geografia - organizacje.txt

(5 KB) Pobierz
NAFTA -  Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu - umowa zawarta pomiędzy USA, Kanadš i Meksykiem, tworzšca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu.


EFTA - Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu  - międzynarodowa organizacja gospodarcza majšca na celu utworzenie strefy wolnego handlu między państwami członkowskimi. Siedziba Sekretariatu EFTA mieci się w szwajcarskiej Genewie.
Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria

CEFTA - rodkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu - Sygnatariuszami porozumienia były pierwotnie trzy kraje: Czechosłowacja, Polska i Węgry. Celem porozumienia było zniesienie ceł w handlu między krajami członkowskimi. Towary podzielono na grupy, w ramach których cła były stopniowo znoszone. 
Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Macedonia, Albania, Bonia i Hercegowina, Mołdawia, Serbia, Czarnogóra, Kosowo


ECO - Organizacja Współpracy Gospodarczej - organizacja międzynarodowa powołana przez Iran, Turcję i Pakistan. Głównym celem działania organizacji jest współpraca gospodarcza pomiędzy państwami członkowskimi. 
Afganistan, Azerbjdżan, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan, Uzbekistan

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiajšca 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osišgnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. Do dorobku prawnego OECD należš umowy i kodeksy postępowania np. Liberalizacji Przepływów Kapitałowych i Bieżšcych Operacji Niewidocznych oraz zalecenia, rezolucje i deklaracje  instrumenty nieformalnego nacisku. Oprócz tego OECD wypracowuje reguły gry w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, tzn. opracowuje i wprowadza w życie wspólne zasady (wytyczne) i normy działania (standardy) w poszczególnych dziedzinach gospodarki. OECD zajmuje się też pomocš dla najbiedniejszych państw.
np. Polska, Francja, Japonia, Słowacja

OPEC -  Organizacja Krajów Eksportujšcych Ropę Naftowš - Celem organizacji jest kontrolowanie wiatowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych.
Algiera, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela,  Zjednoczone Emiraty Arabskie


G8 - Grupa omiu najbardziej wpływowych państw wiata  - forum polityczno-gospodarcze zrzeszajšce państwa: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone, Kanada  i Rosja

WNP - Wspólnota Niepodległych Państw  - regionalne ugrupowanie integracyjne utworzone na mocy układu białowieskiego z 8 grudnia 1991 roku. Zrzesza większoć byłych republik Zwišzku Radzieckiego. Zajmuje się m.in. współpracš politycznš, gospodarczš i problemami bezpieczeństwa międzynarodowego.
 Armenia, Azerbejdżan, Białoru, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan

UNESCO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Owiaty, Nauki i Kultury
Lista wiatowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO
Lista Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkoci UNESCO
ambasador dobrej woli UNESCO

UNICEF - Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci  - organizacja humanitarna będšca częciš systemu ONZ. 
opieka lekarska i pomoc w sytuacjach kryzysowych, zapewnienie elementarnego wykształcenia wszystkim dzieciom w krajach rozwijajšcych się; duży udział w uchwaleniu przez ONZ w 1989 Konwencji o prawach dziecka.


IMF - Międzynarodowy Fundusz Walutowy - międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmujšca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na wiecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian sš zobowišzane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujšcych.

WHO - wiatowa Organizacja Zdrowia -  jedna z organizacji działajšcych w ramach ONZ, zajmujšca się ochronš zdrowia. Zadaniem WHO jest działanie na rzecz zwiększenia współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia i zwalczania epidemii chorób zakanych, a także ustalanie norm dotyczšcych składu lekarstw i jakoci żywnoci. Organizacja dšży również do zapewnienia opieki medycznej ludnoci wiata oraz zmniejszenia umieralnoci niemowlšt. Do największych sukcesów tej organizacji należy zwalczanie epidemii gronych chorób poprzez masowe szczepienie. WHO walczy także z AIDS

FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - utworzona z inicjatywy 44 państw koalicji antyhitlerowskiej uczestniczšcych w konferencji powięconej problemom rolnictwa i wyżywienia, która odbyła się w maju 1943 roku w Hot Springs[1]. Cele: polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, lenictwa i rybołówstwa; podnoszenie poziomu wyżywienia narodów; polepszenie warunków życia ludnoci wiejskiej; zapewnienie niezbędnego kredytu rolnego; popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej. FAO przyjęła funkcję utworzonego Międzynarodowego Instytutu Rolnego, które sprowadzały się przede wszystkim do zbierania i rozpowszechniania informacji na temat stanu i osišgnięć rolnictwa w państwach członkowskich.
W 1957 roku Polska ponownie przystšpiła do FAO. Członkiem FAO jest również Unia Europejska jako podmiot międzynarodowy korzystajšcy z podmiotowoci prawnej przynależnej Wspólnocie Europejskiej.

NATO - Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego - organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949[2] na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego[3]. Poczštkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Zwišzku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjnš, podejmujšc działania zapobiegajšce rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
 Przykładowo: Polska, Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy
 Dania, Estonia,Francja , Grecja, Hiszpania, Holandia
Zgłoś jeśli naruszono regulamin