TURYSTYKA Walory turystyczne regionu mojego stałego miejsca zamieszkania.odt

(1074 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

"Walory turystyczne regionu mojego stałego   miejsca zamieszkania – Ziemia Namysłowska"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewelina Urbaniak T8

Akademia Wychowania Fizycznego

wydział: Wychowanie Fizyczne
kierunek: Turystyka i Rekreacja

 

 

    "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" - ta staropolska sentencja w przypadku Ziemi Namysłowskiej, idealnie oddaje istniejącą sytuację na krajowym rynku turystycznym. Ziemia Namysłowska to dotychczas nieznany, ale bardzo atrakcyjny teren turystyczny. Dobrze zachowane środowisko naturalne harmonizuje z licznymi zabytkami architektury i pamiątkami historycznymi.

 

    Ziemia Namysłowska znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Wrocławia, między Oleśnicą a Kluczborkiem, na pograniczu Dolnego i Górnego Śląska oraz Wielkopolski. Właśnie to położenie wraz z charakterystycznymi cechami pogranicza przesądzają o atrakcyjności turystycznej Ziemi Namysłowskiej. To tutaj zobaczymy wyjątkową obfitość dworków, pałaców i wiejskich parków oraz murowanych kapliczek i drewnianych krzyży, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie miłośników historii i zabytków kultury materialnej, a także  przyrodników.

   

 

     Gmina Namysłów położona jest w północnej części województwa opolskiego na Równinie Oleśnickiej. Swoim terytorium obejmuje znaczny obszar prawego pobrzeża Odry zamkniętego na północy Wałem Trzebnickim a na wschodzie Wysoczyzną Wieruszowską. Południową granicę gminy Namysłów stanowi Stobrawa i dolina Odry.

 

 

 

                              http://www.namyslow.eu

 

 

 

 

 

    Głównym walorem przyrodniczym są różnorodne gatunkowo lasy (główną część stanowią bory sosnowe), w znacznej części poprzecinane gęstą siecią dolin rzecznych. Liczne łąki, kompleksy stawów hodowlanych, źródła, polodowcowe moreny i wydmy tworzą obszar o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Ten fragment jest częścią obszaru chronionego krajobrazu o nazwie Lasy Stobrawsko-Turawskie. W granicach Lasów Stobrawsko-Turawskich znalazło się kilka zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz kilkadziesiąt użytków ekologicznych i pomników przyrody. Stwierdzono tu wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt.

 


 

                   http://ngopole.pl

 

 

       Kolejnym walorem przyrodniczym jest Zalew Michalicki. Dziś zyskuje on sławę jednego z najlepszych karpiowych miejsc w kraju. Jest rajem dla kilku tysięcy amatorów wędkowania, organizuje się tu prestiżowe zawody wędkarskie (w maju dwuosobowe zespoły wytrawnych wędkarzy współzawodniczą w Karpiowym Pucharze Polski). Okoliczny fragment Ziemi Namysłowskiej to nie tylko ryby. Amatorzy podglądania ptaków przyjeżdżają tu obserwować łyski, krzyżówki i cyranki. Kiedy powstał zbiornik, z pobliskiego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego zaczęły przylatywać bieliki, rybołowy i czarne bociany. W zakolach rzeki, na nieużytkach i na wysepkach gniazdują czaple siwe, żurawie i błotniaki. Można spotkać zimorodki, czajki, brodźce i siewki. Bobry, wydry, piżmaki i bażanty pozakładały w okolicy swoje siedliska. W lasach w pobliżu Namysłowa, Pokoju i Przeczowa są wspaniałe warunki łowieckie (na polowania coraz liczniej przyjeżdżają myśliwi z Niemiec, Francji, Belgii i Skandynawii). W niedalekim Ślizowie (18 km z Namysłowa w kierunku Sycowa) znajduje się Arboretum Leśne, jedno z najciekawszych w kraju (m.in. 150 rodzajów rododendronów). W okolicach Pokoju (20 km w stronę Opola) można wyruszyć na rowerowy lub pieszy szlak przyrodniczy - zobaczymy tu stare dęby, oczka wodne i głazy narzutowe. W tej okolicy znajduje się też potężny kompleks stawów rybnych (650 ha) zakładanych jeszcze w XVIII w. Przy trasie w kierunku Brzegu trafimy na fragment wiekowej Puszczy Śląskiej. W osadzie leśnej Młyńskie Stawy (5 km od Namysłowa, w bok od trasy na Opole) zachowały się pozostałości młyna wodnego, można też zwiedzić kameralną Izbę Pamięci Leśnej.

                       http://www.sudety.it/index/galeria/table,miejscowosci

 

 

     Oprócz licznych zalet przyrodniczych region – dzięki swej bogatej historii – obfituje w liczne zabytki architektury. Sto kroków od brzegu michalickiego zalewu znajduje się drewniany, barokowy kościółek. Przy jego budowie wykorzystano starsze elementy poprzedniej świątyni (zniszczona podczas najazdu Szwedów) z rzadko spotykaną ludową polichromią sakralną z XIII w. Jest tu też dzwon z 1609 r., miniaturowa ambona z barokową ornamentyką, bardzo stara chrzcielnica i cenne organy. Warto zajechać do Smogorzowa (5 km od zalewu), gdzie w miejscu pierwszego dolnośląskiego biskupstwa stoi śliczny kościółek neogotycki. W samym Namysłowie znajdziemy również takie zabytki jak:

- KOŚCIÓŁ PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

- KOŚCIÓŁ PW. ŚW.ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA (FARA)

- KAPLICA PW. ŚW. TRÓJCY

- MURY OBRONNE

- ZAMEK

- RATUSZ.

 

     Miasto szczyci się również jednym z najstarszych w Europie czynnych browarów należących niegdyś do zamożnego rodu Haselbachów. Piwo warzą tu od ponad 600 lat.

 

  http://turystyka.interia.pl

 

 

      Gmina Namysłów od wielu lat prowadzi aktywną współpracę ze swoimi zagranicznymi partnerami. Są to: Nebelschütz i Linz nad Renem (Niemcy), Hlucin (Czechy), Jaremcze (Ukraina), Kisköre (Węgry) oraz Zagon (Rumunia). Współpraca koncentruje się przede wszystkim w dziedzinie oświaty, kultury i sportu. Obejmuje ona zarówno współpracę palcówek zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi, jak i współpracę międzyszkolną na poziomie szkół podstawowych, średnich i gimnazjów oraz współpracę przedszkoli.

 

 

      Kolejną atrakcją w Namysłowie jest Centrum Turystyki i Rekreacji ‘DELFIN’, w którym znajdziemy baseny sportowy i rekreacyjny, saunę oraz jaquzzi.

 

      

                        http://www.lit.pl/delfin-namyslow

 

   

      Popularnością cieszy się również Centrum ‘ZORZA’, gdzie można spędzić czas grając w kręgle, bilard, darta czy piłkarzyki bądź ćwicząc na siłowni. Osoby, które w wieczory wolą posiedzieć w klubach bądź pubach mogą to zrobić w lokalach takich jak:

- TABU

- AVOCADO

- ODZYSK

- INKA

- SIÓDME NIEBO

- DIVA

- ZORZA.

 

 

        Oferta noclegowa Ziemi Namysłowskiej jest bardzo szeroka. Hotele są nowoczesne i wygodne.

- Dworek Różany Hotel - Restauracja

- Hotel Pod Lasem

- Hotel - Restauracja Polonia

- Restauracja & Hotel Stylowa.

 

http://www.supernoclegi.com.pl/nocleg-8983-namyslow-dworek-rozany

 

 

       Na zakończenie chciałabym podkreślić, że Ziemia Namysłowska to region o bardzo zróżnicowanych walorach turystycznych, które sprawiają że jest on atrakcyjny i często odwiedzają go turyści z całej Polski, ale także z zagranicy. Cieszę się że stamtąd pochodzę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła stron internetowych:

http://www.namyslow.eu/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Namys%C5%82%C3%B3w

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,965743,-1,-1,-1.html

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin