Domeny kolizyjne i rozgloszeniowe-Tomasz Nawojski.doc

(97 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

DOMENY KOLIZYJNE
I DOMENY ROZGŁOSZENIOWE

 

 

 

 

 

Tomasz Nawojski

II tb

Kolizja pakietów w sieci to sytuacja występująca w sieci Ethernet i innych, kiedy dwa komputery usiłują wysłać pakiet przez łącze w tym samym czasie. Kolizja jest wykrywana automatycznie i komputery zaprzestają przesyłania. Po losowo wybranym czasie każdy z komputerów próbuje ponownie przesłać swój pakiet. Do kolizji może dojść na skutek równoczesnego dostępu do współdzielonego medium transmisyjnego różnych stacji nadawczych w celu transmisji danych.



Domeną kolizyjną nazywamy logiczny obszar sieci komputerowej, w którym może dojść do kolizji pakietów danych nadawanych współbieżnie przez różne stacje. Im więcej kolizji, tym mniejsza efektywność sieci.

 

Urządzenia sieciowe pierwszej warstwy modelu ISO/OSI (koncentrator, wzmacniak) retransmitują sygnał na wszystkie porty poza nadawczym, co sprzyja powstawaniu kolizji w sieci. O urządzeniach tych mówi się, że rozszerzają domenę kolizyjną.

Urządzenia, takie jak: przełącznik, most lub router pozwalają na zmniejszenie obszaru domeny kolizyjnej. Transmisje realizowane pomiędzy urządzeniami w obrębie domeny kolizyjnej nie są przesyłane przez mosty, przełączniki i routery do innych domen. Jeżeli komputer PC7 będzie przesyłał dane do komputera PC8 to most, przełącznik lub router stwierdził, że oba komputery są przyłączone do tego samego portu( domeny kolizyjnej) i nie prześle ramki do drugiego portu. W tym samym czasie po drugiej stronie urządzenia może odbywać się inna transmisja np. z komputera PC5 do PC6, co zwiększa wydajność sieci. Jeżeli transmisja odbywać się będzie pomiędzy komputerami znajdującymi się w różnych domenach kolizyjnych, np. PC5 do PC7, to ramka dotrze do wszystkich komputerach w obu domenach. Jakakolwiek inna transmisja w tym samym czasie w tych domenach spowoduje kolizje.

Według reguły czterech wtórników w sieci Ethernet, pomiędzy dwoma dowolnymi komputerami w sieci nie powinny znajdować się więcej niż cztery wtórniki lub koncentratory. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie sieci 10BASE-T z wtórnikami, czas opóźnienia w obie strony musi zawierać się w określonych granicach. W innym przypadku niektóre stacje robocze nie będą w stanie wykryć wszystkich kolizji w sieci. Reguła czterech wtórników uwzględnia opóźnienia wprowadzane przez wtórniki, opóźnienia propagacji i opóźnienia wprowadzane przez karty sieciowe. Złamanie reguły czterech wtórników może prowadzić do naruszenia granicy maksymalnego opóźnienia. Po przekroczeniu tej granicy liczba kolizji spóźnionych zwiększa się radykalnie. Kolizja spóźniona występuje po wyemitowaniu pierwszych 64 bajtów ramki. 



W sieci przesyłane mogą być również komunikaty rozgłoszeniowe. Domena rozgłoszeniowa to obszar sieci, w którym następuje emisja komunikatu rozgłoszeniowego wysyłanego przez jedną stację do wszystkich innych. Urządzenia warstwy 1(koncentrator i wzmacniak) oraz 2(most i przełącznik) przekazują ruch rozgłoszeniowy. Urządzenia te rozszerzają domenę rozgłoszeniową natomiast urządzenia warstwy3(router) ograniczają jej rozmiar. Rozmiar domeny rozgłoszeniowej można ograniczyć również przez zdefiniowanie sieci wirtualnych vlan. Komunikacja między sieciami wirtualnymi musi się odbywać za pośrednictwem routera. Komunikaty rozgłoszeniowe wysyłane przez komputer np. PC1 będą docierać tylko do komputerów PC0 i PC2, przesyłanie ich do pozostałych komputerów w sieci zostanie zablokowane przez router.

Ponieważ urządzenia warstw 1 i 2 nie mają wpływu na emisje rozgłoszeniowe, muszą być one kontrolowane przez urządzenia warstwy 3. Całkowity rozmiar domeny rozgłoszeniowej można zidentyfikować, wyszukując wszystkie domeny kolizyjne, w których jest przetwarzana ramka rozgłoszeniowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin