3. Kształtowanie motoryki poprzez gry i zabawy na ławeczce.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI DLA KL I

 

        KONSPEKT LEKCJI               

        TEMAT: Kształtowanie motoryki poprzez gry i zabawy z wykorzystaniem ławeczek.

       Cele lekcji: Uczeń – potrafi wykorzystać ławeczki do kształtowania sprawności

                                      - kształtuje siłę NN i RR, zwinność, szybkość, koordynację.

- zna zasady prawidłowego użytkowania przyrządów, przyborów

- uczestniczy w grach i zabawach: z mocowaniem, bieżnych, kopnych, rzutnych.

       Klasa:

              Miejsce zajęć: sala gimnastyczna 

              Pomoce: ławeczki, piłki do PR i PN, słupki.

              Prowadzący:

 

TOK LEKCJI

TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ

UWAGI

 

Cz. I  wstępno – przygotowawcza

część organizacyjna

 

 

 

zab. ożywiająca

 

 

 

rozgrzewka, motoryka, profilaktyka

-          zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

-          podanie tematu lekcji i zadań głównych, zachęta do ćw.

-          ławki ustawione w kształcie rombu, na sygnał ćw. wstają z ławki i biegną w praw. str. do następnej ławki – kto ostatni usiądzie ten odpada

-          siad rozkroczny w poprzek na ławce, skłon T w przód, RR oparte na barkach poprzednika – pogłębianie skłonów

-          przejścia po ławce

-          leżenie przodem prostopadle do ławki, na sygnał unoszenie RR i NN i powrót do pw.

-          leżenie tyłem, NN oparte o ławeczkę – brzuszki

-          przeskoki przez ławeczkę o NN skurczonych

-          przeskoki obunóż przez ławeczkę

ustawienie w dwuszeregu

 

 

 

kto odpadnie wykonuje zad. dodatkowe: wg inwencji ucznia

 

 

 

 

 

 

RR uniesione powyżej ławeczki

 

NN zgięte w stawach

 

ćw. z półprzysiadu podpartego bokiem do ławki – wyskok do przysiadu podpartego na ławeczce, zeskok na drugą str.

Cz. II główna

zab. z mocowaniem

 

 

zab. bieżna

 

zab. rzutna

 

 

zab. skoczna

 

 

zab. zwinnościowa

 

zab. kopna

 

 

 

samodzielna aktywność ucznia

  1. siad rozkroczny na ławeczce, na sygnał postawa rozkroczna nad ławką, chwyt ławki i bieg do wyznaczonego miejsca
  2. wyścig wokół ławki z różnych pozycji wyjściowych – sztafeta
  3. na ławeczce ustawione niskie słupki, który zespół szybciej strąci je z wyznaczonej odległości
  4. pierwsi z rzędu wykonują przeskoki obunóż nad ławeczką, obiegają ją i wracają na koniec swojego rzędu
  5. przejście po ławeczce tam i z powrotem z jednoczesnym kozłowaniem piłki PR i LR
  6. ławeczka postawiona na boku, listwą do kierunku ćwiczących. Zagranie wew. częścią stopy o ławeczkę, po odbiciu uderza następny z rzędu
  7. powtórka dowolnej zab. wybranej przez uczniów

podział na trzy zespoły - kto szybciej

2 pkt. za I m, 1 pkt. za II m

 

 

rzut piłkami do PR, jedna piłka na zespół

 

następna osoba startuje po dotknięciu ręki przez powracającego

 

 

kto więcej trafi w ławeczkę w ciągu określonego czasu ten wygrywa

 

podsumowanie wszystkich  pkt.

kto wygrał ?

Cz. III końcowa

ćw. korek. - uspokajające

 

zakończenie lekcji

-          leżenie przodem na ławeczce, wznos T do poziomu, wytrzymanie i powrót do p.w.

-          omówienie lekcji, wyróżnienie aktywnych uczniów

-          motywacja do samodzielnego udziału w aktywności ruchowej

-          pożegnanie

należy wytrzymać ok. 5 sek. - zmiana

ustawienie w dwuszeregu

 

 

                                                                                                                                                                                                                  

Zgłoś jeśli naruszono regulamin