Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.
15.11.2006 opracowanie i prowadzenie mgr Barbara Drążewska
grupa dzieci 6-letnich „Słoneczka”
Temat: „Jesienne nastroje” – wprowadzenie liczby i cyfry 6”.
Cele:
· budzenie zaciekawienia otaczającym światem,
· stymulowanie dzieci do poprawnych i wyrazistych wypowiedzi,
· doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6,
· zapoznanie z cyfrą 6,
· utrwalenie poznanych cyfr od 0 do 5,
· utrwalenie wiadomości o jesieni
· utrwalenie nazw instrumentów perkusyjnych
· kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
· -rozbudzanie wyobraźni dzieci
· czerpanie radości ze wspólnej działalności z rodzicami
· rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania oddechem, w czasie wypowiedzi własnych,
· rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
· potrafi grać różne dźwięki na instrumentach perkusyjnych
· umie śpiewać piosenki o tematyce jesiennej z całą grupą
· liczy w zakresie 6
· pamięta obraz graficzny liczby 6
· kojarzy liczbę dźwięków i liczmanów z odpowiednimi znakami graficznymi,
· podejmuje współpracę z kolegami i rodzicami,
· poprawnie i wyraziście wypowiada się,
· aktywnie włącza się do zajęć,
· globalnie czyta wyrazy,
· rozwiązuje zagadki,
· wykonuje określone zadania
Metody:
· podające: pokaz, objaśnianie,
· poszukujące: zagadka, rozmowa, wypowiedzi dzieci, obserwacja, zadania stawiane dzieciom, wypowiedzi dzieci,
· ekspresyjne: improwizacja ruchowa,
· praktyczne: ćwiczenia dzieci, zabawa, praca indywidualna
Formy:
· zbiorowa (podczas słuchania odgłosów wiatru, deszczu, nauki rymowanki, zabawy ruchowej, objaśnień nauczyciela),
· zespołowa (podczas improwizacji ruchowej),
· indywidualna (podczas rozmowy, przeliczania, ćwiczeń ortofonicznych, zabawy ruchowej z elementem dramy, pracy przy stolikach,).
Środki dydaktyczne:
kasata audio z odgłosami, kartoniki z cyframi od 1 do 6,instrumenty perkusyjne, opaski dla dzieci, liczmany, koperty ze zwierzętami, obręcze, wełna, karta pracy, 6 obręczy.
Przebieg:
1.Nawiązanie do „6” – Ile mamy lat? Jaka jest najlepsza ocena w szkole?
Każdy chce otrzymywać szóstki w szkole zobaczymy, kto dzisiaj wykona wszystkie zadanie na 6 .
2.Zapoznanie z wyglądem cyfry „6” ( wspólnie z dziećmi omówienie jej kształtu), z czym nam się kojarzy, co przypomina?
3Kreślenie jej kształtu w powietrzu, na kartonie farbą -palcem, układanie z wełny.
4. „Który instrument zaprasza do zabawy” –dzieci z opaskami (emblematy przedstawiające stan pogody –wiatr, deszcz, słońce) na głowach poruszają się rytmicznie przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Z elementem ćwiczeń ortofonicznych.
5.„Uzupełnij do 6” – wykonywanie zadań matematycznych (dzieci mają do dyspozycji liczmany).
4.Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć, podskoczyć, tupnąć, itp. żeby było 6?
5. „Nawlekanie korali”- zabawa ruchowa (dzieci poruszają się ze swoimi emblematami- figurami geometrycznymi, przy piosence „Korale Jesieni”. Na podane hasło ustawiają się według pokazanego przez nauczycielkę wzoru).
6. „Zadania na 6”- wykonywanie różnorodnych zadań związanych z aktualnie przerabianą tematyką ( w 3 zespołach).
· „Zwierzęta robią zapasy na zimę” – rzut kulką z gazety do celu.
· „Wybierz pytanie” (dzieci wybierają pytania od 1 do 6)
- Czy dzięcioł leczy drzewa?
- czy dzik mieszka na drzewie?
- czy domem wiewiórki jest dziupla?
- czy dąb jest drzewem liściastym?
- Czy wróbel odlatuje na zimę do ciepłych krajów?
- Czy sosna gubi igły na zimę?
- Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada, w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)
- Ma on nóżkę - nie ma buta, ma kapelusz - nie ma głowy, czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy. (grzyb)
- Choć się w ciemnej dziupli chowa, mówią, że to mądra głowa. (sowa)
- Sadem kołysze i piach drogą niesie. Przez pola przeleci, zatrzyma się w lesie. (wiatr)
- „Posegreguj zwierzęta” –podział obrazków znajdujących się w kopertach.
· Zadanie do wykonania:
- Za pomocą słomki przenieś liście na talerzyk i policz je.
7.Zabawa ruchowa
Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.
Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.
8. „Szóstka oszustka”- na podstawie wiersza omówienie zadania indywidualnego na karcie pracy („Odszukaj i pokoloruj cyfrę 6 ”).
9. Ocena pracy dzieci –Czy wszyscy pracowali na szóstkę?
b-ta