USTAWA Z 15 LISTOPADA 1956r O ZMIANIE IMION I NAZWISK.doc

(21 KB) Pobierz
USTAWA Z 15 LISTOPADA 1956r O ZMIANIE IMION I NAZWISK

USTAWA Z 15 LISTOPADA 1956r. O ZMIANIE IMION I NAZWISK

Zmiana imienia i nazwiska – polega na zapisaniu w akcie urodzenia lub metryce chrztu zamiast dotychczas używanego imienia (imion) lub nazwiska (w tym rodowego) bądź obu z nich – nowego imienia lub nazwiska, wybranego przez zainteresowanego i dopuszczalnego przez prawo. Zmiana odbywa się wyłącznie na wniosek własny osoby. Jej skutkiem jest możliwość ale i obowiązek stosowania imienia i nazwiska w nowym brzmieniu, zwłaszcza w postępowaniach przed organami władzy czy np. w dowodzie osobistym.

Zmianie ulec może zarówno imię nadane przez rodziców, imię (nazwisko) zmienione wskutek późniejszych zdarzeń (patrz niżej), jak i już zmienione w opisywanym trybie. Zmiana imienia i nazwiska według przepisów prawa jest czynnością urzędową i podlega odpowiednio państwowej bądź kościelnej procedurze administracyjnej. Wobec imienia i nazwiska osoby obowiązuje zasada ich trwałości (niezmienności), od której prawo przewiduje tylko nieliczne wyjątki. Technicznie zmiana polega na wpisaniu wzmianki dodatkowej (adnotacji) na akcie, rzadziej – na fizycznym przekreśleniu poprzedniego wpisu.

Faktyczne przyczyny zmiany imienia i nazwiska mogą być różne. Imię bądź nazwisko:

·         może być ośmieszające lub niepoważne,

·         może podlegać naturalizacji (tj. spolszczeniu),

·         może podlegać dostosowaniu do długotrwale używanego innego imienia czy nazwiska,

·         może być zbyt niejednoznaczne w związku z jego popularnością lub podobieństwem do innych nazw, zwłaszcza nazwisk do imion.

Szczególnymi przypadkami faktycznej zmiany nazwiska, rzadziej imienia, są także małżeństwo, rozwód, unieważnienie małżeństwa oraz orzeczenia związane z ustalaniem pochodzenia dziecka.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin