zabawy (edukacja polonistyczna połączona z zajęciami ruchowymi).doc

(41 KB) Pobierz

Joanna Budzyńska, PWiP, gr. B

 

ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO POŁĄCZONE Z EDUKACJĄ POLONISTYCZNĄ

 

1.       Wyścigi rzędów:

Uczniowie podzieleni na równoliczne zespoły ustawiają się jeden za drugim (zespoły stoją w bezpiecznej odległości obok siebie tuż za linią startu). Na sygnał nauczyciela startuje pierwszy uczeń, którego zadanie polega na dobiegnięciu do wyznaczonego miejsca, na którym znajduje się długopis oraz kartka z wyrazami zawierającymi luki,

 

…oraz na jak najszybszym uzupełnieniu wyrazu odpowiednią literą (w tym wypadki są to litery: „u” i „ó”) – każdy uczeń uzupełnia tylko jeden wyraz (pierwszy uczeń wyraz nr 1, drugi – wyraz nr 2, itd.). Drugi uczeń startuje w chwili, gdy pierwszy, wracając do swojego zespołu, przekroczy linię startu.

W chwili gdy każdy uczeń z zespołu wykona swoje zadanie – dzieci siadają na podłodze w siadzie skrzyżnym i podnoszą do góry ręce. Nauczyciel w tym momencie zatrzymuje na stoperze czas, w którym dana grupa ukończyła wyścig.

Gdy już wszystkie zespoły ukończą wyścig, oraz gdy wszystkie czasy zostaną zapisane, następuje wspólne sprawdzenie poprawności wykonania zadania przez każdą z grup oraz wspólne poprawienie błędów. Za każdą błędnie uzupełnioną lukę dana grupa otrzymuje sekundy karne (np. 5 sekund). Punkty karne mogą być naliczane także za niesportowe zachowania, które należy omówić z uczniami przed wyścigiem.

Po wyżej wymienionych czynnościach następuje podliczeniu czasu dla każdej z grup. Wygrywa ta grupa, która po odliczeniu sekund karnych ma najmniejszy czas.

 

2.       Sałatka owocowa:

Wszyscy uczniowie siedzą w kole. Każdy z uczniów ma przyczepioną do koszulki plakietkę z określoną częścią mowy: „przymiotnik”, „rzeczownik”, „czasownik”. Nauczyciel wymawia kolejno wyrazy należące do określonej grupy części mowy. Np. w chwili, gdy nauczyciel powie słowo „miły” – wszyscy uczniowie z plakietkami zawierającymi wyraz: „przymiotnik” powinni zmienić swoje miejsce na obwodzie koła. Po każdej zmianie miejsc nauczyciel dla upewnienia się zadaje uczniom pytanie: Jaka to była część mowy?, oraz na jakie pytania odpowiada? – przymiotnik (jaki? – miły).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin