rosliny oczyszczajace.rtf

(14 KB) Pobierz

Rośliny najlepiej oczyszczające powietrze

Naukowcy z University of Georgia przebadali zdolność do wiązania toksycznych substancji lotnych przez 28 roślin doniczkowych i ich badania potwierdziły, że większość roślin to doskonałe filtry, absorbując toksyny. Z kolei naukowcy z NASA wyodrębnili wśród roślin doniczkowych 50 najskuteczniejszych „oczyszczaczy powietrza”.

Na liście, uznanej przez naukowców za najlepsze oczyszczacze, znalazły się następujące rośliny:

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Absorbuje benzen, formaldehyd, trójchloroetan, ksylen, amoniak i inne szkodliwe substancje. Jest bardzo skuteczny w pochłanianiu dwutlenku węgla. Jego oczyszczające właściwości wykorzystamy maksymalne jeśli nie zapomnimy o odkurzaniu liści. Roślina jest wytrzymała, znosi mniejsze nasłonecznienie i suche powietrze.

Dracena (Dracaena)

Eliminuje formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetan oraz tlenek węgla. Jest wiele odmian dracen, mających różne wymagania świetlne, tak więc możemy z łatwością wybrać właściwą roślinę. Odmiany najlepiej pochłaniające toksyny to dracena wonna (najlepsza na formaldehyd), dracena deremeńska (trójchloroetylen) i dracena obrzeżona (ksylen i trójchloroetylen). Wymaga wilgotnej gleby, ale nigdy podmokłej.

Złocień (Chrysanthemum morifolium)

Jedna z najskuteczniejszych roślin usuwających z powietrza formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak. Wymaga dużo światła, ale nie bezpośredniego i wilgotnego podłoża. Dość trudna w uprawie w domu.

Palmy

Kiedyś bardzo popularne rośliny doniczkowe, potem trochę zapomniane, a niesłusznie, bo to jedne z najzdrowszych roślin. Na liście palm przebadanych przez naukowców znajduje się złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens), skutecznyny na toluen i ksylen, Rhapis escelsa, najlepsza w usuwaniu amoniaku i palma bambusowa. Palmy nie tylko usuwają toksyny, ale także skutecznie nawilżają powietrze. W zależności od odmiany, jedne są skuteczniejsze w usuwaniu toluenu i ksylenu , inne amoniaku, a jeszcze inne formaldehydu, benzenu czy trójchloroetylenu.

Chamedoera

Bardzo podobna do palm, chociaż do nich nie należy. Doskonała do usuwania formaldehydu, benzenu, tlenku węgla, ksylenu i trójchloroetylenu. I, podobnie jak palmy, jest dobrym nawilżaczem powietrza. Lubi jasne stanowisko i wilgotne podłoże, ale źle reaguje na centralne ogrzewanie, dym i wyziewy z kuchenek gazowych.

 

Paprotki

Paprotki, a przede wszystkim najbardziej znany nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) od dawna uważane są za rośliny poprawiające mikroklimat w mieszkaniu. Doskonale nawilżają powietrze, a przy tym skutecznie usuwają formaldehyd. Tolerują ciemniejsze miejsca, ale muszą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Źle rosną w pobliżu grzejników i w przeciągach.

 

Bluszcz (Hedera)

Skuteczny na formaldehyd i w mniejszym stopniu na toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Bluszcz to niewymagająca roślina, znosi dobrze zacienione stanowisko, nie lubi natomiast kurzu na listkach i nadmiaru wody.

 

Figowce czyli fikusy

Są dobrym filtrem na wiele toksycznych substancji, w tym formaldehyd, benzen i amoniak.

Znoszą niedobór światła, ale lubią słońce z rana i pod wieczór. Wymagają stale lekko wilgotnego podłoża, ale nie lubią nadmiaru wody, na który reagują gubieniem liści.

 

Filodendrony

Usuwają m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i tlenek węgla. Są mało wymagające, rosną dobrze nawet przy niedoborze oświetlenia. Końce pędów należy regularnie przycinać, by zapobiec ich ogałacaniu.

 

Zielistka

Doskonała do pomieszczeń zanieczyszczonych formaldehydem i tlenkiem węgla. Ponadto zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego dobrze jest mieć ją w pobliżu komputera.

 

Sansewiera (Sansevieria trifaschiata)

Usuwa formaldehyd i benzen, a przy tym jest bardzo łatwa w uprawie. Może rosnąć w miejscach nieprzydatnych dla innych roślin. Znosi zarówno nadmiar światła jak i jego niedobór. A przy tym sansewieria jest jedną z niewielu rośliną, którą można postawić w sypialni, ponieważ przetwarza nocą dwutlenek węgla w tlen.

 

Gerbera Jamesona (Gerberii jamesonii)

To znana roślina na kwiat cięty. Przeniesiona jesienią z ogrodu i trzymana w widnym, ale dosyć chłodnym miejscu, będzie nadal kwitła. Eliminuje prawie wszystkie toksyny z powietrza, a zwłaszcza trójchloroetylen i bardzo dobrze nawilża powietrze.

 

Poza w/w roślinami, w badaniu naukowców z University of Georgia następujące rośliny wykazały zdolność pochłaniania wszystkich badanych toksyn tj. formaldehydu, benzenu, ksylenu, toluenu i trójchloroetylenu: hemigraf (Hemigraphis alernata), hoja (Hoya carnosa), asparagus gęstokwiatowy, zwany szparagiem Sprengera (Asparagus densiflorus), a trzykrotka (Tradescantia) okazała się najefektywniejsza w przypadku czterech z nich.

 

Do listy domowych „oczyszczalni” dodać należy również: phalaenopsis (formaldehyd), kaktus kolumnowy (na pola elektromagnetyczne, więc polecany zwłaszcza w okolicach komputera), cyklamen (formaldehyd i ksylen), begonia (formaldehyd), azalia (amoniak, ksylen i formaldehyd), anturium (amoniak, ksylen i formaldehyd), wilczomlecz czyli tzw. gwiazda betlejemska (formaldehyd).

 

Lista oczyszczających roślin jest długa. I jeśli jakiejś rośliny na niej nie ma, nie oznacza to, że nie oczyszcza powietrza, najprawdopodobniej nie była po prostu badana. Cieszmy się więc wszystkimi roślinami i wśród tych ulubionych wstawiajmy te, o których już wiadomo, że skutecznie oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin