Doskonalenie skoku kucznego przez skrzynię.doc

(29 KB) Pobierz
Mariusz Hałasik

Mariusz Hałasik

KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI

 

Temat lekcji: Doskonalenie skoku kucznego przez skrzynię.

Cele lekcji:  kształcący skoczność, równowaga, siła MM RR i NN

       poznawczy prawidłowy przeskok przez skrzynie i bezpieczne wylądowanie  

       wychowawczy samokontrola bieżąca, asekuracja kolegi podczas skoku

Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, zadaniowo-ścisła

Przybory: materac

Przyrządy: skrzynia, odskocznia

Ilość ćwiczących: 14

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Klasa: VI — chłopcy

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Metoda

Czas [min] i dozowanie

Uwagi metodyczno-organizacyjne

1

2

3

4

5



Część wstępna

 

 

 

 

 

Ćwiczenia kształtujące

Zbiórka, powitanie. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie tematu lekcji.

Rozgrzewka:

-          gra w „Chińską piłeczkę” – gra w podporze tyłem, bramkami są płotki, piłka jest kopana przez uczniów. Bramki nie są bronione

-          pajaczki

-          wyskoki z ugięciem nóg i chwytem za kolana

-          podskoki w pozycji stojącej, na baczność

-          podpór bokiem, obracanie się wokół podpartej ręki

-          z przysiadu podpartego wyrzut NN w tył i powrót do pw.

-          W siadzie prostym uniesione NN zginamy i prostujemy w kolanach

-          jw. Nożyce pionowe

-          czworakowanie tyłem

-          skoki zajęcze i żabie

 

 

 

Zabawowo-klasyczna

 

Zadaniowo-ścisła

2

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

10

Zbiórka uczniów w dwuszeregu.

 

 

 

 

Uczniowie stawiają się dookoła sali, twarzą do środka (ustawienie po kole).

Część główna

Doskonalenie skoku kucznego przez skrzynię.

-          przeskok przez jedna część skrzyni z odskoczni, podczas lotu wykonać pajączka

-          jw. Podczas lotu wykonać postawę na baczność

-          jw. starają się podczas lotu podciągnąć złączone nogi w kolanach do klatki piersiowej

-          z małego rozbiegu wyskok na trzecią część skrzyni, utrzymanie postawy i zeskok na materac (wyskok na skrzynię bez pomocy rąk), omówienie bezpiecznego zeskoku

-          jw. skok na skrzynię z pomocą rąk, próba przeskoczenia trzech części skrzyni

-          przeskoki przez cztery części skrzyni

-          przeskoki przez dużą skrzynię (najpierw wyskok na skrzynię i zeskok)

-          próba przeskoku przez skrzynię z cofniętą o około 1m odskocznią

Zadaniowo-ścisła

 

 

 

 

 

 

23

Uczniowie ustawiają się w rzędzie. Podczas wykonywania skoku występuje asekuracja z obu stron skrzyni (uczniowie się zmieniają)- na początku nauczyciel pokazuje prawidłową asekurację W czasie oczekiwania na skok uczniowie wykonują skoki na skakance.

Część końcowa

Część uspokajająca i korekcyjne:

-          w marszu chodzenie na palcach, ramiona w górę wdech następnie podczas opuszczania ramion przechodzimy do marszu na piętach i wykonujemy długi spokojny wydech

Ćwiczenia organizacyjno porządkowe:

-          zbiórka

-          omówienie lekcji

-          pochwała uczniów wyróżniających się podczas ćwiczeń

-          sportowe pożegnanie

Zadaniowo-ścisła

3

 

 

 

2

Ustawienie po kole.

 

 

 

Ustawienie w dwuszeregu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin