Gry i zabawy ruchowe4.doc

(46 KB) Pobierz
Smoleń Sebastian

                Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z gier i zabaw ruchowych

 

1. Data lekcji: 21.IV. 2004 r.  Klasa: IV Dziewczyny.

2. Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

     -   Motoryczności kształtowanie: siły i szybkości

     -   Umiejętności: celność w rzucaniu piłką.

     -   Wiadomości: dyscypliny na Igrzyskach Olimpoijskich

     -   Działania wychowawcze: kształtowanie właściwej dyscypliny, porządku na zajęciach.

     -   Zdrowia: zapobieganie płaskostopiu

4. Miejsce lekcji: Sala gimnastyczna.

5. Przybory: piłki, szarfy, tarcza (z jednej strony biała z drugiej czerwona), kreda.

6. Czas lekcji: 45 min.

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawa klasyczna.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, forma zajęć w zespołach.

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.

3-5 minut

Ustawienie w dwuszeregu.

2. Zabawa ze śpiewem.

„Trzy kółeczka” poszczególne koła poruszają się względem siebie w przeciwnych kierunkach, następnie stają w miejscu i wykonują ruchy takie jak wskazują słowa piosenki.

5-8 minut

Wszyscy wiążą koła współśrodkowe, (coraz mniejsze), aby poruszając się w okręgu nie przeszkadzać sobie. Podać uczestnikom słowa piosenki.

3. zabawa orientacyjno- porządkowa.

„Czerwone – białe” uczestnicy biegają swobodnie, gdy prowadzący podniesie do góry tarcze (w zależności od koloru) uczestnicy wykonują inne ćwiczenia.

2-3 minuty

Zmieniać ćwiczenia na dany kolor. Przygotować tarcze.

4. Zabawa lub gra z mocowaniem.

„Walka w łańcuchu” Każdy z szeregów stara się przeciągnąć drugi na swoją stronę, na określoną odległość. Wygrywa ten zespół który przeciągnie w większości lub całość drugiej drużyny.

3-5 minut

Ustawiamy wszystkich w szeregu co druga osoba odwraca się o 180°. Wszyscy są podzieleni na dwa zespoły, w zależności od kierunku zwrócenia się. Podział ma być na równy siłowo.

5. Zabawa lub gra bieżna.

„Lawina” wszyscy biegają luźno po sali, dziecko oznaczone szarfą stara się schwytać inne. Dotknięta osoba ubiera szarfę i dołącza do łapiącego z tym że obie trzymają się za ręce i tak dołączają kolejne osoby.

5-8 minut

Odpowiednia liczba szarf. Uczestniczący w zabawie zdejmują buty (co ma zapobiec płaskostopiu).

6. Zabawa lub gra rzutna.

„Wyborowy strzelec” prowadzący rzuca piłkę w górę a wszyscy starają się w nią trafić, swoimi piłeczkami, gdy jest ona w najwyższym momencie. Wygrywa ten który najwięcej razy trafi. Podrzucamy kilka razy.

3-5 minut

Odpowiednia ilość piłek, dla uczestników i prowadzącego.

7. Zabawa lub gra skoczna.

„Skoki z miejsca” uczestnicy stają kolejno na lini, skąd skaczą obunóż z wymachem ramion, starając się skoczyć jak najdalej, odległość zaznaczamy kredą. Mierzymy kto skoczy najdalej.    

2-3 minuty

Dokładny pomiar skoku.

8. zabawa lub gra orientacyjno-porządkowa.

„Pająk i muchy” dzieci biegają swobodnie, na hasło pająk wszyscy nieruchomieją, osoba która się poruszy zostaje zabrana przez pająka. Po chwili wszyscy znowu biegają.

3-5 minut

Nie należy zbyt długo pozostawiać dzieci w bezruchu.

9. Zabawa lub gra kopna.

„Piłka nożna w kole” wszyscy uczestnicy kopią do siebie w okręgu, gdy piłka opuści koło, do środka wchodzi gracz który się do tego najbardziej przyczynił, on teraz stara się przechwycić piłkę, gdy ją złapie do środka wchodzi osoba która jako ostatnia ją dotknęła.

3-5 minut

Gracze ustawiają się na obwodzie koła.

10. Zabawa ze śpiewem.

„Kapryśna kurka” śpiewając I strofę wszyscy dobierają się w pary. Podczas II strofy uczestnicy oddalają się od siebie, pokazując na chorą nóżkę. 

2-3 minuty

Podać wszystkim słowa piosenki.

11. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskichw.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin