sciaga3.doc

(133 KB) Pobierz
3

1.Nieruchomość-def.,rodzaje, cechy, części składowe.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Rodzaje: nieruchomość gruntowa, budynkowa, lokalowa. Do części składowych gruntów należą głównie budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

2.Kataster nieruchom. I ewid.gr.i bud.- def. Zakres informacji, różnice i podobieństwa.

Kataster nieruch.-to jednolity dla całego kraju systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach i budynkach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami i budynkami.

3.Jednostaka ewidencyjna, obszar, identyfikatory określające.

Jednostkę ewidencyjną stanowi obszar gruntów położonych w granicach administracyjnych gminy, a w przypadku gdy w skład gminy wchodzi miejscowość o statusie miasta albo wyodrębnionej dzielnicy - również w granicach administracyjnych miasta lub wyodrębnionej dzielnicy. Jednostkę ewidencyjną określa nazwa własna oraz obowiązujący identyfikator rejestru terytorialnego Głównego Urzędu Statystycznego. Jednostka ewidencyjna dzieli się na obręby.

4. Definicja obrębu ew.

Podstawowa jednostka podzialu powierzchni dla której sporządza się odrębny operat ewidencyjny. Obszar obrębu tworzą powierzchnie wszystkich działek ewidencyjnych wchodzących w jego skład, a jego granice na obszarach wiejskich powinny być zgodne z granicami wsi , miejscowości i sołectw. W  miastach granica obrębu pokrywa się z granicą określoną przez wody, ulice , linie kolejowe i obejmują w całości tereny o jednorodnej zabudowie i zagospodarowaniu.

5. Definicja działki, szczególne przypadki działek.

Działkę ew. stanowi ciągły obszar gruntu położony w granicach jednego obrębu , jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą lini granicznych.

W obszarze obrębu działkę identyfikuje numer porządkowy, który, raz ustanowiony, pozostaje elementem odpowiednio związanym z oznaczeniem każdej jej części powstałej w razie podziału. W przypadku połączenia działek, nowo powstałą działkę oznacza się nowym numerem porządkowym.

6. Działka a nieruchomość gruntowa – różnice

Działka gruntu jest często utożsamiana z nieruchomością gruntową. Podstawową różnicą jest to w skład jednej nieruchomości może wchodzić kilka działek. Każda nieruchomość powinna mieć założoną KW (jedna nieruchomość – jedna KW), natomiast w jednej Księdze może być wsianych kilka działek.

7.Stan prawny nieruchomości.

Jest to przynależność do tego samego podmiotu lub w przypadku współwłasności –tych samych podmiotów.

Stan prawny jest określony na podstawie wpisów   KW, prawomocnych orzeczeń sądowych, aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych, aktów normatywnych, umów dzierżawy, protokoły przesłuchań przy ustalaniu samoistnego posiadacza, akty własności.

8.Granice prawne nieruchomości.

Granica prawna to geodezyjnie jednoznacznie określona, ustalona na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej w postępowaniu rozgraniczeniowym, podziałowym , scaleniowym i wymiany gruntów. Granica ta jest zastabilizowana i pomierzona.

10.Aspekty określenia granic działek.

Jeżeli jest możliwe ustalenie granic na podstawie stanu prawnego, granica powinna być tak ustalona  i nie ma możliwości ustalenia jej wg znaków i śladów, bądź zgodnego oświadczenia stron. Jeżeli granica wg stanu prawnego nie była ustalona czyli jest brak dokumentacji, należy wziąć pod uwagę znaki, ślady gr., mapy i inne dokumenty dotyczące jej przebiegu. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia granicy wg stanu prawnego bądź na podstawie znaków, śladów, map i innych dokumentów, wówczas przebieg granicy ustala się na podstawie zgodnego oświadczenia stron.

12.Systematyka użytków gruntowych.

- użytki rolne- grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione - grunty zabudowane i zurbanizowane - użytki ekologiczne nieużytki - grunty pod wodami - tereny różne

14. Rodzaje dokumentów określających stan prawny.

Dokumentami tymi są: KW, zbiory dokumentów, akty notarialne, akty własności ziemi, orzeczenia sądowe, decyzje administracyjne, umowy zawarte na podstawie prawa obowiązującego (dzierżawy, najmu, użyczenia), protokoły przesłuchania stron i świadków w sprawie ustalenia samoistnego posiadacza gruntów oraz ustalenia płatnika podatku, nie będącego podmiotem ewidencyjnym ani posiadaczem zależnym, mapy i szkice zawierające informacje o stanie prawnym nieruchomości.

15. Podać jakie postępowanie, dokumenty geodezyjne są podstawą granic prawnych.

Ustalenie granic działek następuje na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej w postępowaniach: rozgraniczeniowym, podziałowym, scaleniowym i wymiany gruntów, scaleniowym pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, sądowym w zakresie dowodów stanowiących podstawę rozstrzygnięć sądowych oraz decyzji administracyjnych; innym, poprzedzonym protokolarnym ustaleniem granic nieruchomości,

16. Definicja nieruchomości gruntowej.

Nieruchomość gruntowa - część powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty).Jednym z rodzajów nieruchomości gruntowych są nieruchomości rolne (grunty rolne).

17. Rodzaje nieruchomości.

-  nieruchomość gruntowa

-  nieruchomość budynkowa - budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

- nieruchomość lokalowa - lokal mieszkalny lub użytkowy w tym także garaż stanowiący część składową budynku o ile lokal ten stanowi odrębną własność.

18.Przykłady nieruchom. budynkowej.

1)    Gdy budynek został wzniesiony na gruncie skarbu państwa, komunalnym

2)    Został sprzedany na własność przez skarb państwa, czy samorząd włącznie z ustanowieniem dla nabywcy budynku prawa wieczystego użytkowania gruntu

3)    Spółdzielnia mieszkaniowa, która wzniosła budynek jednorodzinny na gruncie danym jej na użytkowanie wieczyste przeniosła jego własność na rzecz członka spółdzielni wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu, na którym jest budynek

4)    Część budynku została wydzielona np. w postaci lokalu mieszkalnego i sprzedana przez skarb państwa lub gminę łącznie z ustanowieniem na rzecz nabywcy lokalu prawa użytkowania wieczystego do gruntu w części ułamkowej

5)    Garaże wybudowane przez osoby fizyczne na podstawie zezwolenia na budowę na gruncie własności skarbu państwa lub samorządu terytorialnego

6)    Jeśli budynek wchodzi w skład nieruchomości przekazanym przez rolnika za rentę, emeryturę

19. Definicja własności.

Wg KC „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać nią”.

20. Prawa rzeczowe- związek z ewidencją gruntów i budynków.

Wyróżniamy następujące prawa rzeczowe: własność, użytkowanie wieczyste, posiadanie, ograniczone prawa rzeczowe (użytkowanie, służebność, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

21. Prawa zobowiązaniowe – związek

Wyróżniamy następujące prawa zobowiązaniowe: najem, dzierżawa, użyczenie, darowizna, renta, dożywocie.

22. Na podstawie jakich dokumentów może być stwierdzona własność.

Prawomocne orzeczenia sądowe, ostateczne decyzje administracyjne, akty notarialne, umowy i ugody w postępowaniu sądowym i administracyjnym, wypisy z ksiąg wieczystych, umowy kupna – sprzedaży, wypisy z rejestru płatników podatku gruntowego

 

24. Samoistny posiadacz.

Posiadaczem samoistnym jest osoba która włada rzeczą jak właściciel, ale nie umie tego prawa udokumentować, czyli jest jakby nieformalnym właścicielem np. osoba która nie przeprowadzi postępowania spadkowego.

25. Zakres danych przedmiotowych w ewidencji.

Zakres przedmiotowy obejmuje dane dotyczące gruntów (ich położenia, powierzchni, rodzajów użytków gruntowych oraz ich klasyfikacji gleboznawczych) i budynków.

26. Zakres danych podmiotowych

dane ewidencyjne dotyczące podmiotu obejmują: określenie podmiotu, numer grupy rejestrowej, stosunek prawny do przedmiotu.

27. Definicja zasiedzenia

Posiadacz nieruchomości nie będąc jej właścicielem nabywa własność jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba, że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat 30 posiadacz nieruchomości nabywa jej własność choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

28. Dane ewidencyjne działki.

Dane ewidencyjne działki stanowią:

1. Nr. ewidencyjny działki

2. Numeryczny opis granic działki

3. Pole pow. działki ew.

4. Informacje określające pola pow. konturów uż. gruntowych i klas

gleboznawczych w granicach działki

5. Wartość działki ew.

6. Nr jednostki rejestrowej gruntów do której przypisana została ta działka

7. Oznaczenie księgi wieczystej, a w przypadku gdy księga wieczysta nie jest założona oznaczenie dokumentów określających własność.

8. Oznaczenie dokumentów określających inne prawa do działki niż własność i prawo użytkowania wieczystego.

9. Nr rejestru zabytków

10. Nr rejonu statystycznego

11. Nr porządkowy działki(nieruchomość zabudowana)

12. Nr drogi(działka ew. jest drogą) 

29. Dane ewidencyjne budynku.

Dane ewidencyjne i opisowe budynku stanowią:

1. Nr ew. budynku 2. Nr porządkowy 3. Nr opisu konturu

4. Nr działek ew. na których znajduje się budynek

5. Oznaczenie funkcji budynku 6. Wartość budynku

7. Rok zakończenia budowy 8. Pow. zabudowy w m2

9. Liczba kondygnacji 10. Materiał z którego zbudowane są zew. ściany budynku 11. Liczba i numery lokali stanowiące odrębne nieruchomości lokalowe 12. - innych nieruchomości 13. Pole pow. Użytkowej 14. Nr rejestru zabytków

30. Dane ewidencyjne lokalu.

1. Nr lokalu 2. Nr ew. budynku w którym jest lokal 3. Oznaczenie funkcji użytkowej lokalu 4. Liczba izb

5. Pole pow. użytkowej lokalu

31. Dane ewidencyjne podmiotu.

1.dla osób fizycznych

·     nazwisko i imiona oraz imiona rodziców

·     adres miejsca pobytu stałego

·     informacja, czy osoba fizyczna jest cudzoziemcem

2.dla Skarbu Państwa-nazwa „Skarb Państwa”

3.dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków:

·     nazwa jednostki lub związku

·     siedziba ich organów

4.dla organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych:

·     nazwa organu lub jednostki org.

·     Siedziba organu lub jednostki org.

5.dla osób prawnych nie wymienionych w punkcie 2 i 3:

·     Nazwa osoby prawnej

·     Siedziba

·     Informacja czy osoba prawna jest cudzoziemcem

32.Treść mapy ewidencyjnej.

Mapa ewidencyjna zawiera:

1.    granice jednostek zasadniczego, trójstopniowego, terytorialnego podziału państwa,

2.    granice jednostek ewidencyjnych,

3.    granice obrębów,

4.    granice działek,

5.    opis i kontury użytków gruntowych, w tym ekologicznych,

6.    opis i kontury klas gleboznawczych,

7.    kontury budynków,

8.    stabilizowane (trwałe) punkty graniczne,

9.    numery ewidencyjne działek,

10.   numery porządkowe budynków,

11.   numery ewidencyjne budynków,

12.   numery punktów załamania linii granicznych,

13.   nazwy ulic i oznaczenia dróg publicznych,

14.   informacje porządkowe przewidziane odrębnymi przepisami.

 

33. Różnice między własnością a użytkowaniem wieczystym.

Użytkowanie wieczyste to prawo pośrednie miedzy prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Do własności użytkowanie wieczyste zbliża się przez to, iż użytkownik wieczysty korzysta z takiej samej ochrony jak właściciel, a także może posiadać rzecz tak jak właściciel. Jednak użytkowanie wieczysta ograniczone jest czasowo (40-99 lat), umowa o oddanie w wieczyste użytkowanie może określać sposób korzystania z gruntu, a także może ulec rozwiązaniu jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z umową. W użytkowanie wieczyste mogą być oddane tylko grunty.

34. Kto i na podstawie jakich dokumentów jest użytkownikiem wieczystym.

Użytkownikiem wieczystym może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Prawo to powstaje na podstawie: umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste; wpisu tego prawa do KW (prawo to powstaje w chwili wpisu do KW).

35. Jaka jest różnica między użytkowaniem a dzierżawą.

Użytkowanie jest to ograniczone prawo rzeczowe, którym można obciążyć nieruchomość na rzecz dowolnej osoby. Użytkownik może korzystać z nieruchomości w sposób jaki ustalono przy ustanowieniu tego ograniczonego prawa rzeczowego. Jest to prawo niezbywalne.

Natomiast dzierżawa należy do praw zobowiązaniowych. Powstaje ona na mocy umowy w której właściciel zobowiązuje się oddać nieruchomość do korzystania na określonych w umowie warunkach, a osoba która nieruchomość bierze zobowiązuje się do przestrzegania tych warunków.

36. Co to jest hipoteka.

Ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość. Jest rzeczowym sposobem zabezpieczenia kredytu, polegającym na tym, że wierzyciel może zabezpieczyć swoją należność na nieruchomości z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami i niezależnie od tego, czyją się ona stała własnością.

37. Definicja współwłasności i jej cechy

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom, co oznacza formę współwłasności. Współwłasność może być współwłasnością łączną lub w częściach ułamkowych. 

38. Podział nieruchomości – definicja.

Ponieważ akty prawne dotyczące podziału nieruchomości nie definiują tego pojęcia możemy przyjąć, że:

- podział nieruchomości polega zarówno na wydzieleniu poprzez przeniesienie prawa własności na rzecz innej osoby jednej lub więcej działek gruntu już istniejących, oznaczonych w ewidencji gruntów (podział prawny) jak również wydzieleniu z jednej działki gruntu jednej lub więcej nowo utworzonych działek gruntu wraz z ich nowym oznaczeniem i powierzchnią (podział geodezyjny).

39. Definicja KW

Księgi wieczyste są to urzędowe rejestry ujawniające ogół praw do nieruchomości. Prowadzi się je w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.

40. Różnice między KW a ewidencją gruntów i budynków.

Księgi Wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości natomiast w ewidencji gruntów i budynków uwidacznia się stan rzeczywisty. Podstawowym obiektem w KW jest nieruchomość natomiast w ewidencji działka gruntu. 

41. Rozgraniczenie nieruchomości – definicja.

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Rozgraniczenia nieruchomości dokonują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz, w wypadkach określonych w ustawie, sądy.

42. Definicja służebności.

Służebność jest to ograniczenie w wykonywaniu prawa własności (korzystaniu z rzeczy, rozporządzania nią). Służebność jest zawsze prawem odpłatnym oraz niezbywalnym. Wyróżniamy służebność gruntową i osobistą.

43. Różnice pomiędzy służebnością gruntową a osobistą.

Służebność osobista jest przede wszystkim służebnością mieszkania, ściśle związaną z osobą, na rzecz której została ustanowiona a wygasa wraz z jej śmiercią, nie mogąc być przeniesiona na inna osobę, ani nabyta przez zasiedzenie.

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel może korzystać w wyznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możliwości dokonania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości  obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonaniu własności. 

44. Co to jest wpis do KW.

Wpisem do KW jest każda udokumentowana zmiana danych zapisanych w Księgach. Wpisem w księdze wieczystej jest również wykreślenie

45. Co to jest stan prawny nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości jest to stan zgodny z dokumentami. Dokumentami tymi są: KW, zbiory dokumentów, akty notarialne, odpisy od aktów notarialnych, akty własności ziemi, orzeczenia sądowe, decyzje administracyjne.

46. Definicja granicy prawnej nieruchomości (stan prawny a granica prawna nieruchomości).

Granica prawna nieruchomości jest to granica której przebieg można odtworzyć na gruncie w oparciu o istniejące na tę okoliczność dokumenty zachowując odpowiednie techniczne standardy geodezyjno – kartograficzne.

47.Co to jest jednostka rejestrowa.

JEDNOSTKA REJESTROWA- działki położone w granicy obrębu i wch w skład jednej nieruchom tworzą jed rejest gruntów, budynki będące odrębnym przedmiotem własności i położone w gr Obrę tworzą jed rejest budynk, lokale stanowiące odrębny od bud prz własności tworzą jed rejest lokali. Odrębną jednost rejestr grunt tworzą...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin