Jelito grube.doc

(23 KB) Pobierz
Wśród odcinków jelita grubego wyróżniamy:

Wśród odcinków jelita grubego wyróżniamy:

·         Kątnicę albo jelito ślepe - z wyrostkiem robaczkowym [appendix vermiformis]

·         Okrężnicę [colon] - wyróżniamy w niej następujące części:

o        okrężnicę wstępujacą [colon ascendens]

o        zgięcie wątrobowe albo prawe [flexura coli hepatica seu dextra]

o        okrężnicę poprzeczną [colon transversum]

o        zgięcie śledzionowe albo lewe [flexura coli lienalis seu sinistra]

o        okrężnicę zstępującą [colon descendens]

o        okrężnicę esowatą [colon sigmoideum]

·         Odbytnicę albo prostnicę [rectum]

Budowa ściany jelita grubego

Jest analogiczna do budowy ściany jelita krętego.Zasdnicza różnicą jest nierównomierne rozłożenie mięśniówki o przebiegu podłużnym.W jelicie grubym mięśniówka podłużna z wyjątkiem wyrostka robaczkowego i prostnicy tworzy 3 skupienia zwane tasmami [teniae].

Taśmy te są widoczne na zewnątrz poprzez otrzewną.Wyróżniamy taśmę wolną [tenia libera],sieciową [tenia omentalis] i krezkową [tenia mesocolica seu mesenteralis].Taśmy są krótsze o 1/6 od długości jelita grubego,co powoduje wystąpienie charakterystycznych uwypukleń okrężnicy [haustra coli],oddzielonych wcięciami półksiężycowatymi [incisurae semilunares].Ze względu na przyczynę ich powstania zarówno wypuklenia jak i wcięcia półksiężycowate biegną od 1 taśmy do 2 czyli obejmują 1/3 obwodu jelita.

W świetle jelita grubego widoczne są fałdy półksiężycowate,które odpowiadają leżącym na zewnątrz wcięciom.Plicae semilunares również obejmują 1/3 obwodu jelita.

Wypukleń,wcięc i fałdów półksiężycowatych nie ma na wyrostku robaczkowym i prostnicy,gdyż nie mają taśm. Błona śluzowa jelita grubego nie tworzy fałdów - wymienione fałdy półksiężycowate są zbudowane z całej grubości ściany jelita czyli z błony śluzowej,błony podśluzowej,mięśniówki podśluzowej,mięśniówki okrężnej i otrzewnej.Nie spotykamy też kosmków w błonie śluzowej jelita grubego.Widoczne są natomiast nieliczne grudki chłonne samotne.Duża ilość tkanki chłonnej obserwuje się jedynie w błonie śluzowej wyrostka robaczkowego,stąd nawet mówi się o grudkach chłonnych skupionych w tym narządzie.

W tych odcinkach jelita grubego,które posiadają taśmy na zewnątrz występują tzw.przyczepki sieciowe [appendices epiploicae].Są to uwypuklenia otrzewnej wypełnione tkanką tłuszczową.Przyczepiają się do ściany jelita wzdłuż taśmy wolnej.Przyczepki sieciowe występują tylko na jelicie grubym,mimo mylącej nazwy - nie ma ich na sieci większej.

Odpływ chłonki z jelita grubego
Chlonka z wyrostka robaczkowego,kątnicy i okrężnicy wstępującej odpływa do nodi lymphatici ileoceliaci a stąd do węzłów trzewnych.Chłonka z pozostałej części j.grubego odpływa do ww.chł okrężniczych prawych i środkowych leżących wzdłuż t.okrężniczej prawej i środkowej,a stąd do ww.chł.trzewnych.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin