SCENARIUSZ WIECZORU ANDRZEJKOWEGO.doc

(41 KB) Pobierz
Oprac:

 SCENARIUSZ WIECZORU ANDRZEJKOWEGO

CELE:

-         integracja zespołu uczniowskiego,

-         współpraca z rodzicami.

 

FORMA: wieczór wróżb, konkursy.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:  czasopisma z biblioteki szkolnej, wycinki z gazet                    gromadzone przez wychowawcę klasy.

 

PLANOWANIE WIECZORU ANDRZEJKOWEGO

 

1. zebranie propozycji wróżb i konkursów. Dwa tygodnie przed spotkaniem wyznaczeni uczniowie zbierają pomysły dotyczące przeprowadzenia wróżb andrzejkowych i konkursów od kolegów w klasie.

              Po tygodniu przeglądają propozycje i wybierają najbardziej oryginalne i możliwe do zorganizowania.

2. Zaplanowanie przebiegu wieczoru. Na godzinie wychowawczej uczniowie spisują na plakacie zadania dla poszczególnych grup. Ustalają kolejne punkty imprezy.

              Rodzice uczestniczą w przygotowaniu imprezy (planują zakup nagród dla zwycięzców konkursów, zobowiązują się przeprowadzić wróżbę, np. lanie wosku, i czuwają nad bezpieczeństwem uczniów).

 PRZEBIEG WIECZORU

 

1.     Ustawienie stołów przed spotkaniem. Wyznaczeni uczniowie przychodzą pół godziny wcześniej i ustawiają stoły tak, żeby wszyscy mieli miejsce, a środek sali był wolny.

2.     Nakrycie stołów. Rodzice przygotowują obrusy i naczynia w sali, w której odbywać się będzie impreza. Uczennice pomagają mamom w nakryciu stołów.

3.     Sprzęt grający, płyty CD, kasety. Uczniowie przynoszą i czuwają nad sprzętem w czasie spotkania, dobierają rodzaj muzyki.

4.     Wróżby i konkursy. Wyznaczeni wcześniej uczniowie przeprowadzają zaplanowane zabawy.

*              Wróżba z obrączką. Przygotowują potrzebne materiały: obrączkę, nitkę. Wróżą przy stoliku chętnym uczniom.

*              Konkurs „Taniec z balonem”. Rozdają parom uczniów nadmuchane balony, obserwują, która para najdłużej utrzyma balon między twarzami podczas tańca.

*              Wróżba „Kto pierwszy wyjdzie za mąż, ożeni się?”. Ustawiają jeden za drugim buty wszystkich uczestników przy ścianie, w stronę wyjścia.

*              Wróżba „Jak będzie się nazywał przyszły mąż, żona”. Przeprowadzają wśród rówieśników losowanie serduszek z imionami dziewcząt i chłopców.

*              Konkurs „Obieranie jabłka”. Przygotowują jabłka, noże, miskę na obierki, zapraszają do udziału w konkursie, wybierają najdłuższą skórkę, mamy wręczają nagrodę.

*              Wróżba „Co mnie czeka?” – lanie wosku. Rodzice dbają o bezpieczeństwo podczas lania wosku. Wspólnie z dziecmi oglądają woskowe figurki i mówią, co one mogą znaczyć.

*              Wróżba „Jaki jesteś, co cię czeka?”. Wróżą na podstawie opisu znaczenia rekwizytu wybranego przez zainteresowana osobę.

*              Wróżba „Co oznacza twoje imię?”. Odczytują znaczenie imion koleżanek i kolegów, którzy nich podchodzą.

*              Wróżba „Magia liczb”. Odczytują znaczenie wybranych liczb zainteresowanym koleżankom i kolegom.

 PODSUMOWANIE

·                                 Wieczór andrzejkowy został zorganizowany pod koniec listopada. Wzięli w nim udział   uczniowie klasy IV i rodzice, którzy zgłosili się do pomocy.

·                                 W trakcie zabawy uczniowie korzystali z plakatu, na którym znajdowały się ich propozycje, kolejność poszczególnych wróżb i konkursów.

·                                 Wychowawczyni i rodzice pamiętali, by nagrodzić dzieci, które brały udział w konkursach.

·                                 Wszyscy dbali o dobrą atmosferę i nastrój wieczoru.

 

 REFLEKSJA WYCHOWAWCY

·          Impreza spełniła najważniejszy cel – pomogła w integracji zespołu klasowego.

·         Dzieci bardzo przeżywały planowanie wieczoru andrzejkowego.

·         Samorząd klasowy czuł się odpowiedzialny za przydział zadań i przebieg spotkania.

·         Mamy uczestniczące w klasowych andrzejkach miały wspaniały kontakt z uczniami, dbały o ich bezpieczeństwo, pomagały w realizacji konkursów, rozdzielały nagrody.

·         Niektóre dzieci nie przeprowadziły zaplanowanych konkursów samodzielnie, gdyż pochłonęły je różne wróżby.

·         Impreza pozwoliła zaobserwować wychowawcy relacje między uczniami.

·         Dzieci postanowiły w podobny sposób zorganizować zabawę karnawałową.

 

ANDRZEJKI

              Natalia Usenko

Przy zapalonej świecy,

za zamkniętymi drzwiami

odgadnąć próbujemy,

co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

lejemy wosk na wodę.

Co nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty?

Czy przygodę?

Kto pierwszy znajdzie miłość?

Kto skarby Templariuszy?

Kto znajdzie Atlantydę

i cały świat poruszy?

Kto z nas piłkarzem będzie?

Modelką? Piosenkarzem?

Czekają nas podróże

i tyle innych zdarzeń.

 

W płomykach tańczą cienie.

Schylamy wszyscy głowy

przed naszym przeznaczeniem

w ten wieczór andrzejkowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin