Owsiki + włosień spiralny.doc

(37 KB) Pobierz
OWSIKI są pasożytami ludzi, a zwłaszcza dzieci, u których mogą stać się przyczyną zaburzeń nerwowych, bezsenności

OWSIKI są pasożytami ludzi, a zwłaszcza dzieci, u których mogą stać się przyczyną zaburzeń nerwowych, bezsenności. Są to małe nicienie, długości ok. 1 cm, które żyją w jelicie człowieka. Zapłodnione samice owsika gromadzą się w okolicy odbytu. Często wydostają się na zewnątrz ( zwłaszcza w nocy ) i pełzają w okolicy odbytu. Samice składają kilka tysięcy jajeczek, z których szybko rozwijają się larwy. Owsiki powodują bardzo przykre swędzenie. Dzieci drapią się i przenoszą łatwo jaja pasożyta do ust. Następuje w ten  sposób samozakażenie się organizmu. Ze względu na łatwość rozmnażania leczenie jest utrudnione. Oprócz stosowania odpowiednich  lekarstw należy przestrzegać czystości mieszkań, lokali szkolnych, ustępów.

 

WŁOSIEŃ SPIRALNY, czyli trychina. Najgroźniejszy pasożyt z pośród nicieni. To drobne, nitkowate nicienie pasożytuje u człowieka, świń, szczurów, psów i kotów. Wielkość samców dochodzi do 1,5 mm długości, samice są dwukrotnie większe. Włośnie wywołują chorobę zwaną trychinozą.

Rozwój.

W mięśniach zarażonej trychinozą świni lub innych zwierząt znajduje się białawe wrzecionowate, zwapniane, otorbione cysty, w których mieszczą się larwy włośni. Przy silnym zarażeniu świni 1 g mięsa może zawierać 15 000 cyst włośni. Kiedy cysty dostaną się wraz z mięsem do przewodu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia, zjadającego takie mięso, wówczas ścianki cyst rozpuszczają się pod wpływem soków trawiennych a wyswobodzone larwy wyrastają na dojrzałe płciowo osobniki. Samce giną po zapłodnieniu, samice zaś rodzą drobniutkie żywe larwy. Larwy przenikają przez ścianki jelita do krwi, z nią wędrują po całym ciele, aż dostaną się do mięśni prążkowanych, w których osiedlają się, skręcone spiralnie. Wędrówka larw po ciele człowieka oraz osiedlenie się ich w mięśniach powoduje ciężką chorobę człowieka. Na wskutek wydzielanych przez larwy jodów występują: gorączka, wymioty, obrzęk twarzy, ropienie spojówek, ból i paraliż mięśni, a w końcu często śmierć. Organizm broni się wytwarzając z soli wapiennych torebkę wokół zwiniętej spiralnie w mięśniach larwy pasożyta. Powstaje wtedy cysta. Aby mógł nastąpić dalszy rozwój pasożyta, otorbiona trychina, czyli cysta, musi dostać się do przewodu pokarmowego nowego żywiciela. A więc cysta, która znajduje się w mięśniach zwierzęcia, musi zostać spożyta z mięsem przez człowieka lub zwierzę, po czym rozwój jej, dojrzewanie i rozmnażanie przebiega w podany już sposób. W cyklu rozwojowym włośnii rozróżniamy postacie jelitowe, dojrzałe płciowo, które żyją w przewodzie pokarmowym człowieka lub zwierząt, oraz młodociane formy mięśniowe, osiadłe w mięśniach tych samych żywicieli. Człowiek zaraża się jedząc mięso wieprzowe. Otorbione włośnie odznaczają się dużą żywotnością i odpornością na różne czynniki zewnętrzne. Trychina w postaci cysty zachowuje żywotność do 30 lat u człowieka, u świni do 11 lat. Wytrzymuje również znaczne wahania temperatury, dlatego krótkie gotowanie , wędzenie, mrożenie mięsa nie zabija otorbionych włośni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ó Copyright by Marcin Radoń

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin