PRACE SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE
WYJAŚNIENIA Z FORUM BHP
Wysłany: 2008-10-23, 08:05 stanowiska szczególnie niebezpieczne
Witam czy pracownik budowlany zajmujący sie remontami, wykończeniami wnętrz (są to wnętrza obiektów sklapowych) czasem wymagana jest praca na wysokości powyżej 3m jest zaliczany do stanowisk szczególnie niebezpiecznych ?? chodzi o to że dla pracowników robotniczych szkolenia BHP wykonuje sie przynajmmiej raz na 3 lata a dla stanowisk szczególnie niebezpiecznych raz na rok. Dlatego chcę się upewnić jak często powinien mieć przeprowadzane szkolenia opisany powyżej pracownik. proszę o opinie
Witam - mimo, że praca na wysokości zgodnie z ogólnymi przepisami bhp zaliczana jest do pracy szczególnie niebezpiecznej, to w wykaz tych prac określa pracodawca biorąc pod uwagę warunki wykonywania tej pracy i tak: jeśli będzie to praca np. na galeriach, platformach, podnośnikach koszowych i innych urządzeniach osłoniętych, to mimo, że wykonywana jest na wysokości nie będzie praca szczególnie niebezpieczna. Ponadto jak sama podajesz jest to praca sporadyczna i nie musi ona od razu rzutować na częstotliwość szkoleń bhp. O częstotliwości szkoleń decyduje pracodawca po zasięgnięciu opinii ZZ lub przedstawicieli pracowników. W moim zakładzie też występują prace na wysokości, a szkolenia okresowe odbywają się nie rzadziej nią raz na 3 lata.
Wysłany: 2008-11-20, 11:49
jakie stanowiska zaliczymy do stanowisk szczególnie niebezpiecznych ?? proszę mi podpowiedziec czy wszystkie prace przy uzyciu substancji chemicznych i preparatów będziemy zaliczac do prac szczególnie nie bezpiecznych? jezeli te subs. i preparaty nie są mutagenne i rakotwórcze?
W firmie gdzie pracuję na mój wniosek powstała decyzja dyrektora określająca szczególne wymagania bhp przy wykonywaniu prac niebezpiecznych,powstał wykaz tych prac który jest cykliczne aktualizowany. M.in w tym wykazie znalazły się prace określone w Rozporządzeniu MPiS z 28.05.1966r w sprawie rodzajów prac. które być wykonywane przez co najmniej 2 osoby (Dz.U. Nr 62,poz.288). Ale czy dobrze zrobiłem nie wiem (na razie odpukać nie było kontroli PIP).
Ja niestety przejęłam działkę BHP w firmie, jest wykaz stanowisk które zaliczane są do prac niebezpiecznych... ja niestety nie była bym skłonna umieścić je w tym wykazie... nie wiem czy mogę odwołać ten wykaz czy ciągnąć to dalej ... choć wiążą się z tym spore konsekwencje jak np. szkolenie okresowe co roku.
Prace szczególnie niebezpieczne podane są w ogólnych przepisach bhp.
Nie mniej jednak dla zakładu pracy wykaz tych prac opracowuje pracodawca - biorąc miedzy innymi wytyczne z w/w ogólnych przepisów i uzupełniając je o inne prace szczególnie niebezpieczne występujące w zakładzie pracy. Wykaz prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej 2 osoby - to oddzielny wykaz i nie musi pokrywać się z w/w wykazem prac szczególnie niebezpiecznych. W praktyce obydwa wykazy mogą się pokrywać - ale nie muszą.
Różnica między nimi jest taka, że w jednym wykazie wyszczególniasz prace, które mogą doprowadzić i skutkować ciężkim lub śmiertelnym wypadkiem, a w drugim przypadku prace, kiedy ze względów asekuracyjnych potrzebna jest druga osoba.
W przypadku prac szczególnie niebezpiecznych musisz wprowadzić odpowiednie procedury, a do wykonywanych w 2 osoby - nie.
Jakie kwalifikacje powinna miec osoba nadzorująca pracę na wysokości.(chodzi o odśnieżanie dachów płaskich ), Czy wystarczy tylko pracodawca mający szkolenie bhp. no i czy do pracy na wysokości potrzebne jest polecenie pisemne?
Nadzór prowadzi osoba kierująca pracownikami, która posiada odpowiednie w tym zakresie szkolenie bhp (dla osób kierujących...). A tak prawdę mówiąc nie czekaj na gotowe odpowiedzi tylko zajrzyj do ogólnych przepisów bhp
Kolego - Zakładam, że jesteś behapowcem na pełnym etacie w zakładzie pracy, w którym np. w ciągu roku tylko raz, a może i raz na kilka lat dokonujesz ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - w związku z tym w twojej firmie, gdzie jesteś behapowcem wypadki występują sporadycznie. W związku z tym wykonywanie przez Ciebie czynności ustalania okoliczności i przyczyn wypadków jest sporadyczne Tak więc jeśli ktoś jest na etacie np. elektromontera i od czasu do czasu w przypadku gdy etatowy kierowca jest na chorobowym, a na polecenie przełożonego wykona czynności kierowcy (uprawnienia posiada) zawożąc pracowników (i siebie też) na miejsce usterki - to czy nie jest to sporadyczne wykonywanie czynności kierowcy
Nikt nie pisal, ze nie musi byc "przeszkolenia" w zakresie pracy na wysokosci. Bo musi. Jesli by nawet pracownik mial pracowac pow. 3 m. raz na rok. I tego nikt nie negował. Mowa byla o czestotliwosci okresowych szkolen bhp. Andrzej napisal (i slusznie), ze
Cytat:
o częstotliwości szkoleń decyduje pracodawca po zasięgnięciu opinii ZZ lub przedstawicieli pracowników.
- w zwiazku z czym z pewnoscia bierze pod uwage wszystkie narazenia i zagrozenia w procesach pracy i od nich uzaleznia częstotliwosc szkolen bhp. A sporadycznosc wykonywania niektórych czynnosci ma wpływ m.in. na prawdopodobienstwo wystąpienia okreslonych, niepożądanych zdarzen, co z kolei posrednio moze miec wplyw wlasnie na ową czestotliwość szkolen
Ciekawe czy Inspektor Pracy pochwali takie postępowanie w momencie gdy pracownik wykonujący prace na wusokości ulegnie wypadkowi i oka
ewania napisał/a:
A sporadycznosc wykonywania niektórych czynnosci ma wpływ m.in. na prawdopodobienstwo wystąpienia okreslonych, niepożądanych zdarzen, co z kolei posrednio moze miec wplyw wlasnie na ową czestotliwość szkolen.
ze się, że ostatnie szkolenie okresowe miał przed dwoma laty? Pewnie pochwali nowatorskie podejście do tamatu ewaniu tworząc wykaz prac szczególnie niebezpiecznych w zakładzie pracodawca moze uszczegółowić albo powiększyć katalog prac szczególnie niebezpiecznych z rozporządzneia ale nie można go zawężać.
Wysłany: 2009-09-16, 19:11
Kolego "bhpowiec" bardzo Cię proszę ażebyś cytując posty z lat ubiegłych sprawdził najpierw obowiązujące wówczas przepisy.
bhpowiec napisał/a:
Andrzej J.S napisał/a:
W moim zakładzie też występują prace na wysokości, a szkolenia okresowe odbywają się nie rzadziej nią raz na 3 lata.
mówiłeś o tym PIPowi
Właśnie po zmianie treści § 15 ust. 1 rozp. w spr. szkoleń bhp rozmawiałem na ten temat z PIP i po konsultacji opracowując nowe programy szkoleń oraz decyzje pracodawcy dokonałem zmian w programach i w/w decyzji. A to aktualny wyciąg z decyzji pracodawcy: "3. Szkoleniom z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy podlegają: b/ szkoleniom okresowym dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych podlegają wszyscy pracownicy, których charakter pracy związany jest z utrzymaniem urządzeń ..............., w tym inżynierowie i technicy wykonujący w/w czynności (robotnicze). Ze względu na charakter wykonywanych czynności, w tym między innymi przy pracach objętych wykazem prac szczególnie niebezpiecznych – szkolenia te odbywają nie rzadziej niż raz w roku, " I drugi cytat z programu szkoleń: "5. Częstotliwość szkolenia Szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Decyzję o częstotliwości szkolenia danej grupy pracowników podejmuje pracodawca." Wyjaśniam - Ponieważ są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, których nie ujęto w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych to o ich terminach szkolenia (nie rzadziej) decyduje pracodawca. Ma to między innymi przełożenie w stosunku do pracowników, którzy np. pracują na osłoniętych galeriach, platformach, podnośnikach koszowych itp. (o których pisałem w poście z ubiegłego roku.
Żadne nowatorskie - rozporządzenie o szkoleniach wyznacza terminy maksymalne (nie rzadziej niż) co nie znaczy, że pracodawca nie może te terminy skrócić.
tworząc wykaz prac szczególnie niebezpiecznych w zakładzie pracodawca moze uszczegółowić albo powiększyć katalog prac szczególnie niebezpiecznych z rozporządzneia ale nie można go zawężać.
I tu masz w zupełności rację.
no właśnie. nie tworzymy wykazu stanowisk pracy tylko wykaz prac. I teraz pytanie do Ciebie. czy praca polegająca na przysłowiowym odśnieżaniu dachu powinna znaleźć sie w takim wykazie Jeśli tak to znaczy, że pracownik wykonujący tą pracę (nieważne czy raz na rok czy kilkadziesiąt razy w roku) powinień być szkolony okresowo nie rzadziej niż raz w roku. Nie ma znaczenia, czy odśnieża sporadycznie czy nagminnie
częstoś czy intensywność wykonywania prac wskazanych w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych nie ma znaczenia przy określaniu częstotliwości szkoleń okresowych. Powtórzę pytanie. Ciekawe czy Inspektor Pracy pochwali takie postępowanie w momencie gdy pracownik wykonujący prace na wysokości ulegnie wypadkowi i okaze się, że ostatnie szkolenie okresowe miał przed dwoma laty? Pewnie pochwali
Andrzej J.S Stary spec BHPDołączył: 30 Maj 2007Posty: 960
Wysłany: 2009-09-16, 19:54
Przepraszam ale w momencie gdy dodawałem jedno zdanie do wcześniejszego postu nie wiedziałem, że w międzyczasie piszesz do mnie następny post. Proszę ażebyś się z moja odpowiedzią (tą trochę wcześniejszą) zapoznał - wyjaśni to niektóre kwestie.
I teraz pytanie do Ciebie. czy praca polegająca na przysłowiowym odśnieżaniu dachu powinna znaleźć sie w takim wykazie
To zależy czy dach ten jest zabezpieczony np. wysoką balustradą lub ogniomurem tak jak obecnie zabezpieczone są np. parkingi na dachu hipermarketów. Jeśli takiego zabezpieczenia nie ma to pracownik ten zatrudniony jest przy wykonywaniu prac niebezpiecznych i powinien znaleźć sie w wykazie.
Jeśli tak to znaczy, że pracownik wykonujący tą pracę (nieważne czy raz na rok czy kilkadziesiąt razy w roku) powinień być szkolony okresowo nie rzadziej niż raz w roku. Nie ma znaczenia, czy odśnieża sporadycznie czy nagminnie.
Masz rację - w tym przypadku częstotliwość wykonywania prac, które objęte są wykazem prac szczególnie niebezpiecznych nie ma znaczenia - nie rzadziej niż raz w roku. Natomiast częstotliwość wykonywania innych prac (które nie obejmuje wykaz prac szczególnie niebezpiecznych) może mieć wpływ na częstotliwość szkoleń okresowych. Wyjątek dot. w/w prac objętych wykazem prac szczególnie niebezpiecznych.
Wysłany: 2009-09-16, 19:58
A sporadycznosc wykonywania niektórych czynnosci ma wpływ m.in. na prawdopodobienstwo wystąpienia okreslonych, niepożądanych zdarzen,
częstoś czy intensywność wykonywania prac wskazanych w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych nie ma znaczenia przy określaniu częstotliwości szkoleń okresowych.
Przepraszam, że się wtrącę ale moim zdaniem "ewania" odnosi się do wszystkich rodzajów szkoleń (grup pracowniczych) a nie do tych, które są objęte wykazem prac szczególnie niebezpiecznych.
Nikt nie pisal, ze nie musi byc "przeszkolenia" w zakresie pracy na wysokosci. Bo musi. Jesli by nawet pracownik mial pracowac pow. 3 m. raz na rok. I tego nikt nie negował.
bhpowiec Dołączył: 15 Kwi 2008Posty: 203
...
pchelka254