p113.txt

(1 KB) Pobierz
H i s t o r i a
Sura Jutrzenka należy do sur mekkańskich, liczy 5 wersetów, tytuł swój bierze od słowa występujšcego w 1 wersecie. Ta sura i następna to modlitwy-przysięgi albo formuły egzorcyzmu. Recytacja ich ma zachować pobożnego muzułmani- na od czarów, a cilej od ich skutków; sš to więc jakby formuły magiczae, chronišce przed złymi duchami. 

1 jutrzenka - arabskie al-falak (wit) oznacza: zniknięcie ciemnoci i pojawienie się wiatła dziennego. Niektórzy komentatorzy dajš wyjanienie bardziej symboliczne: a!-fala(c oznacza: "stworzenie"; "rzeczy stworzone", a więc byty wyłaniajšce się z ciemnoci, kiedy nadchodzi wit; ciemnoć to symbol nieistnienia, za wiatłoć, jasnoć to oznaka życia i działania, jak również znak potęgi Boga. 
2 przed złem tego, co On stworzył - chodzi tu o zło i wszelkie nieszczęcia pochodzšce od rzeczy stworzonych przez Boga; mogš one pochodzić od ludzi, jak np. tyrania, niesprawiedliwoć, niewiernoć itp. lub mogš to być klęski żywiotowe, jak pożar, zaraza itp., albo może to być np. piekło, szatan. 
3 zło ciemnoci -arabskie gasik oznacza "ciemnoć nocy", "noc"; według niektórych komentatorbw, werset ten czyni aluzję do różnych obaw i niepoko- jów, jakie się rodzš w ludziach z chwilš nastania ciemnoci nocy, sprzyjajcej podstępnej i złowrogiej działalnoci złych duchów (demonów) czy czarow- ników. 
4 którzy dmuchajš na węzły - wyrażenie stanowi aluzję do magicznej praktyki, którš uprawiały "czarownice"; zawišzywały one na sznurku pewnš liczbę węzłów, odmawiały tajemne słowa i dmuchały na nie, a następnie podrzucały pod dom osoby, której chciały zaszkodzić. W islamie zostało to potępione. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin