MINIMALNE WYMAGANIA 1.doc

(45 KB) Pobierz

Dostosowanie maszyn i urządzeń do wymagań minimalnych


Czy maszyna zakupiona i użytkowana przed wejściem w życie Dyrektywy Maszynowej, po jej sprzedaniu innemu użytkownikowi po wejściu w życie Dyrektywy, podlega wymaganiom minimalnym czy zasadniczym?

koła zębate

© FotoChannels / Glow Images


Stanowiska pracy mogą być wyposażane tylko w takie maszyny i urządzenia, które zapewniają bezpieczne i higieniczne warunki pracy i spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności, określone w odrębnych przepisach. Maszyna użytkowana przed wejściem w życie dyrektywy maszynowej podlega ocenie pod względem spełniania wymagań minimalnych określonych przepisami rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Skoro termin dostosowania maszyny do minimalnych wymagań (1 stycznia 2006 r.) nie został dotrzymany do czasu dostosowania do wymagań minimalnych maszyna powinna być wyłączona z eksploatacji.


Mając na względzie, iż dokonane oceny powinno umożliwić pracodawcy podejmowanie działań mających na celu zapewnienie użytkowania maszyn bez pogorszenia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników należy zadbać, aby osoby przeprowadzające oceny legitymowały się kwalifikacjami, które będą gwarantować prawidłowość i rzetelność przeprowadzonych ocen, długoletnim doświadczeniem zawodowym, a także cechami osobowościowymi gwarantującymi prawidłowość i rzetelność przeprowadzonych ocen. Pracodawca powinien zatem dołożyć należytej staranności w doborze osób, którym powierza dokonanie oceny. Dokumenty potwierdzające dokonanie ocen spełnienia minimalnych wymagań mogą być sporządzone w formie:

·                      protokołów ocen maszyn,

·                      list kontrolnych,

·                      świadectwa oceny,

·                      deklaracji spełniania minimalnych wymagań,

·                      kart ocen,

·                      harmonogramów działań dostosowawczych do minimalnych wymagań.


Należy mieć na uwadze, że dokumenty te mogą być przedmiotem zainteresowania organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie. Wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez okres 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli oraz powinny być dostępne dla zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy.


Podstawa prawna

art. 215 i art. 217 kodeksu pracy,
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. nr 191, poz.1596 z późn. zm.).


Autor:
Jan M. Pióro
specjalista w zakresie prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin