Optymalizacja Win.XP.doc

(77 KB) Pobierz
Totalne przyspieszenie

Totalne przyspieszenie
Optymalizacja Windows XP

 

Niewątpliwie system pana Gatesa okazał się krokiem milowym w dziedzinie IT. Microsoft, czy tego chcemy, czy nie wpływa na nasze życie wszelakimi sposobami. Począwszy od wywalenia horrendalnej sumy pieniędzy na zakup Okienek, poprzez instalację oprogramowania, a kończąc na codziennych problemach z Windowsem, borykamy się z wieloma kłopotami.
Jednym z nich, jest przysparzająca wielu problemów konfiguracja systemu. Większość użytkowników ignoruję fakt, iż sporo zależy od umiejętności dobrania optymalnych ustawień dla własnego komputera. W dalszej części artykułu postaram się omówić krok po kroku optymalizację systemu Windows XP.

Wyłączenie przywracania systemu

„Przywracanie systemu to składnik systemu Windows XP, który w razie problemów umożliwia przywrócenie komputera do wcześniejszego stanu.” Tak Microsoft opisuję integralną część ‘ikspekowych’ Okienek. Nigdzie nie wspomina jednak, iż program ów tworząc regularnie tzw. Punkty przywracania, po prostu zaśmieca nam dysk. Gdyby tego było mało, jest jedną z głównych przyczyn długiego okresu bootowania oraz ogólnego zwalniania systemu. Dlatego zalecane jest wyłączenie Przywracania systemu. W praktyce wystarczy kilka kliknięć.
  Wybieramy Właściwości z menu kontekstowego Mój Komputer
  Następnie przechodzimy do zakładki Przywracanie systemu
  Ostatnim krokiem jest zaznaczenie opcji "Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach"
  Po skończeniu klikamy na przycisk Zastosuj i OK

Wyłączenie raportowania błędów

Windows nie jest produktem doskonałym, o czym przekonuje nas codziennie, zalewając falą przeróżnych błędów. Wbudowane w system raportowanie błędów ma na celu informowanie programistów z Redmond o wszelkich niedogodnościach w codziennej pracy z komputerem. Dla nas to tylko denerwujące, wyskakujące okienka. Żeby się ich pozbyć należy:
  Wybrać Właściwości z menu kontekstowego Mój komputer
  Przejść do zakładki Zaawansowane
  Kliknąć przycisk Raportowanie błędów
  Następnie zaznaczyć opcję Wyłącz raportowanie błędów
  Pozostaje zastosować zmiany, klikając na OK

Opóźnienie dllcache

Folder dllcache zawiera kopie bezpieczeństwa plików systemowych, które Windows przywraca, w przypadku ich usunięcia. Prawda jest taka, że te pliki są w ogóle nie przydatne w codziennym korzystaniu z komputera. Rzadko bowiem zdarza się potrzeba ich przywracania, a nawet jeśli, to możemy użyć do tego płyty z systemem. Zaleca się opróżnienie owego folderu, zrobimy to w poniższy sposób:
  Używając eksploratora Windows, przechodzimy do "C:WINDOWSsystem32dllcache"
  Zaznaczamy wszystkie pliki
  Następnie usuwamy je
  Pozostaję nam opróżnić kosz i gotowe...

Wyłączenie hibernacji

‘Ikspekowe’ Okienka pozwalają nam na wprowadzenie komputera w stan hibernacji. Okazuje się jednak, iż domowym użytkownikom do niczego nie potrzeba jest ta usługa. Wyłączając hibernację systemu zyskamy dodatkowe megabajty na dysku.
  Przechodzimy do Panelu sterowania
  Następnie wybieramy Opcje zasilania
  Przechodzimy do zakładki Hibernacja
  Odznaczamy opcję Włącz hibernację
  Ostatnim krokiem jest zastosowanie zmian, poprzez kliknięcie na OK

Optymalizacja pliku stronicowania

Kolejną operacją, wpływającą na szybkość pracy systemu jest przeniesienie pliku stronicowania na inną niż systemową partycję.
  Wybieramy Właściwości z menu kontekstowego Mój komputer
  Przechodzimy do zakładki Zaawansowane
  Następnie klikamy przycisk Ustawienia w polu Wydajność
  Przechodzimy do zakładki Zaawansowane
  Klikamy przycisk Zmień
  Przy zaznaczonym dysku systemowym, wybieramy polecenie Bez pliku stronicowania, następnie klikamy na Ustaw
  Zaznaczamy drugą partycję
  Zaznaczamy opcję Rozmiar kontrolowany przez system i klikamy na Ustaw
  Pozostaje zastosować zmiany, klikając na OK

MSConfig

Microsoft wyposażył swój system w narzędzie pozwalające powyłączać niepotrzebne programy spośród tych, które ładują przy starcie. Wpłynie to na ogólną stabilność Windows.
  W Start > Uruchom wpisujemy "msconfig"
  Przechodzimy do zakładki Uruchamianie
  Następnie wyłączamy niepotrzebne programy
  Zmiany zastosujemy, klikając na OK

Defragmentacja dysków

Ostatnim krokiem wpływającym na szybkość pracy systemu operacyjnego jest defragmentacja dysku. Program służący do tego otworzymy, wpisując "dfrg.msc" w Start > Uruchom.

W pogoni za prędkością nie musimy już wydawać góry pieniędzy na nowy sprzęt, bowiem sztuka tkwi w odpowiedniej konfiguracji komputera. Tak zoptymalizowane Okienka, z całą pewnością staną się szybsze i bardziej stabilne. Windows przestanie zwalniać na najprostszych czynnościach, a my będziemy mniej czasu oczekiwali na jego reakcję.

 

 

Daniel Żywczak (danielzywczak)
danielzywczak@pcc.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin