Scenariusz zajęć kl II korekcyjno - wyrównawczych.docx

(20 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wyrównawczych w klasie II

 

 

Prowadząca: Patrycja Raczek

Temat : Ćwiczenia kształcące funkcje percepcyjno – motoryczne. Doskonalenie umiejętności mnożenia w zakresie 5, oraz utrwalenie pojęcia minuty.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·         wykonuje ćwiczenie percepcji wzrokowej,

·         utrwala mnożenie przez 5 w zakresie 50,

·         doskonali umiejętności odczytywania wskazań zegara - pół godziny,

·         utrwalenie pojęcia minuta.

Metody:

·         praktycznego działania,

·         indywidualizacji,

·         stopniowania trudności,

·         zabawowa.

Formy pracy:

·         zbiorowa jednolita,

·         zespołowa zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

tabliczka mnożenia, tarcza zegara, przygotowane karty pracy, liczydło, kostki do gry.

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Powitanie.
  2. Przypomnienie tabliczki mnożenia w zakresie 5:

Zabawa „Najbliżej do pięćdziesiąt”.

Uczeń rzuca kostką, na kartce zapisuje liczbę która mu wypadła i mnoży ją razy 5.

Rzuty powtarzamy, wygrywa ten , który najszybciej uzyska liczbę 50.

3.      Ćwiczenie "Gimnastyki mózgu" wg. Dennisona:             

Ø      sowa – jedną ręką chwyć mocno mięsnie barku, głowę powoli odwracaj w lewo, a potem w prawo, podbródek trzymaj prosto. Głowa sięgaj maksymalnie w najpierw w lewą, a potem prawą stronę, aby rozluźnić mięśnie szyjne. Zrób wdech gdy głowa jest w skrajnym położeniu, a wydech w czasie obrotu głowa.

  1. Utrwalenie pojęcia minuta.

Ø      Uczniowie oglądają tarczę zegara i przypominają sobie wzajemnie, jak zaznaczono na niej minuty.

Ø      Uczniowie liczą ile jest minut między cyframi na zegarze 1-2, 2-3, 3-4 itd. aż do 6.

Ø      Nauczyciel przypomina, że duża wskazówka przebyła drogę od 12 do 6 ( pół godziny) : informuje pół godziny to 30 minut.

Ø      Nauczyciel podaje godzinę, a każde dziecko z osobna stara sie ją ustawić na zegarze.

  1. Ćwiczenie "Gimnastyki mózgu" wg. Dennisona :

Ø      słoń- wyciągnij rękę w przód grzbietem dłoni do góry, połóż głowę na ramieniu wyciągniętej reki, nogi w kolanach lekko ugięte, mały rozkrok.

            Rysuje ręką w powietrzu obszerne leniwe ósemki wodząc za nim wzrokiem.

            Zmiana reki.

  1. Rozwiązywanie zadań z zegarami z przygotowanej karty pracy:

Ø      Dokończ wpisywanie minut w okienka : 5, 10, 15, 20, ...

Ø      Wpisz pod zegarem, którą wskazuje godzinę.

Ø      Na tarczach zegarów dorysuj wskazówki minutowe.

Ø      Narysuj odpowiednio wskazówki na zegarach.

  1. Ćwiczenie "Gimnastyki mózgu" wg. Dennisona :

ćwiczenia naprzemienne –

Ø      Krzyżowanie wyprostowanych ramion przed klatka piersiowa tak, aby

na zmianę wyżej była ręką lewa potem prawa.

Ø      Dotykanie lewą dłonią prawego kolana i odwrotnie.

Ø      Dotykanie lewą dłonią prawego ucha i odwrotnie.

Ø      Dotykanie lewą dłonią prawego kolan i odwrotnie itp.

  1. Podziękowanie za udział w zajęciach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin