Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie dzieci sześcioletnich
Opracowanie i prowadzenie: mgr B. Drążewska
Temat: „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10. Rozwiązywanie działań matematycznych utrwalających dodawanie i odejmowanie.
Cele główne:
· zapoznanie dzieci z liczbą i cyfrą 10
· kształcenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania (rozwijanie umiejętności układania działań matematycznych)
· wzbogacenie słownictwa związanego tematycznie z hodowlą zwierząt na wsi
· rozbudzenie zainteresowań końmi
· rozwijanie aktywności ruchowej
· rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Cele operacyjne:
Dziecko:
- przelicza sylwetki źrebaków liczebnikami głównymi i porządkowymi
- zna cyfrę 10
- umie wymodelować z wełny cyfrę 10
- zna cyfry i liczby od 1-10
- potrafi rozwiązywać działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie)
- porównuje ilość źrebaków w zagrodach i określa o ile jest więcej , a o ile mniej (stosuje znaki <,=,>)
- naśladuje ruchem zachowanie koni i innych zwierząt
- podejmuje próbę ustnego opisu źrebaka
- wie, jaką rolę pełni koń w gospodarstwie domowym
Metody : rozmowa, obserwacja, ćwiczenia praktyczno-zadaniowe
Formy : zajęcia zorganizowane z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna
Środki wspomagające działania: kartoniki z cyframi , znaki matematyczne (+,-,+,<,>), sylwetki koni, liczmany, karty pracy, szarfy, wełna, obrazki zwierząt, cyfry i znaki matematyczne dla każdego dziecka, figury geometryczne, płyta CD
Przebieg
1. „Mamy i ich dzieci” – przypomnienie nazw zwierząt hodowanych na wsi w trakcie recytacji wiersza „Koziołeczek”.
2. „Źrebak” – ustny opis źrebaka (ćwiczenia językowe).
3. „Wesołe źrebaki” – wprowadzenie cyfry i liczby 10 w trakcie przeliczania koni liczbami głównymi i porządkowymi.
4. „Zadania o źrebakach” – w trakcie manipulowania sylwetkami źrebaków i liczmanami układanie działań matematycznych.
5. „Zaprzęgi” – zabawa ruchowa z elementami biegu.
6. „Co to za zwierzę?” – odgadywanie nazwy zwierzęcia nakrytego kartkami z wyciętymi figurami geometrycznymi(na figurach napisane działania matematyczne).
7. „Uzupełnij do 10” – wykonywanie zadań matematycznych w zespołach.
8. „Zabawy zwierząt” - zabawa ruchowa przy muzyce z elementami naśladownictwa.
9. Praca indywidualna przy stolikach – utrwalenie zdobytej wiedzy.
b-ta