Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców Scenariusz zajęć
Data: 6..XI.2005
Grupa dzieci 5-letnich
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Drążewska
Temat: „Deszczowa pogoda”
Cel główny: Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
Cele kierunkowe:
-doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi
ustnych na podany temat
-stosowanie przez dziecko zdobytych w toku zajęć i zabaw
umiejętności i doświadczeń
-kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i
rozumienia
-kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach
językowej, muzycznej, ruchowej, plastycznej
-rozwijanie słuchu fonematycznego
-doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, wrażliwości
słuchowej, sprawności ruchowej manualnej
-rozwijanie pomysłowości i fantazji
Cele operacyjne, dziecko:
-wie, skąd się bierze deszcz
-wie, jak ubrać się kiedy pada deszcz
-potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
-wypowiada się na tematy związane z jesienną pogodą
-zna wygląd graficzny własnego imienia
-zna nazwę obecnej pory roku
-bierze aktywny udział w zabawach
-koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu
-dokonuje analizy sylabowej nazw obrazków
-przestrzega zawartych umów, chętnie uczestniczy w zabawach
Formy pracy:
-indywidualna jednolita i zróżnicowana
-z całą grupą
Metody:
- słowna : rozmowa,
- oglądowa: obserwacja
- poszukująca – zadań stawianych dzieciom
- kierowania aktywnością dzieci
- ćwiczeń praktycznych
- zabaw ruchowych
Środki dydaktyczne:
naczynie z gorącą wodą, pokrywka i papier, parasol,
kaseta magnetofonowa, ilustracje, karty z zadaniami, napisy-imiona dzieci
Przebieg:
1.Rozmowa na temat jesiennej pogody.
2.Zagadki:
Gdy go nie ma,
Wszyscy narzekają.
Gdy jest- pod parasol przed nim się chowają.
Co to jest odgadnij,
Leci tylko na dół
Jest tylko na dworze
Suchy być nie może.
3. „Skąd się bierze deszcz?- postawienie problemu, wypowiedzi dzieci, zabawa badawcza ( unosimy pokrywkę, z której kapie woda, wycieramy pokrywkę do sucha, dzieci obserwują, że gorąca woda tworzy parę, która unosząc się do góry, gdzie jest chłodniej, skrapla się. Gdy krople stają się duże i ciężkie zaczynają spadać na papier- jak deszcz z chmury).
4.Wyciągnięcie wniosku: Woda paruje. Para unosi się do góry i widzimy ją w postaci chmury. W górze jest znacznie zimniej niż na powierzchni ziemi.
Pod wpływem zimna para wodna skrapla się, powstają maleńkie krople wody, które łączą się w duże i ciężkie, aby w postaci deszczu spaść na ziemię.
5. „Słońce świeci- deszcz pada”- zabawa ruchowa (reagowanie ruchem na symbol wzrokowy).
6. . Zabawa „Dokończ zdanie” ( n-lka zachęca dzieci do zabawy polegającej na dokończeniu zdania: Kiedy pada deszcz lubię........Proponuje, aby dzieci spróbowały melodyzować własne teksty. Sama daje przykład i pokazuje sposób melodyzacji ).
7. Zabawa „Deszcz” ( n-lka rozdaje dzieciom po jednej kartce. Dzieci trzymają ją w jednej ręce, a palcem drugiej stukają, naśladując padający deszcz).
9. „Jaki obrazek został ukryty?”- dzieci odkrywają figury geometryczne i rozpoznają ukryty pod nimi obrazek (parasol, kalosze, chmurkę, pelerynę).Analiza dźwiękowa nazw obrazków.
10. „Pada deszcz”- improwizacja ruchowa z piosenką.
11. „Parasolki”- klasyfikowanie zgromadzonych parasolek wg przyjętych kryteriów, przeliczanie , określanie cech.
12 „Który parasol jest mój?”- zabawa utrwalająca znajomość własnego imienia.
13. „Puzzle- parasol ”-składanie całości obrazka z pociętych części i naklejanie na kartkę.
14. „Dziadzio Mrok”- zabawa improwizacja słowno- ruchowa w połączeniu z ćwiczeniami ortofonicznymi.
15. „Krople deszczu”- na przygotowanych papierowych kroplach dzieci rysują symbolicznie swój nastrój .
b-ta