombali jest jeszcze cieplejsza i bardziej energooszczędna niż i tak już super oszczędny gliniano-słomiany dom z normalnym dachem. A w kopule w ogóle nie ma wydzielonego dachu, nie ma większości całej tej skomplikowanej ciesielskiej i dekarskiej roboty oraz kosztownych materiałów więźby i pokrycia. Dach powstaje z odpowiednio ukształtowanych, wzajemnie usztywniających się i zaimpregnowanych ścian. I sprawia to, że stosunek powierzchni ścian do uzyskanej kubatury budynku jest o 30% korzystniejszy niż w innej następnej w kolejności korzystnej bryle jaką jest sześcian. Także ciepła kopuła traci o 30% mniej bo o tyle ma przecież mniejszą powierzchnię ścian. Podobnie w przypadku fundamentów - potrzeba co najmniej o 14% mniej materiałów i robocizny. Dlatego ogólny koszt kopuły jest o około 15-20% niższy niż tej samej powierzchni dom na planie kwadratu czy prostokąta. Są jeszcze inne zyski, o których bardziej szczegółowo piszą na swojej stronie Wojciech i Sebastian Sergiel. Kopuły są bardziej odporne na huragany i podobno zdrowsze.

zbrojenie

Na początek zespawaliśmy w kształt koła pręt zbrojeniowy fi-12 a do niego w pionie odcinki tzw. śruby z metra. Właściwie wykop mógłby być trochę głębszy, przynajmniej żeby zebrać humus, ale niech tam, to ma być nieco większa eksperymentalna altana.

kopulaworki

Jako fundament posłużyły nam worki wypełnione piaskiem, muszą być dobrze ubite takimi żywymi tłuczkami, to najprostszy i najtańszy fundament. Worki będą później omurowane kamieniami.

kopulakonstr

Konstrukcja mocowana jest do podwaliny a podwalina do śrub z metra. Konstrukcję stanowią wygięte sosnowe deski, dwie warstwy desek żeby było mocniej, lepiej jeśli deski są z topoli lub osiki i mokre a i tak potrafią zwyczajnie się złamać. Na podejrzane miejsca z sękami nabijaliśmy dodatkowe deseczki.

kopulakonstr1

Jeszcze stężenia z desek po obwodzie i na skos.

kopulakostki

No i kratownica z listewek - bardzo skutecznie usztywnia cały "koszyk" i do niej wiązane są kostki słomy, żeby nie odpadły.

kopkobiety

Dziewczyny właśnie przyszywają kostki. kopsrodek

Kopuła będzie miała dwa okna, jedne drzwi i świetlik, na razie widnieją same otwory.

kopprac

To zdjęcie to dla niedowiarków, ośmiu i "pół" człowieka wlazło na wierzch i kopuła stoi.

kopolga

Jeszcze jedna dziewczyna nad oknem a kopuła jest już obrzucona pierwszą warstwą tynku glinianego i ma czapeczkę z paroprzepuszczalnej membrany.

kopuladaszek

Jednak sam tynk gliniany spłynąłby razem z deszczem więc nałożyliśmy jeszcze dwie warstwy tynku cemenowo-glinianego ze środkami hydrofobowymi i to powinno wystarczyć, chyba że jeszcze jakieś malowanie?. Ale to później i wykończenie kopuły bo trzeba było zająć się budową drugiej kopuły- grzybka w Janopolu koło Annopola nad Wisłą, żeby dało się zakończyć prace jeszcze przed zimą.

grzybekkonstr2

To jest kopułogrzybek na zgłoszenie, o średnicy parteru 6,68m. i poddasza 7,5m. co daje razem 75m2 powierzchni użytkowej (oprócz tej którą zajmują kostki słomy). Czy można tak legalnie? Można, najpierw zgłasza się budynek o ścianach grubości 10- 15cm - tyle praktycznie wychodzi po oblepieniu konstrukcji z kratownicą gliniano-słomiastym tynkiem. Potem, po zakończeniu prac zgłasza się wniosek o termomodernizację i budynek obkłada kostkami i tynkuje lub w inny sposób zabezpiecza.

Komentarze (12) 29.07.2012. 18:27

Pierwszy w kraju zielony dach łukowy

Pod Płońskiem, obok domu mieszkalnego, zbudowaliśmy pierwszy w kraju zielony dach kolebowy (łukowy). Dach przykrywa dwustanowiskowy garaż z użytkowym poddaszem.

garaz

Warstwa wierzchnia dachu to płaty darni pobranej z placu i okolicy placu budowy, składające się głównie z nieśpiałka, kocanki piaskowej i mchów. Są to rośliny o dużej odporności na susze i nie wymagające koszenia. Darń jest przyciśnięta siatką powlekaną, pod darnią znajduje się warstwa gliny z trocinami, folia kubełkowa i papa izolacyjna na OSB. Widoczne na zdjęciu pasy papy będą przykryte brzozową oblicówką.

garaz

konstrgaraz

Wykonywanie konstrukcji garażu z żerdzi i wygiętych desek calówek.

Komentarze (6) 29.01.2012. 23:13

Klepisko - podłoga z gliny

Nowoczesne klepisko z ubijanej gliny może być trwałe na dziesiątki lat i piękne -jeśli jest właściwie wykonane i pielęgnowane, można je też zmywać i polerować. Z racjonalnych względów powinno się je raczej budować na podłożu stabilnym i ocieplonym np. keramzytem lub twardym styropianem z betonowa wylewką, można też je łączyć z systemami ogrzewania podłogowego. Klepiska dotąd wykonywane składały się z kilku warstw gliny z piaskiem, ostatnia warstwa była z tzw. gliny ilastej o jak najmniejszej średnicy cząsteczek,- co wymagało w sumie jednak dość długiego okresu wysychania bo do półtora miesiąca czasu. Obecnie prawdopodobnie jako pierwsi na świecie mamy do dyspozycji i wprowadzamy do klepisk ekologiczny preparat o nazwie consolid stosowany do utwardzania gruntów gliniastych pod drogi, który powoduje proces szybkiego kamienienia gliny, wspomagany dodatkowo kilkuprocentowym dodatkiem cementu. Skraca to czas wykonywania klepiska do paru dni. Poniżej przedstawiamy klepisko wykonane w 2010r. w przedsionku domu z glinosłombeli w Radzyniu Podlaskim. Koszt takiego klepiska wynosi około 70-90m zł/m2 z materiałami klepiskorklepisko

23.02.2011. 21:05

Konstrukcja z żerdzi

Naszym wkładem w rozwój biobudownictwa jest zastosowanie modułowej konstrukcji z żerdzi.


http://biobudownictwo.org/images/DSCN0375%202.jpg
Nie jest to całkowita nowość, w technologiach opartych na drewnie, glinie i słomie czasem stosuje się konstrukcje ścian i belek stropowych z okrąglaków. Innowacja w tym przypadku polega na tym, że z żerdzi wykonujemy całą konstrukcję, - ścian stropów i dachu. Daje to nam spore oszczędności ze względu na niski koszt żerdzi, chociaż wymaga większego nakładu pracy niż przy użyciu belek czy kantówek, dlatego najczęściej konstrukcję dachu i stropu wykonuje się tradycyjnie albo z elementów prefabrykowanych. Żeby było jak najtaniej, żerdzie o średnicy 10-15 cm przecinamy wzdłuż na pół, a tzw. kopalniaki o średnicy do 25cm tniemy na ćwierćwałki i z tego zbijamy drabiny, kratownice i wiązary, które będą spełniały rolę słupów nośnych, belek stropowych i krokwi. Kilka słupów połączonych ryglami i krzyżakami stanowi jeden element modułowy.


http://biobudownictwo.org/images/IMG_0176.jpg
Moduły ścienne mają wysokość jednej kondygnacji. Kratownice stropowe wykonane z połówek żerdzi o średnicy 12cm mogą mieć rozpiętość do 7,5m (dane na podstawie powstałej z min. naszej inspiracji pracy dyplomowej, - M. Iwanek, R. Kisiel; "Zastosowanie żerdzi drewnianych jako elementów konstrukcji ścian i stropów w budownictwie ekologicznym", Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej, Politechnika Lubelska, Lublin 2006).

Żerdzie powinny być suche, wystarczy zwykłe sezonowanie, nie jest konieczne suszenie komorowe i czterostronne struganie, konstrukcja będzie całkowicie zalepiona gliną o grubości do 10cm, a glina ma właściwości konserwujące wobec drewna - drewno wstępnie podsuszone, oplepione gliną wysycha do wilgotności 10 proc. i już takie pozostaje.

Konstrukcja przedstawiona powyżej jest pokazana na etapie wykonywania, w końcowej fazie krokwie z żerdzi zostały wzmocnione ukośnymi łącznikami.

left

Bele prasowanej słomy

Bele (kostki, baloty) prasowanej słomy to fantastyczny materiał ociepleniowy i budowlany, aż dziw bierze że w dzisiejszych czasach tak mało ludzi chce i umie z niego skorzystać. (Bele po oblepieniu gliną to -glinosłombele.) Słomę od dawna używano w budownictwie, w formie strzechy, mat słomianych, sieczki z wapnem do ocieplania stropów czy do ogacania budynków. Słoma sprasowana w kostkę jest jednak najbardziej praktycznym i prostym w użyciu materiałem. Jest to wspaniały, naturalny i całkowicie zdrowy budulec. Baloty produkuje się powszechnie w prawie każdym niewielkim gospodarstwie rolnym ze słomy żytniej, pszennej, pszenżyta, owsa, jęczmienia i mieszanek zbóż. Takie kostki są bez żadnych zbędnych zabiegów od razu gotowe do użycia.
http://biobudownictwo.org/images/budowa11.jpg

Do budowy nadają się bele ze wszystkich rodzajów słomy z wyjątkiem samej słomy jęczmiennej, bo jest zbyt miękka. Dostępne w kraju mają wymiary: 28x40x45-120cm, 35x45x40-120cm, 40x40x40-120cm, 40x45x40-120cm, są i większe ale te są najbardziej praktyczne. Bele są sprasowane z siłą 90-130 kg/ i ważą od 6do 15kg, są też bardzo tanie (jako materiał budowlany) można je kupić od rolników w cenie 1-1,5zł za sztukę, na ściany potrzeba od 3 do 4 sztuk. Prasowana słoma charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła γ =0,035 WmxK do 0,045WmxK, oraz bardzo dobrym współczynnikiem przenikalności cieplnej, - przy grubości 40cm kostki U= 0,12 do 0,140 Wm²K (austriacki Instytute für Baubiologie und Ökologie). Jest to znacznie powyżej obowiązujących w kraju norm U=0,30 Wm²K dla ścian wielowarstwowych i 0,50 Wm²K dla ścian jednowarstwowych. Domy z prasowanych balotów są więc bardzo ciepłe i energooszczędne, podobnie jak tzw. domy pasywne, które charakteryzują się współczynnikiem U poniżej 0,15Wm²K. Kostki zalepione gliną są niepalne, Kostkami można ocieplać nie tylko ściany ale także podłogi, stropy i dach.

 

Biobudownictwo zalety i wady

Dlaczego domy z glinosłombeli są godne polecenia?

1. Domy z gliny i prasowanej słomy są solidne, trwałe i niepalne ( o ile mają też niepalny lub trudnozapalny dach). Pierwsze takie domy zaczęto budować USA w stanie Nebraska pod koniec IXX wieku i stoją do dziś, już ponad 100 lat!

2. Budowa jest ekologicznie czysta i niskoenergetyczna, uzyskanie w najbliższej okolicy budowy takich materiałów jak glina, słoma, kamień polny, żerdzie, drewno osikowe, nie wymaga skomplikowanych i wysokotemperaturowych procesów, nie pociąga za sobą emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Po zakończeniu (kiedyś) eksploatacji budynek nie stanie się kłopotliwym odpadem, jest całkowicie biodegradowalny. Budowa pochłania tylko 2% energii jaka jest potrzebna do wznoszenia budynków w technologiach wysokotemperaturowych - opartych na cemencie i ceramice, odpada też daleki transport materiałów.

3. Dom jest wybitnie ciepły i energooszczędny, ściany z prasowanej słomy i gliny o łącznej grubości od 50 do 60cm i połacie dachowe ocieplone belami prasowanej słomy charakteryzują się rewelacyjnie dobrym współczynnikiem przenikania ciepła U=0,12Wm²/K, tak dobra izolacyjność na poziomie tzw. pasywnych domów sprawia, że na ogrzewanie w sezonie grzewczym zużywa się (przy ciepłych oknach i drzwiach) tylko około 15-30 kilowatogodzin na powierzchni (norma w kraju to 90kWh) co odpowiada 2-3 litrom oleju opałowego lub 2-3m³ gazu. Daje to możliwość ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym lub grzejnikami elektrycznymi, a rachunki za ogrzewanie są około trzykrotnie mniejsze niż w domach tradycyjnych. Ponadto grube ściany równie dobrze jak przed zimnem, chronią przed letnimi upałami, nie przegrzewają się i dają przyjemne odczucie chłodu, stanowią też bardzo dobrą barierę wyciszającą hałas - co daje komfort akustyczny w czasie użytkowania pomieszczeń.

4. Budowa jest uproszczona - zamiast ciężkiego fundamentu fundament punktowy lub płyta monolityczna, albo nawet na utwardzonym grysem gruncie układa się jutowe worki wypełnione żwirem, omurowane kamieniami na zaprawie; zamiast wielowarstwowej skomplikowanej struktury ścian, posadzek i połaci dachowych, - struktura monolityczna lub dwuwarstwowa bez dodatkowego ocieplania; zamiast systemu ogrzewania typu kocioł + c.o. i grzejniki - kominek z płaszczem wodnym lub tylko grzejniki elektryczne; zamiast np. terakoty, parkietu - polerowane klepisko. Tak uproszczone prace, w tym nawet wykonanie wiór osikowych, klepek osikowych bez felcu czy dachówek gliniano-cementowych i ułożenie na dachu, są możliwe do przeprowadzenia (najlepiej po krótkim szkoleniu) nawet przez ludzi, którzy nie mieli dotąd styczności z budownictwem. Powinni jednak umieć posługiwać się przynajmniej na poziomie podstawowym młotkiem, siekierką, piłą… Przykładem jest autor tego artykułu, z wykształcenia mgr filozofii -który wszystkie najtrudniejsze prace przy budowie domku wykonał sam. Czas budowy z wykończeniem przy dobrej organizacji pracy wynosi około 2- 4 miesiące.

5. Koszty budowy są niskie, materiały na dom o powierzchni np. 120m² (z wykończeniem ale bez przyłączy, wkładu kominkowego i tzw. białego montażu) wynoszą około 50-60tyś zł (w tym ok.50% kosztów mat. to stolarka i pokrycie dachowe) i mniej więcej tyle może kosztować budowa jeśli wykona się ją głównie własnymi siłami. Gliny potrzeba 18-20m³, może być pozyskana z wykopu pod dom, staw lub zakupiona w cenie 30-40 zł za z pobliskiej kopalni gliny; żerdzi – 10-15m³ w cenie 130-180 zł; bel prasowanej słomy – 1200szt. -1,5zł za sztukę. W systemie prac zleconych stan surowy zamknięty razem z robocizną powinien kształtować się w granicach 550-700zł/, koszt budowy pod klucz może wynosić około 900-1200zł za wykończonej powierzchni (zależnie od zakresu robót)Tak dziwnie -szczególnie dzisiaj niskie koszty wynikają z niskich cen głównych materiałów i stosunkowo niskiej pracochłonności - robocizna zamiast standardowo 50-70 r-g/ powierzchni wynosi tylko 25-30 r-g. Koszty mogą być jednak wyższe w przypadku luksusowego i artystycznego wykończenia domu.

6. Domy z gliny posiadają unikalne walory zdrowotnościowe, panuje w nich optymalny mikroklimat który powstaje w wyniku wysokiej zdolności pochłaniania i oddawania pary wodnej, a także paroprzepuszczalności gliny i słomy, dlatego w pomieszczeniach utrzymuje się stała wilgotność powietrza na poziomie 50-55%. Dom naturalnie „oddycha” i nie ma konieczności montowania kosztownych systemów wymuszających wentylację, wystarczy grawitacyjna. Pomieszczenia z gliny polecane są szczególnie dla osób z chorobami alergicznymi, ponieważ gliniane tynki mają właściwości oczyszczające powietrze, neutralizują mikrozanieczyszczenia np. dym nikotynowy, nie przylepia się do nich kurz bo są elektrostatyczne obojętne oraz antyseptyczne - hamują rozwijanie się bakterii i pleśni na ścianach. Nie wypalana glina jako materiał naturalny odznacza się też zdrowym, niskim promieniowaniem jonizującym, dlatego - jak podaje niemiecka firma Bayosan produkująca min. suche gliniane tynki - ma właściwości antyrakowe i przyczynia się do zachowania zdrowia i długowieczności. Dawniej, gdy nie było jeszcze lodówek nawet żywność ze względu na dobroczynne oddziaływanie gliny przechowywano w glinianych dołach i naczyniach, a woda z glinianych dzbanów jest bardzo długo chłodna i świeża.

7. Nowoczesne domy z gliny i prasowanej słomy są piękne, mają estetyczny wygląd i mogą zadowolić nawet wyrafinowane oczekiwania estetyczne. Najczęściej budowane są w ciekawej formie architektonicznej, odznaczają się łagodnym wykończeniem, bez ostrych zakończeń i kantów co daje wrażenie ciepła, naturalnej harmonii i wkomponowania w środowisko. Osobnym tematem są oryginalne i piękne gliniane tynki, odznaczają się bogactwem faktur i detali które można w nich uzyskać. Są uznawane jako wyprawy szlachetne i gustowne o dobroczynnym oddziaływaniu; niezwykle piękne tynki są wykonane min. w pałacu cesarskim w Japonii. Plastyczność gliny można wykorzystać do uformowania wewnątrz budynku artystycznych detali oraz półek i wnęk spełniających rolę oryginalnego umeblowania.

Wady
Za wadę może być uznawane to, że ściany domów mają grubość od 50-do60cm, zwiększa się tym samym o kilka (w porównaniu do innych technologii) powierzchnia zabudowy domu przy tej samej powierzchni użytkowej, ma to znaczenie jeśli dysponuje się działką o minimalnej powierzchni.

Drugą wadą jest konieczność żmudnego korowania żerdzi – jeśli robi się to ręcznie, bo można też korować mechanicznie na specjalnych maszynach - korowarkach np. w tartaku - za co trzeba jednak zapłacić. (Obecnie przymierzamy się do skonstruowania prostego urządzenia do korowania, które można byłoby przewozić nawet w samochodzie osobowym, i zakupić w przystępnej cenie lub wzajemnie wypożyczać.

Trzecią jest(jak w każdej technologii opartej na glinie) spotykane niekiedy pękanie gliny w czasie wysychania tynków lub klepiska, szczególnie w narożach, połączeniach z innymi materiałami np. z drewnem lub na styku z posadzką. Związane to jest z samą gliną, która jest materiałem niejednorodnym i nieznormalizowanym. Pęknięcia występują najczęściej gdy stosuje się glinę zbyt tłustą (zbyt kurczliwą). W celu zmniejszenia kurczliwości dodaje się do gliny od 10-70% piasku i materiały włókniste (trociny, plewy, słomę, paździeże) od 10-50% które dodatkowo stabilizują glinę. Nie ma jednej stałej proporcji tych składników. Trzeba przed wykonaniem tynków i klepiska wykonać kilka- kilkanaście próbek (krążków,plastrów) o różnej zawartości piasku i wypełniaczy organicznych i następnie wybrać skład optymalny. Mimo to po wyschnięciu mogą pojawiać się pęknięcia, wtedy trzeba poczekać do całkowitego wyschnięcia tynków i następnie uzupełnić pęknięcia taką samą masą tynkarską co tynk, a następnie zatrzeć. W razie potrzeby zabieg powtórzyć i to skutecznie rozwiązuje problem. Można jeszcze stosować tzw. pęknięcia idealne, chodzi o to, że tam gdzie spodziewamy się pęknięcia(naroża, połączenia)sami wcześniej wykonujemy na świeżych tynkach (kielnią, pacą) nacięcie po linii prostej. Glina skurczy się zgodnie z tymi nacięciami, powstanie regularne pęknięcie, które można zostawić, zaszpachlować albo zasłonić np. listwą.

Następną, choć może nie wadą ale trudnością jest to, że w kraju brakuje fachowców, praktycznie jest kilka małych firm budowlanych które znają się na tej technologii (choć jest bardzo prosta). Dlatego większość prac trzeba wykonać we własnym zakresie, albo skorzystać ze szkoleń i warsztatów

 

Przykłady innych domów

dom

Dom ze str.www.ecologyretreatcentre.com/Strawbale.htm

drugi

Ze str.www.mountainproperties.com/listings/taylor.html

trzeci

Dom ze str www.centerforsustainablecommunity.org/images/...

Zdjęcia gotowego domu

Wybrane zdjęcia gotowego domu z glinosłombeli i żerdzi w Kocku Zdjęcia domu z gliny
Domek w zimie
Zdjęcia domu z gliny
Widok od wschodu
Zdjęcia domu z gliny
Wejście od północy
Zdjęcia domu z gliny
Zadaszenie z osikowych dranic
Zdjęcia domu z gliny
Okna na południe
Zdjęcia domu z gliny
Elewacja szczytowa
Zdjęcia domu z gliny
Ostatnie prace wykończeniowe
Zdjęcia domu z gliny
Widok z ukosa

 

Koszty

Dlaczego domy z glinosłombeli i żerdzi buduje się tak niskim kosztem?

1. Bo do budowy używa się najtańszych materiałów, które w obiegowej ocenie nie mają wartości budowlanej, nie są w obrocie materiałów budowlanych a jednocześnie są powszechnie dostępne i nie wymagają skomplikowanej obróbki, dlatego ich cena jest tak niska:

-1m³ sosnowych żerdzi o śr. 10-15cm kosztuje (u leśniczego) od 150 do 200zł, śr.15-25cm od 180 do 250zł, na dom o powierzchni do 120m² potrzeba 15-20m³ żerdzi, w tym na konstrukcję, na belki stropowe, krokwie.
- Jedna kostka prasowanej słomy (balot) kosztuje w zależności od wymiarów 1,5-3 zł, na dom 120m² potrzeba około 500-1500 sztuk (jeśli z ociepleniem połaci i stropów);
- 1m³ gliny zakupionej na kopalni piasku lub żwirowni gdzie jest odpadem kosztuje 20-40zł lub tylko wykopanie jeśli glinę wykopie się z własnej działki, na dom potrzeba 15- 20 Glina kupowana z cegielni lub kopalni gliny kosztuje około 230zł za tonę.
- 1m³ osiki lub topoli kosztuje 50- 150zł, na pokrycie dachu 160m² wiórami lub klepkami potrzeba 7-8m³ drewna. Wióry raczej trudno wykonać samemu, potrzebne jest do tego specjalne urządzenie (dlatego w poniżej zamieszczonych wyliczeniach uwzględniony jest koszt zakupu wiór w cenie 45zł za ). Łatwiej wykonać klepki, wystarczy pociąć drewno na deski grubości 1,2-1,8cm, szerokości 8-12cm, przeheblować i pociąć na długość 40-60cm. patrz - www.naturalnydom.com

2. Oszczędności powstają również z powodu uproszczonego trybu prac na każdym etapie budowy:
- uproszczony fundament punktowy bo dom jest lekki, można też jeszcze prościej, - na utwardzonym żwirem gruncie układa się worki jutowe wypełnione żwirem i omurowuje je kamieniami na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej;
- najprostsze, monolityczne lub dwuwarstwowe i od razu ocieplone ściany, posadzki, połacie dachowe- zamiast kilku czy nawet kilkunastu warstw;
- uproszczona podłoga z wyszlifowanej i utwardzonej gliny np. mozaikowej (wygląda naprawdę ładnie) lub z połówek żerdzi zamiast parkietu, terakoty czy droższych desek podłogowych ;
- konstrukcja ścian, stropów i dachu z kratownic i wiązarów dość łatwa do ustawienia ze względu na mały ciężar elementów modułowych, a z powodu konserwującego oddziaływania gliny, drewno na konstruk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin