Lekcja 4.doc

(73 KB) Pobierz
Lekcja 4 -- Nakładanie więzów geometrycznych

Lekcja 4 -- Nakładanie więzów geometrycznych

 

Podczas ostatniej lekcji nauczyliśmy się korzystać z linii konstrukcyjnych oraz stosować specjalne techniki szkicowania. Dzisiejsza przybliży nam tematykę więzów geometrycznych stosowanych w szkicu. Co to są więzy? Mówiąc najprostszym językiem, są to ograniczenia, jakie nadajemy szkicowi po to, aby przy zmianie wartości wymiaru szkic zachowywał zadany kształt. Najłatwiej będzie przedstawić więzy na konkretnych przykładach, co też uczynię.

Na początek proponuję narysować dwie linie w sposób podobny do przedstawionego poniżej.


Rys. 1

W odniesieniu do tych linii zastosujemy pierwszy rodzaj więzów, jaki przyszedł mi do głowy, a mianowicie więzy prostopadłości. Klikamy więc odpowiednią ikonę:


Rys. 2

a następnie wskazujemy linie w dowolnej kolejności -- np. najpierw dolną, potem górną. Po wykonaniu tych czynności linie powinny wyglądać następująco:


Rys. 3

Jak widać, pomiędzy liniami powstał kąt prosty, ale nie wyglądają one jeszcze tak, jak to sobie wymyśliliśmy. Skorzystajmy dodatkowo z więzów, które wypoziomują nasz szkic. Klikamy więc ikonę więzów horyzontalnych:


Rys. 4

i wskazujemy dolny odcinek -- narysowany szkic zostanie automatycznie "wyprostowany", przy czym nie straci założonych wcześniej więzów prostopadłości.


Rys. 5

Teraz mamy już wprawę w stosowaniu więzów, możemy więc wykonać kolejne ćwiczenie -- tym razem z nieco większym obiektem. Załóżmy, że narysujemy element podobny do tego, jaki rysowaliśmy podczas poprzedniej lekcji. Zacznijmy więc od naszkicowania go -- teraz wiemy już, że możemy tworzyć ten element niejako "od ręki", a następnie "wyprostować" go za pomocą więzów.


Rys. 6

Wykonany przeze mnie szkic celowo jest bardzo niedokładny. Proponuję postąpić tak samo, aby zmiany dokonujące się na rysunku były łatwo dostrzegalne. Zacznijmy od zastosowania nowego rodzaju wiązania, a mianowicie od więzów równoległości.


Rys. 7

Po kliknięciu widocznej powyżej ikony wskazujemy elementy, które mają być do siebie równoległe. W wyniku naszych działań powinien powstać szkic podobny do poniższego.


Rys. 8

Teraz zastosujemy kolejny rodzaj więzów -- więzy wertykalne, które umożliwią nam dokończenie szkicu. Należy więc kliknąć ikonę więzów wertykalnych:


Rys. 9

a następnie wskazać jedną z krawędzi pionowych. Po tych działaniach szkic powinien wyglądać następująco:


Rys. 10

W końcowym etapie tworzenia szkicu dokonamy jeszcze jednego związania, a mianowicie porównamy krawędzie za pomocą więzów przyrównania. Klikamy zatem ikonę więzów porównawczych:


Rys. 11

a następnie wskazujemy krawędzie, które mają mieć równe długości -- np. dwie najdłuższe. Po tych zabiegach rysunek powinien wyglądać następująco:


Rys. 12

Więzy, które zaprezentowałem, powinny wystarczyć do narysowania 90% szkiców. Istnieje jednak jeszcze jedno wiązanie, które będzie niejako dopełnieniem dzisiejszej lekcji -- mam tu na myśli więzy współśrodkowości.

Bardzo często zdarza się, że chcemy, aby na nasz szkic składały się okręgi współśrodkowe. Wtedy rysujemy dwa okręgi w pobliżu siebie


Rys. 13

następnie klikamy ikonę reprezentującą koncentryczność:


Rys. 14

i wskazujemy kolejno okręgi. Po naszych działaniach szkic powinien wyglądać następująco:


Rys. 15

Na tym zakończymy dzisiejszą lekcję. Moglibyśmy razem wykonać jeszcze kilka przykładów, aby lepiej ugruntować wiedzę. Uważam jednak, że nie jest to konieczne, gdyż wszystkie zaprezentowane rodzaje więzów zostaną przećwiczone w trakcie kolejnych lekcji. Na następnej omówię, w jaki sposób wiązać szkic wymiarami oraz jak wymiarować szkice podczas ich tworzenia -- będzie to swego rodzaju kontynuacja dotychczasowych lekcji, więc proszę o przećwiczenie całego materiału. Powodzenia!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin