OKB.doc

(28 KB) Pobierz

Rytm pracy. Rytmem pracy nazywa sie okres czasu miedzy chwilami przejęc tej samej działki kolejno przez daną brygadę i następczą po niej. Rytm pracy odpowiada przedziałowi czasu od chwili t.m – przejęcia przez i-tą brygadę n-tej działki roboczej. Do chwili t.m'-przejęcia przez j-tą brygadę realizującą proces następczy tej samej n-tej działki. Czas trwania rytmu r wrażony w zmianach roboczych [zm.] lub w innych jednostkach wg SI. Wynosi:
r=t.m-t.m'. Przykład: Zadaniem ejst wykonanie n=5 monolitycznych żelbetowych stóp fundamentowych w urposzczeniu z realizacją przy każdej m=3 procesy robocze, kolejno deskowanie, zbrojenie oraz betonowanie z jednodniowym wykonaniem każdego, odpowiednio przez 2 cieśli, 3 zbroarzy, 2 betoniarzy.

W przypadku zastosowania metody kolejnego wykonania, inaczej sposoby szeregowego, bezpośrednio po zakończeniu realizacji jednego procesu rozpoczyna się i wykonuje proces następczy.

Czast t.1 – realizacji pierwszego obiektu (stopy) trwa od chwili rozpoczęcie t(-).1, do chwili zakończenia t(+).1. Podobnie czas t.i – realizacji dowolnego i-tego obiektu, gdzie i=1..n, wyrażony w zmianach [zm.] lub w innych jednostkach wg SI, mozna zapisać:

t.i=[t(+).i]-[t(-).i], [t(+).i]>[t(-).i].

Czas t.KW – realizacji całego zadania np. Wykonanie wszystkich n-stóp wynosi:
t.KW=Σni=1 t.i

W szczególnym przypadku równych czasów wykonania t.i=t.c, każdego spośród n-obiektów, wówczas czas realizacji zadania wynosi:

t.KW=n*t.c,    t.c>0, t.c=const.

W przypadku procesów o charakterze losowym można korzystać z czasów oczekiwanych realizacji procesów E(T.i). Jeżeli zmeinne losowe są niezależne czas (cykl) realizacji zadania wynosi:

E(T)= Σni=1E(T.i)

Cykl realizacji zadania E(T) jest wartością oczekiwaną stą prawdopodobieństwo dotrzymania terminu jest 0,5.

Natomiast prwawdopodo całka bieństwo dotrzymania – założonego terminu dyrektywnego T.d wynosi
P(T=<T.d)= całkaT.dnieskończość f(t) dt

gdzie f(t) – gęstość rozkładu prawdopodobieństwa zmiennej losowej T cyklu realizacji zadania

W przypadku rozkładu normalnego gęśtości f(t), dla uproszczenia obliczeń, korzysta się ze zmiennej losowej standardyzowanej

U=T.d/σ (T)         
σ (T) – symaryczne odchylenie standardowe cyklu realizacji budowy

Sumaryczne odchylenie standardowe cyklu realizacji budowy:
W przyadku rozkladu normalnego gęstości f(t), dla uproszczenia obliczeń korzysta się ze zmiennej losowej standaryzowanej:

σ (T)=sqrt( Σni=1 D2(T.i))

 

Gdzie
D2(T.i)-wariancja zmiennej losowej wykonania i-tego procesu

Analizująć strumień nakładów niezbędnych do realizacji każego obiektu zauważa się, że w następujących po sobie przedziałach czasu, o długościach t.c, przy wykorzystaniu odmiennych materiałów z zastosowaniem innego sprzętu np. Przy wykonywaniu deskowania – pracuje 2 cieśli, następnei przy zbrojeniu – 3 zbrojarzy, zaś przy betonowaniu – 2 betoniarzy.
 

Zatem należy stwierdzić, że przy realizacji zadań metodą kolejnego wykoania strumień nakłądów:
robocizny, materiałów i sprzętu jest zmienny w czasie, zarówno w zakresie rodzaju, jak i intesywnośći z okresowym brakiem ciągłosci pracy każdego zespołu, w powtarzających sie przedziałach czasu.
Ze względu na wykonywanie, kolejno tylko jednego procesu, strumień nakładów na realizację zadania w chwili t(należące do)T, jest równy strumieniowi q.k – wynikająćemu z nakaldów na k-tego procesu, k=1....m.

Strumień q-nakładów robocizny, materiałów i sprzętu, przy realizacji zadania wg MKW, można opisać:

q=q.k = {(q.k(t), t:Tk,), 0, t(nie nalezy do) Tk)}

Tk – przedział czasu realizacji k-tego procesu przy czasie trwania realizacji odpoiwadająćym dłygości tego przedziału t.k=|Tk|=t+k-t-k



Czas t.cz – ciągłego wykonywania robót przez zespół przy reaklizacji zadania MKW wynosi t.cz=t.k.


Wielokrotność w – zmian strumienia nakładów przy liczbie n-realizowanych obiektów oraz przy liczbie m-wykonywanych procesów na każdym obiekcie wynosi:

w=n*m

Metoda pracy równomiernej
Podstawowym sposobem realizacji procesów roboczych w budownictwie jest metoda pracy równomiernej MPR inaczej metoda potokowa, sposób szeregowo-równoległy lub rytmiczno-równomierny.

W metodzie pracy równomiernej w celu zapewnienia równomiernosci i ciąłości:
- dokonuje sie podziałów obiektów zadania na działki, tj. Na obszary wymagająće zbliżonych nakładów robocizny, materiałów i sprzętu umozliwiająće na każde stwoerzenie stanowiska i zapewnienie frontu pracy

-każda robota jest powierzona specjalistycznemu zespołowi, o ustalonym i tak dobranym składzie, abyt te same prace były powtarzane na każej działce, w okresei czasu zbliżonym do przyjęego rytmy r lub niekiedy do jego wielokrotności.

- prace w obrębie działki realizuję tylko jeden zespół: pierwszy przejmuje działkę od inwestora, a po wykoaniu przewidzianych robót przekazuje ją zespołowi nastęczemu i powtarza czynności na kolejnych aż do n-tej ostatniej, której przekazanie odpowiada zakończeniu wykonywania danej roboty w zadaniu i odejsciu zespołu z budowy, tak samo kazdy zespół następczy po wykoaniu przewidzianej pracy przekazuje działkę, przejmuje kolejną tak, aż do zespolu m-tego ostatniegom który po zrealizowaniu prac działkę (przynalezną część obiektu) zwraca inwestorowi.

W przypadku równych czasów wykonania procesów na działkach, również realizacja pierwszego procesu na 1 działce (deskowanie pierwszej stopy) zachodzi w przedziale odpowiadającemu rytmowi, od chwili rozpoczęcia – t(-)1, do chwili zakończenia t(+)1', Czas trwania rytmu -r, wyrażony w zmianach [zm.] lub innych jednostkach wg SI, wynosi:

r=t(+)1-T(-)1',  t(+).i>t(-).i

Czas t.1 – realizacji robót zarówno na działce pierwszej, jak i dowolnej i-tej, przy wykonywaniu na każdej kolejno od 1 do m – procesów roboczych o czasach realizachi r, wynosi
t.i=m*r

Realizacja takich samych procesów na każdej kolejnej działce wystepuje z opóźnieniem o czas rytmu. Stąd zakończenie robót na każej kolejnej działce następuje o r później. Zakończenie robót na działce n-tej ostatniej, względem zakończenia na pierwzej wysteppuje o r(n-1) później. Zatem czas  t.PR – realizacji całego zadania, tj. Wykonania wszystkich stóp metodą pracy równomiernej wynosi
t.PR=t.i+r(n-1)

wówczas

- kazdy zespól pracje w sposób ciągły, ze stałą intensywnośćią, relajzująće te same prace na kolejnych n-dzialkach
- w odstepach rytmu, najpierw zwiększa się strumień nakadów o charakterystyczne, związane z pracą kolejnego zespołu, aż do osiągnięcia maskimum, odpowiadającego sumarycznemu strumieniowi pracy równocześnie wszystkich zespołów, występującemu do chwili ukończenia robót i przekazania ostatniej działki przez zespół perwszy, kiedy to strumien zmniejsza się, najpierw o nakłady związane z pracą tego zespolu, nastepnie kolejnuch w odstępach rytmu, po zwrotach przez nie również ostatniej działki.

Czas trwania robót mozna zapisać:

t.PR=t.r+t.p+t.l

gdzie:
t.r-czas rozwiajania frontu robót
t.p-okres pracy wszystkich zespołów,
t.l-okres stopniowego zmniejszania liczbvy pracującyh zespołów, aż do całkowitego zakończenia robót

Czas t.cz – ciąłego i równomiernego wykonywania robót przez zespół, przy realizacji zadania metodą pracy równomiernej, w przyadku n-działek i przy zachowaniu rytmu r (odpowiadającego r=t.cp) wynosi

t.cz=n*r

zatem, strumień q.k – nakładów robocizny, materiałów i sprżętu zwiążny z k-tym procesem, k=1 ...m, jest stały (i ciągłu) przez n-krotnie większy okres czasu niż czas, tu: r=t.cp – cyklu realizacji tego porcesu tj. t.cz=n*r

Strumień q-nakładów robocizny, materiałów i sprżetu przy realaziacji zadania wg MPR z uwzględnieniem, najpierw zwiększania, później zmniejszania nakładów w odstępach rytmu, odpowiednio do ilosci równoczesnie realizaowanyc procesów, można opisać:

q=Σq.k, q.k={(q.k(t), t:Tk),(0, t(nie należaće do) Tk)}

Tk – przedział czasu realizacji k-tego procesu przy czasie trwania realizacji odpoiwadającym długości tego przedziału t.k=|Tk|=t+k-t-k

W realizacj zadania, przy wykonaywaniu
m-procesów roboczych na n-działkach równoczesnie może uczestniczyć maksymalnie l-zespołów gdzie: l=min(n,m)

W metodzie równoczesnego wykonanaia robót - inaczej w sposobie równoległego wykonania, realizacja wyszystkich n-obiektów zadania jest przewidziana w tym samym przedziale czasu, dlatego zarówno rozpoczęcia, wykonywanie prac, ich odbiory i przekaznie wystepują równoczesnie.
 

Okres realizacji t.i – dowolnego i-tego obiektu, np stopy wystepuje w tym samym przedziale czasu. Zatem t.RW – realziazcji zadania MRW wyrażaony w zmianach można zapisać t.RW=maxt(i)

W przypadku równych czasów wykonia, czas relziacji wg MRW wynosi
t.RW=t(c), t(i)=t(c)=const

Czast t.cz – ciąłego wykonywania root przez zespół przy realziacji zadania wg MRW jest równy czasowi wykonanai k-tego procesu i wynois t.cz=t.k

Strumien q – nakładów robocizny, materiałów i sprzętu przy realziacji zadania wg MRW, ze względu na konieczność realizacji równoczesnie wszystkich k-tch procesów na n-obiektach wynosi
q=n*q(k)  ... bardzo niekorzystny przypadek bowiem musi pracować równoczesnie n-zespołow tylko przez krótki okres czasu realizaujać jednakowe procesy.

Niech w przykładzie 1. cześc realowanego zadania obejmująće poszczególne stopy fundamentowe odpowadjaą kolejnm działką roboczym. Zatem zgodnie z metodą pracy równomiernej specjalistyczne jw. 2Ciesli, 3zbrojarzy i 2betoniarzy na każdej działace wykonują deskowanie, zbrojene i betonowanie stopy. Każdy zespól po wykonaniu robót na pierwszej działce, tj. Przy 1 stopie przechodzi do wykonywania takich samych na 2, potem 3, aż do n-tej ostatniej. W przypadku zachowania jw. Jednodniowego okresu realizacji każdego z proesów nie występujązakłóceniua w terminowym przekazywaniu działek i wówczas:

- każdy zespól pracuje w sposób ciągły, ze stałą intensywnośćią, realizaujące te same prace na kolejnych n-działkach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin