Trawnik.docx

(73 KB) Pobierz

 

Przygotowanie powierzchni do siewu

http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/1.jpg http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/2.jpg
Należy wyciąć wszystkie rośliny tak głęboko jak to jest możliwe i usunąć je z powierzchni przeznaczonej na trawnik. Agresywne chwasty takie jak perz oraz inne rośliny o szerokich liściach powinny być dokładnie usunięte przed założeniem trawnika. Należy usunąć także wszelkie materiały budowlane, kamienie, gałęzie itd. Ziemię należy przekopać, zaorać lub wzruszyć kultywatorem na głębokość 20 cm. Należy ją także delikatnie zwałować. Nie należy ugniatać zbyt mocno ziemi ciężkiej – może stać się ona wówczas mało przepuszczalna dla wody. Powierzchnię należy wyrównać tak, aby nie było na niej zagłębień ani pagórków. Można to zrobić za pomocą np. starej palety lub innego płaskiego przedmiotu, który przeciągniemy w obie strony uzyskując ładnie wyrównaną powierzchnię.
Siew

http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/3.jpg

Przed wysiewem zalecamy dokładne wymieszanie nasion. W celu równomiernego rozrzucenia nasion, niezależnie czy korzystamy z maszynki do siewu czy siejemy ręcznie zalecany jest dwukrotny obsiew powierzchni.
Praktyczne uwagi i p

http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/4.jpg http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/5.jpg

Jednocześnie z wysiewem, odpowiednio do wyników analizy gleby, trawnik należy zasilić nawozami po raz pierwszy. Jeżeli wynika to z analizy należy także trawnik zasilić wapnem. Po siewie i nawożeniu, nasiona należy delikatnie przegrabić na głębokość ok. 1 cm a powierzchnia powinna być ubita tak, aby zapewnić nasionom dobry kontakt z glebą. Jeżeli jest to konieczne należy trawnik podlać (do pierwszego koszenia gleba powinna być cały czas wilgotna).

Pierwszy miesiąc

http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/9.jpg

Gdy trawa osiągnie wysokość od kilku do kilkunastu cm należy ją skosić po raz pierwszy. Nie należy ścinać więcej niż 1/3 długości źdźbła na raz a żądaną wysokość trawy należy uzyskać stopniowo zmniejszając wysokość koszenia. Może to zająć nawet kilka miesięcy. Właściwa, „końcowa“ wysokość cięcia zależy od wielu różnych czynników i od stanowiska. Trawniki ogólnego przeznaczenia i trawniki sportowe utrzymywane są zazwyczaj na wysokości 25–40 mm, trawniki ozdobne trochę niżej. Trawniki bardzo zacienione nie powinny być cięte zbyt nisko (nie mniej niż 50–80 mm) Także trawniki na terenach podmokłych nie powinny być cięte zbyt nisko.

Nawożenie

http://www.gardenflora.pl/fotoallegro/7.jpg

Aby uzyskać i utrzymać estetyczny wygląd i wysoką użyteczność trawnika należy często go nawozić małymi dawkami. Nawozy znajdujące się w sprzedaży w Twoim lokalnym sklepie ogrodniczym) z pewnością będą odpowiadać potrzebom Twojego trawnika.


Trawnik nawożenie

Trawniki nawozi się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Pierwsze zasilanie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, po pierwszym koszeniu. Składniki, jakie należy wówczas dostarczyć to przede wszystkim azot, fosfor, potas, a także magnez oraz wapń.

Pierwszym czynnikiem pobudzającym trawę do wzrostu będzie dostarczenie azotu w postaci saletry amonowej (1,5 kg/100 m2). Nawóz ten działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny wygląd (kolor, wzrost), dobre krzewienie się i trwałość darni. Można rozrzucić go po całej powierzchni trawnika, a następnie podlać, bądź rozpuścić saletrę w konewce i bezpośrednio podlewać roztworem.

Kolejne nawożenie powinno odbyć się w maju przy zastosowaniu pełnoskładnikowego nawozu mineralnego (np. Azosofka lub Polifoska). Innym źródłem składników pokarmowych może być również 2% roztwór Ogrowitu uniwersalnego (roztwór saletry wapniowo- magnezowej), którym opryskuje się trawę (ok. 5-10 l/100 m2).

Dla poprawy kondycji i zimotrwałości trawnika można zastosować wczesną jesienią nawóz wieloskładnikowy o podwyższonej zawartości fosforu i potasu (zbyt dużo azotu podanego na jesieni obniżą odporność traw na mróz).

Trawnik napowietrzanie

Napowietrzanie- aeracja i wertykulacja- to dwie techniki służą rozluźnianiu podłoża i pobudzają trawy do krzewienia. Przeprowadzamy je wczesną wiosną w celu pobudzenia traw do wzrostu lub później (do wczesnej jesieni), podczas sezonu wegetacyjnego po koszeniu. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia (pochłaniają światło, wodę i składniki odżywcze).
Aeracja polega na nakłuwaniu (napowietrzaniu) wierzchniej warstwy gleby (do około 10-15cm). Możemy ją wykonać widłami amerykańskimi, walcem z założonymi kolcami bądź specjalnymi butami z kolcami np. z programu GreenMill. Powstałe otwory napełnia się piaskiem lub luźną ziemią.

3396
Wertykulacja to przecinanie wierzchniej warstwy (3-6cm)za pomocy noży a przy okazji usuwanie mchów i pilśni. W handlu dostępne są też wertykulatory na kółkach np. firmy Gardena oraz kosiarki sprzężone z walcem wertykulatora. Przed zabiegiem glebę należy nawodnić, trawnik skosić (gdy obeschną liście) i wygrabić. Po aeracji/wertykulacji wskazane jest piaskowanie bądź posypanie murawy torfem odkwaszonym.
Trawnik wapnowanie

Wapnowanie- ma na celu odkwaszenie podłoża i polepszenie wzrostu trawy. Ułatwia walkę m.in. z mchem i skrzypami rosnącymi wśród trawy. Wapnowanie małymi dawkami możemy przeprowadzić praktycznie o każdej porze roku, choć najlepie wybrać okres powegetacyjny- jesienny. Większe dawki stosujemy na glebach cięższych i zakwaszonych, mniejsze na piaszczystych. Stosować można tylko łagodne nawozy węglanowe np. dolomit lub kreda. Do pogłównego wapnowania trawnika nie nadają się znawozy tlenkowe (wapno budowlane palone i gaszone). Nawozy wapniowe bardzo powoli przenikają do głębszych warstw trawnika, dlatego nie zaleca się wapnowania corocznego lecz w odstepnie 3-4 lat. Wapnowanie polepsza odczyn gleby, poprawia jej strukturę i wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez trawy.


Trawnik piaskowanie

Piaskowanie- ma na celu rozluźnienie wierzchniej warstwy trawnika i pobudzenie traw do krzewienia. Zabieg wykonujemy suchym piaskiem średnioziarnistym.


Problemy z trawnikiem

Poniżej przedstawiono najczęściej występujące problemy z jakimi możemy spotkać się na trawniku.

Mech

- trawnik zbyt często podlewany/zbyt kwaśne podłoże. Problem występuje najczęściej wiosną i często ustepuje samoistnie w miare wysychania podłoża. Osuszyć teren, zwapnować trawnik (najlepiej dolomitem- nawozem wapniowo magnezowym w postaci węglanowej, usunąć pilśń, zwiększyć wysokość koszenia, polepszyć dostęp światła słonecznego np. przez wycięcie ocieniających gałęzi. Można stosować fungicyd Mogaton lub nawozy typu Anty-Mech.

Grzyby kapeluszowe tzw. czarcie kręgi

- Wewnątrz kręgów lub pasm grzybów kapeluszowych trawa zamiera. Związane ze zbyt wilgotnym stanowiskiem. Częstą przyczyną ich występowania jest użycie ściółki leśnej przy zakładaniu trawnika lub pozostawienie fragmentów pni drzew czy butwiejących desek. Zwalczanie polega na usuwaniu grzybów, częstszym koszeniu i aeracji trawnika. Trawnik nawozić nawozami wieloskładnikowymi.

Rdze- małe plamki na liściach z których wydobywają się rdzawe zarodniki

- choroba atakuje trawnik pod koniec lata. Mozna stosować fungicydy (Topsin) i częściej kosić trawnik.

Zgorzel fuzaryjna

- powoduje placowate zamieranie i czernienie rozłogów i korzeni traw w okresie lata (zwłaszcza na nowo założonych trawnikach i gdy jest wilgotno). Choroba związana ze zbyt dużą wilgotnością i nawożeniem azotowym. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura.

Pleśń śniegowa

- występuje zwykle wiosną lub rzadziej jesienią. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni widoczna w okresach wysokiej wilgotności (np.rankiem). Na trawach ukazują się okrągłe plamy (zwykle 15-20cm średnicy) srebrzystoszare lub pomarańczowe, które szybko rozszerzają się. W czasie wilgotnej pogody zarażona darń gnije. Zwalczanie choroby polega na mniejszym nawożeniu (zwłaszcza póżnym latem), częstym koszeniu trawy i usuwaniu butwiejących liści i innych zanieczyszczeń organicznych. Wiosną można zastosować umiarkowane nawożenie azotowe w celu przyspieszenia krzewienia traw. Przed zimą trawnik należy nisko skosić. Podczas zimy kiedy zalega okrywa śnieżna nie należy zadeptywać trawnika.

Brunatna plamistość

- brązowe szerokie plamy na trawniku, niektóre porażone rośliny zamierają, trawnik brązowieje zwłaszcza wiosną. Nie nawozić nawozami o dużej zawartości azotu, wertykulować trawnik jesienią. Występowaniu choroby sprzyja zacienienie trawnika, i warstwa pilśniowa.

Czerwona i różowa plamistość

- na wilgotnym trawniku pojawiają się nieregularne, słabo wyróżniające się różowe plamy. Z traw wyrastają czerwone nitki. zwalczanie polega na większym nawożeniu wieloskładnikowym i ograniczeniu wilgotności podłoża.

Mączniak prawdziwy

- pokrywa liście białym, wyraźnym nalotem. Porażone liście żółkną i zasychają. Trawnik przerzedza się. Zwalczanie polega na zmniejszeniu nawożenia azotowego, zwiększenia nawożenia fosforowego i potasowego. W przypadku miejsc zacienionych stosować mieszanki traw o charakterze cieniolubnym. Redukować zacinienie trawnika. Nie siać trawy zbyt gęsto.

Rizoktonioza

- Okrągłe, brązowawe plamy lub pierścienie (od kilku centymetrów do metra średnicy) na trawniku z wyraźną krawędzią, wyczuwalny zapach grzybni. Widoczne zwłaszcza w pierwszym roku po posianiu trawy. Zmniejszyć nawożenie azotowe podczas upałów, regularnie usuwać pilśń. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura.

Braki nawozowe

- trawnik lekko żółtawy lub blady, zwiększyć nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. zastosować nawozy przeciw żółknięciu zawierające również mikroelementy.

Przenawożenie

- trawnika zasycha pasmami wkrótce po nawożeniu. Ograniczyć nawożenie przez 3-4 tygodnie, trawnik obficie zlać wodą.

Larwy

- Trawnik zasycha na skutek uszkodzenia korzeni przez larwy np. ploniarki, komarnicy, pędraków. Zastosować zoocydy: Basudin granulat lub opryskać preparatem Basudin, Decis, Owadofos. Darń głęboko wygrabić i rozluźnić wertykulatorem, zwiększyć nawożenie i nawadnianie.

Kret i nornice

- kret jest chroniony poza terenem ogrodów i szkółek. Istnieje kilka sposobów zwalczania, o różnej skuteczności: wiatraczki wprowadzające drgania do gleby, odstraszacze elektroniczne, repelenty- odstraszacze chemiczne, świece do gazowania nor, pułapki zaciskowe, pułapki zapadkowe do chwytania. Kopce rozrzucać. Występowaniu kretów nie sprzyja hałas koszenia oraz wibracje zraszaczy wynurzalnych.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin