ELASTOMERY-są to polimery, które w temperaturze pokojowej wykazują duża zdolność do odkształceń i wydłużeń przy równoczesnym zachowaniu właściwości sprężystych, jednakże przy niskich modułach sprężystości. Do tej grupy zalicza się kauczuki naturalne i syntetyczne, kopolimery butadienu i izoprenu ze związkami winylowymi.
PLASTOMERY- są to tworzywa, których wydłużenie sprężyste w temperaturze pokojowej nie przekracza 100%. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim tworzywa termoplastyczne, ale obok nich również dużą grupę duroplastów.
TERMOPLASTY-są to tworzywa, które ogrzane do wystarczająco wysokiej temperatury mięknął aż do plastycznego płynięcia, a po ochłodzeniu ponownie stają się twardym ciałem stałym, przy czym proces mięknięcia i utwardzania może być wielokrotnie powtarzany bez powodowania zmian podstawowych właściwości tworzywa. Proces mięknięcia i utwardzania jest powtarzalny, pod warunkiem, że podczas nagrzewania nie nastąpi przekroczenie dopuszczalnej dla danego tworzywa temperatury, co mogłoby spowodować rozkład polimeru lub innych składników wchodzących w skład przerabianej masy.
DUROPLASTY- są to tworzywa polimerowe, które można przeprowadzić ze stanu plastycznego w stan stały tylko jeden raz. Ponowne uplastycznienie tworzywa nie jest możliwe. Wynika to stąd, że utwardzenie tworzywa wiąże się usieciowaniem struktury wyjściowej, co ma charakter reakcji chemicznej, a zatem jest procesem nieodwracalnym. Procesy sieciowania mogą zachodzić pod wpływem określonych substancji wprowadzonych do żywicy- wówczas tworzywa takie nazywane są chemoutwardzalnymi, albo pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury i wówczas tworzywa te nazywane są termoutwardzalnymi.
Life290488