Bieg z przeszkodami. Nauka i doskonalenie skoku dosiężnego.doc

(40 KB) Pobierz
1

Konspekt  lekcji  z  zastosowaniem  metody  zadań dodatkowych  dla  klasy VI. Atletyka  terenowa. Bieg  z  przeszkodami.  Nauka  i  doskonalenie skoku  dosiężnego.

 

 

   Cele główne lekcji:

   Umiejętności:                  1.           Bieg z przeszkodami.

                                                            2.          Skok dosiężony.

                                                            3.          Czworakowanie pod niskimi przeszkodami.

   

    Psychmotoryka :                    Kształtowanie zwinności, zręczności i skoczności.

    Wiadomości:                   Zwrócenie uwagi na zmianę oddechu (rytmu)

                                                              W czasie ćwiczeń ruchowych.

    Wychowawcze:               Ochrona współćwiczącego przy wykonywaniu

ćwiczeń. Eksponowanie pomysłów uczniów w dobrze znanych zabawach z różnymi przyborami.

     Miejsce ćwiczeń:            boisko przyszkolne, łąka, las.

     Liczba ćwiczących:        24 uczniów.

     Pomoce:                           4 chorągiewki, 24 woreczki foliowe lub baloniki,                                                                                                                    kłoda, piłka lekarska,  laska lub gałąź, 6 obręczy.

 

 

 

 

Tok lekcji

       

     Nazwa i opis zadania.

Doz

owa

nie

      Uwagi

  metodyczne                     

Lp.

CZĘŚĆ I WSTĘPNA 6 min

1.Czynność

organizacyjno

porządkowe.

 

 

2.

Przygotowanie

organizmu do wysiłku.

1.   Zbiórka w luźnej grupie.

2.   Sportowe powitanie.

3.   Podanie tematu.

 

 

1.   Zabawa ożywiająca,  

Kto szybciej stanie przy drzewie.

2.   Ćwiczenia kształtujące    

z nadmuchiwaniem woreczków, baloników.

 

 

   2’

 

 

   3’

 

 

   1’

 

Motywacja     

do     zajęć.

Samokontrola,

kontrola wzajemna.

CZĘŚĆ III GŁÓWNA 32MIN

 

Podział dzieci na grupy, przydział zadań głównych i dodatkowych, określenie terenu ćwiczeń.

I Stanowisko – bieg z przeszkodami.

II Stanowisko – stojąc na podwyższeniu podnoszenie laski, gałązki.

III Stanowisko

Zadanie główne – skok dosiężny do gałęzi.

Zadanie dodatkowe – pokonać odległość 2m jak najmniejszą liczbą kroków.

IV Stanowisko – czworakowanie pod krzakiem lub niską przeszkodą.

V Stanowisko

Zadanie główne – marsz z wysokim unoszeniem nóg z obręczy do obręczy.

Zadanie dodatkowe – podrzucanie woreczków w górę z jednoczesnym wyjściem z koła.

Po dwóch stacjach ćwiczenia oddechowe i wyprostne według inwencji uczniów.

 

 

 

4’

 

4’

 

 

4’

 

 

2’

 

 

2’

 

 

4’

 

 

 

2’

 

 

 

2’

 

 

2x4’

Wykorzystanie naturalnych przeszkód terenowych. Przejścia pomiędzy stacjami krokiem różnych zwierząt.

Pokaz ćwiczeń.

CZĘŚĆ III KOŃCOWA 7MIN

Zabawa uspokajająca.

Zabawa „kotki w słońcu” – Leżenie bokiem – przeciąganie się jak koty. Omówienie ćwiczeń, ocena. Zbieranie sprzętów. Powrót do szkoły.

Porządkowanie ubioru, czyszczenie obuwia, higiena osobista.

 

 

 

 

 

4’

 

 

3’

Samoocena. Wyróżnienie.

Okrzyk.

 

Opracował na podstawie notatek własnych z zajęć na studiach podyplomowych na Politechnice Opolskiej Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu, Opole 2000r. mgr Piotr Król

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin