Sprawdzamy czy zima odchodzi.doc

(62 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA        : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz

MIEJSCE                                                   : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA                                                       : 1 C

WYCHOWAWCA KLASY                      : mgr Maria Jóźwiak

CZAS TRWANIA                                      : 135 min             

TEMAT BLOKU                                       :

TEMAT DNIA                                           : Sprawdzamy czy zima odchodzi?

 

 

 

Tematyka obserwowanych zajęć:

 

Ocena zachowania bohaterów opowiadania „Zwycięstwo        Agaty”. Wypowiedzi dzieci na temat oznak zbliżającej się wiosny. Czytanie listów od Wiosny i wspólne odczytanie. Robimy wiosenne zakupy- obliczanie pieniężne w zakresie 20. Układanie zdań z rozsypani sylabowej. Wykonanie pracy plastycznej pt.: „Pani Wiosna”

Zakresy edukacji:

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja matematyczna

·         edukacja plastyczna

·         edukacja muzyczna

 

Cele operacyjne:

 

Dydaktyczne

 

 

Edukacja polonistyczna:

·         uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat, zamykając myśli w obrębie zdania

·         uczeń umie na podstawie czytanki ocenić zachowania dzieci- bohaterów opowiadania, wyjaśnia i uzasadnia swoje zdanie

·         uczeń potrafi odpowiednio ułożyć nazwy miesięcy

·         uczeń potrafi dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie w czasie przedwiośnia

·         uczeń proponuje sposoby sprawdzenia, czy zima odchodzi

·         uczeń potrafi poprawnie przepisać podane zdanie

      do zeszytu

 

 

 

 

 

 

 

Edukacja matematyczna:

·         uczeń wykonuje dodawanie w zakresie 20

·         uczeń dokonuje prostych obliczeń pieniężnych

·         uczeń potrafi wyszukać odpowiednich informacji dotyczących zadania

Edukacja plastyczna:

·         uczeń wykonuje prace plastyczną pt. „Pani Wiosna”

 

 

Wychowawcze:

·         uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

 

 

 

 

 

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

 

Informacyjne:             

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

 

 

 

Heurystyczne:

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

 

 

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita- aktywność z całą klasą

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

 

Konwencjonalne:

 

·         plansze z ubraniami i dziewczynką

·         kartonowe listki

·         plansze z zdaniami

·         ilustracje dotyczące rebusu

·         plansze z sylabami związanymi z ćwiczeniem 2

       strona 67

·         karty pracy

·         kartoniki z liczbami

 

 

 

 

 

PRZEBIEG:

 

I.                   CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1.      Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do  zajęć).

 

 

II.                CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z nazwami miesięcy; zadaniem uczniów jest ułożenie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy i odczytanie hasła zawartego na odwrocie plansz-Sprawdzamy, czy zima odchodzi?

    (ZAŁĄCZNIK 1)

 

     2. Rozmowa na temat utworzonego hasła. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi  dzieci

         na dany temat. Na tablicy umieszczone są plansze z zdaniami związanymi z oznakami nadchodzącej wiosny. Zadaniem uczniów jest dobra odpowiednie napisy, które układają je promyczkowo.

   

     3. Opracowanie czytanki „Zwycięstwo Agaty”   (P strona 29-30– ZAŁĄCZNIK 2)

·         czytanie tekstu przez nauczyciela,

·         rozmowa z uczniami na temat wysłuchanego tekstu kierowana pytaniami:

-Czy w tekście występują niezrozumiałe dla was wyrazy?

-O czym jest usłyszany tekst?

-Kto występuje w usłyszanym tekście?

-Co myślisz o pomysłach Agaty?

-Jak oceniasz nowy pomysł Agaty? Czy skorzystalibyście z   zaproszenia?  Dlaczego?

 

 

   4.. Znalezienie fragmentu w tekście i czytanie zdań dotyczących różnych pomysłów dziewczynki . (P strona 29-30) Rozszyfrowanie listu dziewczynki i przepisanie go do zeszytu (ZAŁĄCZNIK 3)

 

     5.Układanie zdania, które ukryte jest w plątaninie i poprawne zapisanie. (ZAŁĄCZNIK4)

 

    6. Czytanie listów od Wiosny . Zadaniem uczniów jest odnalezienie ukrytych listów w     kształcie listków (ZAŁĄCZNIK 3)

 

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA- DZIECI SŁUCHAJĄ TEKST I NA JEGO PODSTAWIE PRZEDSTAWIAJĄ PADAJĄCY DESZCZ, ROSNĄCE KWIATY ITD.

 

        

     7. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest :”W marcu jak w garncu”. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi  dzieci na temat „ Jak przygotowujemy się do wiosny”(ZAŁĄCZNIK 5)

 

    8. Rozdanie dzieciom kart pracy na których znajdują się wiosenne zagadki. Zadaniem uczniów jest rozwiązać zagadkę a następnie poprawne zapisanie odpowiedzi     

         (KARTA PRACY 1)

 

   9 Co kupie? Ile zapłacę?- obliczania pieniężne. Wspólne rozwiązywanie zadania na tablicy. Przywieszenie ilustracji lalki w wiosennym ubranku z informacjami dla dzieci.. Do tej samej ilustracji nauczyciel rozbudowuje zadanie i zmienia sytuacje

         -przypina na tablicy np. torebkę w cenie 3 zł, parasolkę z ceną 4 zł itd.

         -polecenie dla dzieci: Co możecie kupić lalce, jeśli macie 20 zł? Wydajcie wszystkie pieniądze- rozwiązanie zadania na tablicy (ZAŁĄCZNIK 6)

 

  10. Obliczania pieniężne- praca indywidualna w zeszycie ćwiczeń 2 ze strony 68pod kierunkiem nauczyciela. Wspólne sprawdzenie obliczeń.

 

11. Wykonanie pracy plastycznej pt: „Pani Wiosna” technika dowolną.

 

III.             CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

1.      Zadanie i omówienie pracy domowej:

·         Edukacja polonistyczna:

- zakres podstawowy: czytanie czytanki str. 29-30   

- ćwiczenie 1 strona 67

·         Edukacja matematyczna:

- zakres podstawowy: ćwiczenie 1 strona 68

 

                    2.   Podsumowanie zajęć:

·         Przyznanie „dyplomów wiosennego ludka” dla najbardziej aktywnych i grzecznych dzieci (ZAŁĄCZNIK 7)

 

       3.  Pożegnanie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin