Grobowce Faraonów.doc

(98 KB) Pobierz
Plan_obozu_Egipt

Plan obozu Gromady Zuchowej

„Dzióbdzióby"  Gromady Zuchowej

W grobowcach faraonów

Piotrusia Pana i Gromady Zuchowej „Wesołe Zwierzątka"

lato 2001


Cele i zamierzenia wychowawcze obozu:

          Wprowadzenie zuchów z nowoutworzonej gromady Piotrusia Pana oraz tych dopiero zaczynających „zuchowanie" w 5 SGZ w tajemnice, zwyczaje i magie bycia zuchem...

          Zwiększenie integracji wewnątrz gromad (zwłaszcza pomiędzy starszymi a młodszymi zuchami),

          Poprawa kondycji dzieci, dobra zabawa na świeżym powietrzu,

          Nauczenie zuchów nowych zabaw, gier i piosenek,

          Zapoznanie dzieci z historią starożytnego Egiptu,

          Obcowanie z przyrodą, nauczenie dzieci radzenia sobie w lesie.

OBRZĘDOWOŚĆ KOLONII:

„Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piramidy są wyzwaniem dla czasu” – tak brzmi znane arabskie przysłowie.

Piramidy egipskie od zawsze fascynowały ludzi. Wzbudzały podziw swoją wielkością i doskonałością. Niszczone przez wiatr, wilgoć i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Stały się symbolem wymarłej cywilizacji – symbolem boskości faraona. Jadąc do Egiptu, każdy zapewne chce najpierw zobaczyć te fascynujące budowle; „nasycić się ich wielkością”. Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?
 

PIRAMIDY – OGÓLNIE


Piramidy egipskie, jak sugerują archeologiczne oraz pisane dowody, były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka.

Od okresu predynastycznego grób królewski był ściśle związany z potwierdzeniem władzy ziemskiej i jej uzewnętrznieniem. Od czasów III dynastii stał się także symbolem boskości faraona, jego niebiańskiego przetrwania i przezwyciężającej śmierć władzy. Żeby wyrazić te nowe idee filozoficzne i religijne, Imhotep, wielki kanclerz i architekt faraona Dżesera (2670 – 2650 p.n.e.), zaprojektował najpierw mastabę, którą następnie postanowił wznieść wyżej, za pomocą kolejnych, malejących mastab: w ten sposób powstała Piramida Schodkowa w Sakkarze, symbol drabiny wznoszącej się do nieba, aby umożliwić faraonowi zmartwychwstanie. W ciągu czterdziestu lat, między rokiem 2670 a 2630 p.n.e., pomysł budowy piramid upowszechnił się; zbudowano ich aż jedenaście. Pierwsze piramidy to seria zmniejszających się platform, tworzących gigantyczne schody, po których faraon miał się wspiąć do boga słońca – Re. Późniejsze mają już boki gładkie, tworząc rampę wiodącą faraona do nieba.

JAK BUDOWANO PIRAMIDĘ?


Budowa piramidy była niesłychanie wielkim i drogim przedsięwzięciem. Wymagało to wielkich umiejętności i ogromnej pracy wielu tysięcy ludzi. Astronomowie badali gwiazdy, aby określić najlepsze położenie budowli, matematycy i architekci kreślili plany, kamieniarze ciosali skalne bloki, a nadzorcy organizowali pracę robotników.

Podstawą piramidy był kwadrat; cztery boki miały prawie identyczne długości. Najpierw wznoszono rdzeń piramidy, potem wciągano po rampach bloki tworzące lico. Układano je od góry w dół. Kamienne bloki trzeba było przewieść barkami na miejsce, z oddalonych dziesiątki kilometrów kamieniołomów; następnie bloki należało odpowiednio wygładzić i przewieźć je na miejsce budowy. Jeden taki blok ważył tyle, co dorosły hipopotam, czyli ok. 2 tony; robotnicy przeciągali je po gładkich drewnianych rolkach pokrytych śliskim szlamem i usypanej z ziemi rampie, wiodącej w górę piramidy. W czasie przeciągania zdarzało się, że blok przygniótł nogę lub rękę jednego z robotników. Dla robotnika kończyło się to bolesną amputacją danej kończyny.

Wnętrze piramidy wypełnione było rozmaitymi (zawiłymi) korytarzami, pięknie zdobionymi galeriami i komorami grobowymi.

Trudno jest dziś nam zrozumieć, w jaki sposób prawie trzy miliony metrów sześciennych bloków kamiennych, wyniesiono na wysokość prawie stu kilkudziesięciu metrów i dokładnie ułożono, w czasach, kiedy nie znano jeszcze żelaza ani koła, a tym bardziej kołowrotka i wielokrążka?

Przez kilkanaście lat ci wszyscy ludzie pracowali przy tworzeniu wielkiego dzieła, wierząc, że ta praca daje im udział w życiu wiecznym faraona. W tym czasie wielu robotników strzaskało sobie kości lub poniosło śmierć, spadając z dużej wysokości.

EWOLUCJA PIRAMID


Ostateczny wygląd pomników nagrobnych w starożytnym Egipcie był rezultatem wielowiekowej ewolucji: od prostej mastaby do idealnej geometrii piramid w Gizie.

Rodzaje piramid:

Mastaba – jest to najstarszy typ monumentalnych nagrobków w starożytnym Egipcie. Budowa ma jedną kondygnację, a jej zewnętrzne ściany są lekko nachylone.

Piramida schodkowa – szereg malejących, nakładających się na siebie mastab. Taką piramidą schodkową jest piramida faraona Dżesera w Sakkarze o wysokości 60 metrów i podstawie 121 na 109 metrów.

Piramida łamana – takim typem piramidy jest piramida króla Snofru w Dahszur. Kąt nachylenia krawędzi do podstawy zależy od „piętra” piramidy i wynosi 54°27’ w części dolnej i 43°22’ w części górnej. Budowla ma podstawę o wymiarach 188 na 188 metrów i 97 metrów wysokości.

Piramida właściwa (klasyczna) – ostateczną formę idealnego ostrosłupa osiągnęła piramida Cheopsa, największa z trzech piramid w Gizie. Ma podstawę o wymiarach 230 na 230 metrów i jest wysoka na 146 metrów.




Technologia budowy:

Rampa spiralna – ta hipoteza zakłada istnienie jednej rampy, szerokiej na 15 m, z 5 do 7,5 procentowym spadkiem, która jak spirala oplata całą piramidę. Zastrzeżenie: jak budowniczowie rozwiązywali problem zakrętów, szczególnie blisko szczytu?

Rampa zygzakowata – z każdej strony piramidy, aż do szczytu, zygzakiem wznosi się rampa. Zastrzeżenie: niewielki kąt nachylenia być może sprzyja licowaniu, ale budowa jest niemożliwa.

Rampa prostopadła – ta hipoteza sugeruje, że istniała rampa prostopadła do budowli, wydłużająca się w miarę wznoszenia się piramidy. Zastrzeżenie: aby osiągnąć szczyt piramidy Cheopsa, przy stałym nachyleniu 10-12 stopni, rampa musiałaby mieć długość ponad półtora kilometra.

Archeolodzy wciąż nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób starożytni Egipcjanie budowali piramidy. Jak widać - formułowane są bardzo różne hipotezy.

JEDEN Z CUDÓW ŚWIATA


W całym Egipcie zbudowano łącznie 11 piramid. Najbardziej znane to: piramida Mykerinosa, piramida Chefrena oraz Wielka Piramida (Cheopsa) - w Gizie. Są one jednym i jedynym zachowanym cudem z „7-siedmiu Cudów Świata”.

Trzy wielkie piramidy w Gizie zostały wzniesione za czasów czwartej dynastii (2575-2465 r. p.n.e.). Największa z nich, grobowiec faraona Cheopsa (Chufu), powstała jako pierwsza. Piramida stojąca pośrodku, zbudowana jako druga, jest nieco mniejsza i należy do syna Cheopsa, Chefrena (Chafra). Trzecia, znacznie mniejsza, jest piramidą faraona Mykerinosa (Menkaura), wnuka Cheopsa.

Napisy w piramidach świadczą, że Egipcjanie łączyli swoich bogów z gwiazdami i planetami. Niektórzy uczeni sądzą, że układ trzech wielkich piramid w Gizie odzwierciedla położenie trzech środkowych gwiazd w konstelacji Oriona. Trzecia, najmniejsza piramida jest nieco odchylona od linii dwóch pierwszych, tak jak najmniejsza gwiazda w pasie Oriona. Właśnie w tym celu wybudowano szyby w piramidach, aby dusza zmarłego faraona mogła iść prosto do gwiazdozbioru Oriona, gdzie miał mieszkać bóg zaświatów – Ozyrys.

Piramida Mykerinosa – najmniejsza z zespołu zabytków w Gizie (ma tylko 66 metrów wysokości, a podstawę 108 na 108 metrów), zachowała oryginalną okładzinę z granitu, mimo zmian i zniszczeń.

Piramida Chefrena – była zbudowana w roku 2520 p.n.e. Ma wysokość 136 metrów (początkowo liczyła 143 metry), a podstawę 210 na 210 metrów. Na jej wierzchołku zachowały się resztki oryginalnej okładziny z białego wapienia z Tury.

Wielka Piramida – piramida Cheopsa, drugiego faraona z IV dynastii, wybudowana około roku 2550 p.n.e. Do budowy użyto prawie dwóch i pół miliona bloków skalnych, z których każdy warzył średnio 2,5 tony. Jest o kilka metrów wyższa od piramidy Chefrena. Kamienne bloki pasują do siebie tak ściśle, że w szczeliny nie można wsunąć nawet włosa. Inną ciekawostką, dotyczącą Wielkiej Piramidy jest to, że nie znaleziono w niej żadnego ciała (mumii) faraona, lecz pusty sarkofag, i jakichkolwiek zapisków, wskazujących na to, że ta piramida należała do Cheopsa.

Dzisiejsi turyści zwiedzający grobowiec korzystają z tego samego, północnego wejścia. Wewnątrz piramidy jeden korytarz prowadzi w dół, do nie dokończonej komory grobowej, drugi wznosi się w górę, do leżącej w samym środku monumentu komory króla. Z tym samym przejściem łączy się korytarz wiodący do innego nie dokończonego pomieszczenia zwanego komorą królowej, za którą ciągnie się wąskie, odkryte w kwietniu 1993 roku przejście zakończone niewielkimi drzwiami.

Do dnia dzisiejszego Piramida zabiera rocznie kilka ofiar. Są to najczęściej młodzi chłopcy, którzy wspinają się na sam szczyt, dla zakładu - kto szybciej. Z wejściem nie ma problemu, natomiast zejście sprawia duże kłopoty nawet osobom wysportowanym. Upadek z takich wysokości zazwyczaj kończy się śmiercią...

PIRAMIDY PO 4500 LATACH


XIX-wieczni astronomowie brytyjscy twierdzili, że miały one być obserwatoriami astronomicznymi lub zegarami słonecznymi. Inni badacze piramid sądzą, że są one dziełem "Boskiego Geometry" i zawierają informacje dotyczące daty powtórnego przybycia Chrystusa, lub nawet że wznieśli je przybysze z kosmosu.

Jeszcze inna teoria głosi, że piramidy wytwarzają pole magnetyczne, dzięki któremu rzeczy w nich umieszczone nie psują się, a człowiek przesiadujący w piramidzie morze się zregenerować.

Te wszystkie teorie, pokazują nam, jak niesamowitymi budowlami są egipskie piramidy. Zawsze – do końca swego istnienia będą fascynować ludzi.

 

 

Piosenka kolonii: „Hej hopsa"

Okrzyk kolonii: „Kiedy Nil wylewa w koło...

„.jest nam mokro I wesoło!"

Totem kolonii: model piramidy, flaga

Maskotka: Karaś Złota Rybka CEZAURION

Instytucje kolonijne:

          Tablica ogłoszeń ze złoconego papirusu

          Piramida Rywalizacji

          Delta Nilu - miejsce spotkań przy zabawach, piosenkach i pląsach (wyłożony niebieską folią płytki, rozległy dół z dwoma dmuchanymi krokodylami i tabliczką „Nie karmić krokodyli")

          Świątynia (namiot lub sala przeznaczona na świetlicę, ze ścianami ozdobionymi hieroglifami i wizerunkami egipskich bogów)

          Kącik egipskiego sobieradka

          Biblioteczka Sfinksa

Nazewnictwo:

Komendantka - Kleopatra

Kadra - Chatszepsut, Nefretete, Faraon HejHops oraz Wezyrki Zuchy - Fellachowie Szóstki - Piramidy

PIOSENKA JULIUSZA CEZARA

1. Napisałem w środku lata Choć minęły już dwa lata


Ty nadal nie odzywasz się...

Kleopatro! Dziś ten list Ci napisałem Hieroglifów używałem Chcę się dziś spotkać jeszcze raz. Kleopatro!

Ref:

Zawsze z tobą chciałbym być Ma Kleopatro!

Zawsze z Tobą chciałbym być Kochaj mnie za to! Zawsze z tobą chciałbym być Tylko w Egipcie

Zawsze z tobą chciałbym być!!!

2. Daj się skusić na to lato Piaski, Egipt, co ty na to ? Będziemy tańczyć aż po świt Kleopatro! Chciałbym też w księżyca blasku Lepić piramidy z piasku I znów ze Sfinksem bawić się!!

Kleopatro!

HEJ HOPSA

1.    Gdzie Nil i piramidy wszędzie w krąg Rozciaga się niezwykły ląd

I jest Fellachów cała masa Tam Sfinks króluje niepodzielnie nam I jest tam przygód cały kram Wezyrki gonią nas po lasach

Ref:

Wzniesiona w górę ręka Cheopsa

I hopsa hopsa i hopsa hopsa

Już Sfinks tam z góry

Spuszcza pazury

Krokodyl w Nilu

Gra na badylu

Dylu, dylu, dylu...

2.     W ten czas, kiedy Faraon wzywa nas To my na twarze przed nim chlas Żeby przed szefem się wykazać

Gdy nas dogoni Ozyrysa wrzask


Wieje do Nilu każdy z nas I z krokodylem sobie hasa.

NIL: Tam w Afryce rzeka Nil. Tam krokodyl mały żył Z tatą krokodylem Pływał sobie Nilem, Zaśpiewajmy więc tak, że...

Ramowy rozkład dnia:

7:30 - pobudka 8:00 - gimnastyka 8:20 - poranne mycie

9:00 (według rozkładu dnia całego Zgrupowania) - śniadanie

10:00 - zajęcia programowe

13:00 (wg.rozkładu dnia całego Zgrup.) - obiad

14:00 - cisza poobiednia (pół godziny dla słoniny)

14:30 - czas wolny

15:30 - zajęcia programowe

17:00 - podwieczorek

18:00 (wg.rozkładu dnia całego Zgrup.) - kolacja 18:45 - zajecia programowe 20:45 - wieczorne mycie 21.30 - cisza nocna

Plan obozu:

L.p.

Data

Przedpołudnie

Popołudnie

Wieczór

Osoba odpowiedz.

Uwagi

1.

13.07.02 sobota

Przyjazd na miejsce obozu

Kwaterka

Rozpoczęcie wielkiej,

archeologicznej przygody...

 

Pamiętamy o dzienniku Archeologó w!

2.

14.07.02 niedziela

Przydział zajęć archeologicznych na „nowym terenie

badawczym" - robimy mapkę okolicy,

przeprowadzamy zwiad w Gąsawie.

Gra - Szkoła Archeologii Stosowanej

Otrzymujemy

licencje

archeologa.

Znajdujemy tajemniczego

Piosenki i pląsy. Po ogłoszeniu ciszy nocnej Sfinks

przemawia i sprowadza egipską Wezyrkę, która doprowadza nas do

 

 

 

 

 

Wyjście do kościoła.

Sfinksa!

tajemnych wrót...

Za nimi czeka na nas Kleopatra ze Świtą- Ojej! Przenieśliśmy się w czasie!)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin