my_sie_zimy_nie_boimy.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 – 5 letnich

 

 

 

                            Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 – 5  letnich

 

Opracowała : mgr Dorota Szmytkowska

                       Przedszkole Nr 34 w Bydgoszczy

 

 

Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „

 

Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „

 

 

Cel główny :          - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia

                               - kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych     

                                 formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i

                                 plastycznej

 

Cele operacyjne :  

 

                 Dziecko    - rozpoznaje i nazywa  aktualną porę roku : zima

                                   – określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody

                                   - wypowiada się na określony temat

                                   -  ilustruje ruchem zabawy zimowe

                                   - potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas

                                                 interpretacji ruchowej , muzycznej , słownej, plastycznej

                                   - prawidłowo porusza się w rytm muzyki

                                   - bierze aktywny udział w zabawach

                                   - koncentruje się  na wykonywanych zadaniach

                                   - zgodnie współdziała w grupie

                                   - rozwija sprawności manualne

 

Metody :   podające  - rozmowa , wiersz , objaśnienia

                    eksponujące – obserwacja i pokaz

                    problemowe – zadań do wykonania

                    praktyczne -   samodzielnych doświadczeń

 

                  

                 

  Formy pracy :   zespołowa , indywidualna

                 

  Formy aktywności dziecka :  - językowa, ruchowa, muzyczna , plastyczna

  Środki dydaktyczne : sylwety   ( chmura , wiatr ,  kot ,wrony , płatki śniegu , zając, krasnal ) i plansza  do wiersza ( podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk  ) , płyta z piosenką „ Zima, zima „ , białe prześcieradła , duża lalka przebrana w biało – srebrny strój , symbole pogodowe na rzepy  różnych pór roku , papierowe śnieżynki , 2 kartki papieru dla każdego dziecka , płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie , arkusze folii spożywczej lub aluminiowej naklejone na kartce z bloku technicznego , patyczki, pędzelki , klej ,wiórki kokosowe

 

 

 

 

 

 

   Przebieg  zajęcia :

 

1.     Rozwiązanie  zagadek o tematyce zimowej :

 

Mróz maluje szybki ładnie.                   Gdy panuje zima,

Zawitała śnieżna pani.                           to on mocno trzyma.

Drogę nam zasypała                              Pokrywa wodę

białymi płatkami  ?                               zręcznie i szybko

                 - p. zima                               lodową szybką  ?

                                                                               - mróz

 

                                                                                                                 

Zgadniesz treść zagadki

Gdy pomyślisz nieco :

Jakie białe gwiazdki

Zimą z nieba lecą ?

                     - śnieg

 

 

2.     Słuchanie wiersza pt . „ Jedzie zima „ Cz. Janczarski

3.     Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy  zimowej pory roku.

4.     Zabawa ruchowa „ Kulig „

 

Dzieci przy piosence „ Zima, zima „ improwizują sannę . Poruszają się w różnych kierunkach sali , omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku  poruszania się .

 

 

5.     Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „W krainie Królowej Śniegu „

 

Dzieci „ dojeżdżają „ do krainy śniegu i lodu – królestwa p. Zimy                ( rozłożone na dywanie białe prześcieradła i folie , po środku ustawiona duża lalka - p. Zima  oraz porozkładane kartoniki z symbolami pogodowymi z różnych pór roku )

 

Zadaniem dzieci jest dobranie wyłącznie  symboli pogodowych związanych z zimą  - dz.  nazywają je  i doczepiają  do stroju  lalki .

 

 

6.     Improwizacja muzyczno - ruchowa „  Wirujące śnieżynki  „  połączona z ćwiczeniem  oddechowym .

 

Nauczyciel rozsypuje z worka  papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem  ruchu powietrza .

 

Dzieci  poruszają  się zgodnie z muzyką  , naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne . Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie , aż  do przysiadu .

 

- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec  płatek śniegu i dmuchają w taki sposób , aby  wprawić w ruch  ( zmiana : zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni )

 

 

7.     Zabawa słowna  „ Zimą lubię ….. „  - dzieci logicznie kończą zdanie ,

podając swoje propozycje .

 

 

8.     Zabawy ruchowe  „ Szaleństwa na śniegu „

 

- jazda na nartach – dzieci stają na kartkach  papieru i imitują sposób poruszania się na nartach

 

- skoki przez  zamarznięte kałuże – skoki  przez rozłożone na dywanie kartki – przejście na drugą stronę dywanu

 

- lepienie i rzuty śnieżkami  - dzieci zgniatają  kartki w kule i na sygnał rzucają w kolegę, a następnie do celu – kosz

 

- „ sopelki „ – podskoki  do najwyżej zwisającego  sopla

-  wykonanie orła śniegu

 

9.     Praca plastyczna  „ Srebrny bałwanek „ – rysowanie paznokciem ,    

patyczkiem lub końcówką pędzla  bałwana na przygotowanych arkuszach folii spożywczej lub aluminiowej , uzupełnienie powierzchni pracy płatkami śniegu (  malowanie klejem plam lub kształtu gwiazdek i posypywanie wiórkami kokosowymi ) .

 

 

 

 

 

 

 

      Wiersz   ( fragment )

 

                                 „ Jedzie zima „

                                              Cz. Janczarski    

 

              

                            Przypłynęła chmura sina .

                            Od północy wiatr zacina.

                            Kot wyjść z domu nie ma chęci.

                            Coś się tam na dworze święci !

 

                            Kraczą wrony na parkanie :

                            - Jedzie zima, groźna pani !

 

                            I już lecą z nieba śnieżki,

                            Zasypują drogi, ścieżki ,

                            pola i podwórka ,

                            dach i budę Burka .

 

                            Kraczą wrony na jabłoni :

                            - Jedzie zima parą koni !

 

 

                             Mróz ściął lodem brzeg strumyka.

                             Zając z pola w las pomyka.

                             Krasnalowi zmarzły uszy ,

                             już  spod pieca się nie ruszy !

 

                             Kraczą wrony na brzezinie :

                             - Oj, nieprędko zima minie !

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin