Terms of trade
http://encyklopedia.pwn.pl/74785_1.html
TERMS OF TRADE [ang.], warunki wymiany, ekon. stosunek wskaźników cen towarów importowanych do eksportowanych; terms of trade używa się najczęściej w celu określenia relacji między cenami artykułów przem. (eksportowanych gł. przez kraje wysoko rozwinięte) a cenami surowców i artykułów rolnych (eksportowanych gł. przez kraje rozwijające się); w długim okresie wykazują one tendencję rosnącą, co oznacza pogarszanie się położenia krajów rozwijających się.
http://www.nbportal.pl/common/Slownik.jsp?nid=7105&active=3082&ps=0
TERMS OF TRADE [t :rmz ow trejd; ang.] (warunki wymiany), ekon. zmieniające się w czasie relacje między ceną towarów eksportowanych a ceną towarów importowanych przez dany kraj; jeśli ceny w eksporcie rosną szybciej lub spadają wolniej niż ceny w imporcie, to wskaźnik t.o.t. jest korzystny.
Terms of trade – to relacja zmian cen dóbr eksportowanych do zmian cen dóbr importowanych przez poszczególne kraje. Są to tzw. cenowe terms of trade.
Analiza terms of trade – ma na celu określenie jak z biegiem czasu zmienia się siła nabywcza jednej grupy towarowej w stosunku do innej.
Ewolucja w czasie cenowych terms of trade kraju lub grupy krajów daje wskazówkę co do korzyści krajów prowadzących wymianę. Cenowe terms of trade danego kraju poprawia się jeśli ceny dóbr importowanych w danym okresie rosną szybciej niż ceny dóbr importowanych przez ten kraj.
O korzyściach odnoszonych w wymianie międzynarodowej decydują zarówno relacje cen jak i relacje kosztów. Rzeczywiste zmiany korzyści z wymiany są lepiej odzwierciedlane przez tzw. realne lub ilościowe terms of trade ( zmiany ilości towarów – przy nie zmienionej strukturze – jakie musi eksportować kraj aby móc importować określone ilości danego zestawu towarów.
Optymalne obszary walutowe
http://kursy.nbportal.pl/LearningSpace5/Tracking/SCORM/apiFrameset.html?AICC_SID=187966976-24924&AICC_URL=http%3A%2F%2Fkursy.nbportal.pl%2FLearningSpace5%2FProgram%2FScripts%2FTrack.asp&CONTENT_URL=%2FLearningSpace5%2FKursy%2FEU2%2Fr02%2Fl01%2Findex.html&CHAR_ENCODING=WINDOWS-1252
Optymalny obszar walutowy Kraje lub niewyodrębnione administracyjnie obszary, w których wprowadzenie wspólnego systemu walutowego nie uniemożliwia, bądź w znaczący sposób nie utrudnia w żadnym z nich, osiągania trzech najważniejszych celów polityki makroekonomicznej, tj.: optymalnego poziomu zatrudnienia, stabilności cen i równowagi w stosunkach gospodarczych z zagranicą. Theory of Optimum Currency Areas – OCA).
Powstanie teorii optymalnych obszarów walutowych było następstwem dyskusji nad wyborem optymalnego sytemu kursów walutowych. Taka dyskusja była konsekwencją wad, jakimi charakteryzował się stworzony w 1944 roku system z Bretton Woods. Za pionierów teorii optymalnych obszarów walutowych uważa się Roberta Mundella, Ronalda McKinnona i Petera Kenena.
Obszar walutowy Region, w obrębie którego znajduje się jedna lub wiele walut, powiązanych między sobą nieodwołalnymi, sztywnymi kursami walutowymi.
Wady i zalety
Do najważniejszych z nich można zaliczyć eliminację kosztów transakcyjnych, eliminację ryzyka kursowego, porównywalne ceny w krajach o wspólnej walucie, konsolidację i rozwój rynków finansowych oraz stabilizację gospodarki. Z drugiej strony, unia walutowa wiąże się również z pewnymi kosztami. Najistotniejsze z nich to koszty związane z utratą mechanizmów dostosowawczych, w przypadku wystąpienia szoków gospodarczych, oraz koszty wynikające z rezygnacji z niezależnej polityki monetarnej (do tych kosztów możemy zaliczyć utratę dochodu z emisji pieniądza oraz podatku inflacyjnego
Polityka przemysłowa:
M. Klamut w ksiazce Polityka gospodarcza pod red. B. Winiarskiego w rozdziale polityka przemyslowa wymienia takie instrumenty polityki przemyslowej:
:" Do najbardziej typowych instrumentów polityki przemyslowej zaliczamy: ulgi podatkowe, subwencje, kredyty, pożyczki, gwarancje, przyspieszoną amortyzację, cła, kontyngenty, standaryzację."
Autorzy tzw. strategicznej polityki handlowej, zwlaszcza J. Brander i B.Spencer, P.Krugman, J.Grossman, J.Bhagwati i W.M.Corden twierdzą, że w warunkach konkurencji niedoskonałej, aktywna zagraniczna polityka ekonomiczna państwa może być korzystniejsza niż polityka wolnohandlowa. Ich zdaniem, właśnie aktywna polityka w sferze międzynarodowych stosunków gospodarczych (m.in. dlatego zwana strategiczną) powinna być skierowana na odgórne tworzenie warunków umożliwiających przechwytywanie odpowiednich nadwyżek od zagranicznych konkurentów.
z tą teorią jest taki problem że np. Krugman zaczał się później wycofywać się ze swych twierdzeń
bo tu chodzi o wspieranie pewnych gałęzi (sektorów eksportu), ale pojawił się problem które to mają być gałęzie
i czy rozwój tych gałęzi nie następowałby nawet gdyby państwo nie pomagało
krótko mówiąc pojawiła si koncepcja tzw. "government failures" "niedoskonałości rządu"
"Dostosowania zewnetrzne gospodarki narodowej"
książka Leona (1995), Rozdz.1, punkt 1.1: Istota przymusu zewnętrznego
ofensywny – defensywny
"...działania ochronne. Najczęsciej celem ich jest utrzymanie poziomu ztrudnienia w schyłkowych gałęziach przemysłu, gdy ujawnia się ograniczenie mobilnosci przestrzennej lub zawodowej siły roboczej. Innym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego kraju przez utrzymanie zdolnsoci produkcyjnych, które w przyszłosci mogą być potrzebne, i uniezależnienie się od niepewnych zewnętrznych źródeł zaopatrzenia. Często chodzi też o utrzymanie gałęzi ważnych ze względu na sieć powizań koopercyjnych z inymi rodzajami przemysłu, wspieranie dyfuzji postępu technologicznego, ograniczenie monopolistycznego zachowania konkurecnji, itp. Ten typ działań polityki przemysłowej ma charakter defensywny"
Z artykułu Leona: W teorii ekonomii analizy warunków produkcji i wzrostu gospdoarczego opierały się na założeniach działania prawa stałych lub zmniejszających sie przychodów krańcowych.Nowe okolicznosci związane z rozwojem dziedzin wysokej techniki, których aktywności zależy przede wszystkim od myśli naukowo-technicznej, pozwalają na osiąganie rosnących korzyści marginalnych.
rymasddz