eznymy 16-20.doc

(1590 KB) Pobierz
DROBNOUSTROJE PRZEMYSLOWE – CHARATKERYSTYKA I ŹRÓDŁA POZYSKIWANIA:

16. Metody oznaczania AK N- i C- końcowych

Metody ozn. AK N- koncowych:
1) z FDNB (metoda Sangena))

Następuje tu degradacja całego białka – poznamy tu tylko AK N- końc. 2) z fenyloizotiocjanianem (met. Edmana)

PTM – fenylotiokarbamiloaminokwas 3) z chlorkiem dansylu (met. Graya)

4) z cyjanianem potasu (met. Starka)

Analiza AK C-końc. 1) metoda enzymatyczna z wykorzystaniem karboksyl-peptydazy A (odszczepia C-końc. AK aromat. i duże reszty alifatyczne) i karboksypeptydazy B (odszczepia C-konc. AK zasad.)

2) met. chemiczna – hydroliza białka np.:

Są to metody mało wydajne

17. Metody oznaczaczania masy czastecz. Enzymów

1) chemiczne – analiza składu AK białka. Oznacz. masy min. Mmin = (m ot.pierwiastka/%pierwiastka w białku)*100% np. pomiar hemoglobiny Fe = 0,34%
M at.= 55,85% M min =(55,85/0,34)*100%=16426 Da Ta met. nie umozliwia określenia masy białek oligomerycznych. Wyliczenie na podst. Składu chem. I sekwencji AK. 2) fizykochemiczne – wykorzystuja cechy fiz.- chem badanych białek a) pomiar ciśnienia osmotycznego b) pomiar szybkości c) pomiar sedymentacji. Wzor Sredberga M = (RTS/D(1-V*ρ)) gdzie D-wsp. Dyfuzji, ρ- gęstość rozp. V- czast. V oraz
S = (1/w^2(t2-t1))- ln (x2/x1) gdzie S wsp. Sedymentacji, w-predkośc kątowa ln – odległość sedyment. Warstwy białka od osi obrotu w czast. d) za pomocą filtracji żelowej – w przypadku gdy mamy kolumnę ze zlożem SEFADX lub BIOŻEL możemy oznaczyć miarę – masę czast. Najpierw przepuszcz. Błękit dekstrynowy, który nie wnika do żelu bo jest za cieżki i pozostaje w eluacie. On umozliwia oblicz. Vo kolumny. Równoważymy kolumnę wzorc. – substancję np. pepsyna przepuszczamy przez kolumne i wyznacz. Obj. Ve (elucyjną).



W ten sposób wyznaczamy mase bialka. Najdokladniejsza met. to wyznaczanie masy po genie białka.e) PAGE w warunkach denaturujących (denaturuje bialko). Do bialka dodajemy 1-2% SDS (detergent anionowy zapewnia naladowanie czast. bialka (-). Jedna ujemnie naladow. czast. SDSu przypada na 2 czast. AK w białku. Merkaptoetanol 1% niszczy silne wiąz. Disiarczkowe. 5 min. inkubacja we wrzącej łażni. Po denaturacji przeprowadzamy SDS, PAGE. Do probówek dodajemy błękit branofenylowy. Aby wyznaczyc m czast. stosujemy niskoprocentowy żel rozdzielający. Dzieki blekitowi widac w którym momencie zachodzi migracja gdy na dole przerywamy elektroforeze. W procesie dodajemy subst. Do obciążania próby. Uzyskujemy obraz elektroforetyczny. Rm – wsp. ruchliwości elektroforetycznej Rm =(odległość przebyta przez białko/odległość przebyta przez marker) *x*(dł. Żelu przed wybarwieniem/dł żelu po wybarwieniu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. Ogólna charakt. enzymów proteolitycznych

Mechanizmy reakcji katalizowanych przez enzymy 1)hydraty peptydowe (we wszystkich org. żywych) 2)egzopeptydazy-dziela się na 5 grup ze wzg. Na centrum aktywne. Wśród proteinaz występują enzymy o tej samej specyficzności ale różnym mech. Katalitycznym np.  proteinazy serynowe (centrum akt. Seryna). Otoczenie centrum akt. Jest środowiskiem zakonserwowanym. Na koncu takiego enz. Wystepuje Gly (Gly-X-Ser-Y-Gly) •proteinazy cysternowe – gr. katalitycz. jest SH. •proteinazy aspartylowe – są 2 centra katalit. bedące resztami kw. aspartylowego. •metaloproteinazy – kompleksja z jonami Zn2+ •treoinowe – rolę katalityczną spelnia gr. OH. Enzymy sklasyfikowane są w klany
->rodziny->podrodziny->przedstawiciele. W sklad rodzin wchodzą nie tylko proteinazy i peptydazy. W podziale tym znaczenie ma pokrewieństwo ewolucyjne  i homologiczny układ AK. Wszystkie proteinazy serynowe  katalizują proces w oparciu o przeniesienie ładunku. W większości klas wystepują w centrum aktywnym triada Aminokwasowi. Mechanizm dzialania proteinaz serynowych najlepiej obrazuje dzialanie chymotrypsyny. •chymotrypsyna- enzym trawienny trzustki w org. w postaci nieaktywnego białka chymotrypsynogenu, ktoty aktyw. się w jelicie. Tnie wiązania zewnatrz reszt peptydowych w AK aromat. (Phe,Try,Trp) oraz w Met, Leu. Powstają oligopeptydy, mające na C-końcu w/w AK. Chymotrypsyna jest białkiem z 2 domenami. Enzymem homologicznym do chymotrypsyny jest elastaza, są podobne pod wzdledem sekwencji 3-wymiar. W szczelinie katalitycznej chymotrypsyny znajduje się triplet AK 57His, 102 kw Asp, 159 Ser. Triada ta powoduje przeniesienie ładunku i utrzymywana jest przez wiązania wodorowe.

Takie cięcie umożliwia zmianę konformacji enzymu przez wycięcie 2 polipeptydów, co umożliwia odpowiednie usytuowanie centrum aktywnego. •Trypsyna- aktyw. jest na drodze proteolit. Przez wycięcie 6 polipeptydów aby uzyskać dostęp do kieszeni katalitycznej. Budowa kieszeni katalitycznej:



Chymotrypsyna we wnęce 1 zawiera reszty Gly. Elastaza we wnece 1 reszty waliny i treoniny i tu dostanie się mała reszta substratu np. alaniny.  W większości proteinaz występują dodatkowe miejsca wiążące wykorzystujące powinowactwo do reszt poprzedzających lub następujących. –Rn-2-Rn-1<-Rn->Rn+1-Rn+2. Zależność ta badana była przy uzyciu substr. syntetyczn.

19. Mechanizm działania proteinaz serynowych

I – acylacja enzymu z uwolnieniem P1, II- deacylacja enzymu na drodze hydrolizy z uwolnieniem P2. Mechanizm bardziej szczegółowy:

Aby sprawdzić czy dany enzym jest enzymem serynowym stosujemy specyficzne inhibitory. 1) znakowanie Ser 195 (DIFP)

2) znakowanie histydyny 57 (TPCK)

 

 

 

 

20. Mechanizm działania proteinaz cysteinowych

Mechanizm podobny do proteinaz Ser.

RUYB –odczynnik blokujący grupę –SH w proteinazach cysternowych- nie jest wybiórczy. CYS64 –inhibitor dla proteinazy Cys.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin