zabawy dla dzieci od 0 do 2- 6 lat.doc

(151 KB) Pobierz

Zabawy dla waszej małejJ

Ukladanie wieży

Wiek dziecka: od 1 roku do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
klocki najlepiej drewniane i figurki albo male maskotki

Siedzisz kolo dziecka i ukladasz z nim wieże z klockow a na koncu kladziesz maskotke zobaczysz sama jaka duza potraficie ulozyc do tego momentu kiedy dziecko samo zadecyduje i zwali wieżyczke
 

 

Ganiu, Ganiu

Wiek dziecka: od 1 roku do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
miejsce i może być stół, krzesło lub kawałek czegoś co stoi

Zabawa polega na ganianiu się w koło jakiegoś przedmiotu, aż nie będzie wiadomo kto kogo goni albo zakręci się komuś w głowie. Nazwałam ją Ganiu, Ganiu ponieważ jak moja córka chce się w tą zabawę bawić to tak krzyczy.

 

Zabawa z pozytywką

Wiek dziecka: od 0 ms. do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
pozytywka

Włączamy pozytywkę, chowamy ją i zachęcamy malucha do szukania źródła dźwięku.

Pozytywkę umieszczamy w miejscach tak wybranych przez nas, aby zachęcały dziecko najpierw do pełzania (chowamy pod łóżeczkiem) , potem do czworakowania (chowamy na końcu pokoju), do wstawania (na półce), chodzenia (chowamy w innym pokoju). Gdy dziecko jest starsze możemy zachęcać do wchodzenia na podwyższenia, po schodach, otwierania pudeł, szaf, przesuwania przedmiotów, stołków.

Zabawa stymuluje ruchowo i słuchowo oraz integruje oba zmysły. Zachęca dzieci do pełzania i czworakowania – etapu koniecznego w rozwoju ruchowym malucha. Ćwiczy spostrzegawczość słuchową oraz buduje więź z rodzicami.

Wesołe piramidy

Wiek dziecka: od 1 roku do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
różne przedmioty, które można układać w stos

Układanie piramid, wież i stosów to jedna z najbardziej zajmujących maluchy zabaw. Już dziecko dwuletnie potrafi złożyć wieżę aż z 6 klocków. Do piramidowych budowli można jednak używać różnych materiałów.

Oto kilka propozycji:

1. „Stos rąk” - najpierw prawe dłonie mamy, taty, dziecka układamy w stos, potem dłonie lewe. Teraz ostrożnie wyciągamy ręce po kolei z dołu, by położyć je na szczycie stosu.

2. „Kartonowa wieża” - kartony, pudełka, pudełeczka mogą utworzyć wieżę aż po sam sufit (z pomocą rodzica). Taką budowlę przyjemnie tworzyć, a jeszcze przyjemniej burzyć.

3. „Poduszkowa piramida” - zgromadźmy poduchy z całego domu i ułóżmy z dzieckiem w miękką piramidę. Na szczycie niech zasiądzie król Maluch.

4. „Wielkie – małe wieże” można budować z guzików, kapsli, monet, wykałaczek i wielu innych materiałów. Wymagają jednak większej precyzji i umiejętności dostosowania siły do zadania.

Zabawy w budowanie wieży uczą dokładności, precyzji, a także w naturalny sposób rozwijają myślenie koncepcyjne.

Zabawy paluszkowe

Wiek dziecka: od 0 ms. do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
palce mamy lub taty, proste wierszyki

Być może niektórzy z nas pamiętają zabawy z mamą czy babcią w zabawy paluszkowe „Sroczka kaszkę warzyła „ lub „Idzie kominiarz po drabinie”. Możemy i my bawić się z maluchem w te zabawy lub wykreować nowe według własnych pomysłów.
Do zabawy możemy używać prostych, lubianych przez dziecko wierszyków, krótkich bajeczek lub opowiadań z rzeczywistego życia. Podczas mówienia staramy się, by gest, dotyk współgrał za słowem, rytmem wypowiedzi.

Przykładowa zabawa do wiersz Brzechwy o misiu.

- Proszę Państwa oto miś („idziemy” palcami do brzuszka dziecka po jego rączkach lub nóżkach, na słowo „miś” energicznie dotykamy brzuszka całymi dłońmi, lekko uciskając)
- Miś jest bardzo grzeczny dziś (głaszczemy maluszka po buzi, główce)
- Chętnie Państwu łapę poda (bierzemy rączki dziecka w swoje, raz jedną raz drugą rączkę lub dotykamy po kolei paluszków dziecka - jedna sylaba wiersza, jeden paluszek)
- Nie chce podać? (łaskoczemy pod stopami)
- A to szkoda (całujemy w nóżki, jeden buziak - jedna sylaba lub słowo)

Zabawa pogłębia więź dziecka z mamą i tatą, stymuluje zmysł dotyku , rozwija mowę. Poprzez wielokrotne powtarzanie kształtuje pamięć słuchową, która przyda się kiedyś w nauce czytania oraz języków obcych.

Zabawne wałeczki

Wiek dziecka: od 0 ms. do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
rękawy ze starych koszulek, skarpety, rajstopy, fasola, groch, ryż, kasza manna lub piasek

Rękawy, rajstopy lub skarpety napełniamy grochem, fasolą, ryżem lub piaskiem. Końce dokładnie związujemy na supeł, by dziecko ich nie rozwiązało. Staramy się wybierać materiały dość szczelne, by ziarenka nie wydostawały się z nich. W ten sposób powstaną wałeczki, które można wykorzystywać na różne sposoby:

Małe dzieci mogą po prostu manipulować nimi, poznając nowe faktury i kształty.

Starsze dzieci mogą:

·         rzucać wałkami do celu

·         podrzucać je i łapać

·         wspólnie z rodzicami ozdabiać wałeczki i wykonywać z nich maskotki do zabawy


Takie zabawy stymulują rozwój zmysłowy i ruchowy dziecka. Rozwijają wyobraźnię oraz pomagają poznać własne możliwości.

Pieluszkowa zabawa

Wiek dziecka: od 0 ms. do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
nieduża zabawka, np. skarpetka-grzechotka

Kiedy maluch podczas zmieniania pieluszki jest w dobrym nastroju, wszystko idzie sprawniej. Zajmij go w tym czasie czymś interesującym – to prostsze niż myślisz!

Czas zakładania pieluszki możesz zmienić w pozytywne doświadczenie dla Twojego dziecka. Wystarczy, że w tym czasie jego uwagę przyciągnie coś innego – im ciekawszy i bardziej zajmujący będzie ten „odwracacz uwagi”, tym większa szansa, że maluch pozostanie spokojny.

Krok po kroku:

·         Ułóż dziecko na przewijaku i daj mu do rączek niedużą zabawkę

·         Zacznij przewijanie

·         Cały czas staraj się mówić do dziecka, opisując mu co robisz. Moduluj głos, aby utrzymać uwagę maluszka.

·         Nie bój się też… śpiewać! Dzieci nie dbają o poziom Twoich zdolności wokalnych – za to uwielbiają głosy rodziców, szczególnie kiedy zwracają się do bezpośrednio do nich.

Piaskowe obrazy

·         Wiek dziecka: od 1 roku do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
kolorowe kartony, klej

·         Na plaży, na wakacjach najbardziej atrakcyjnymi zabawami dla dzieci są oczywiście te dynamiczne: gonitwy po plaży czy łące za piłką, baraszkowanie w wodzie, puszczanie latawców. Ale gdy tchu zabraknie na chwilę… możemy stworzyć piaskowy obrazek!

Jak to zrobić?

1. Wyciągnijmy z plecaka kolorowe kartki oraz klej.
2. „Wysmarujmy” z maluchem wzory na czerwonej lub niebieskiej kartce.
3. Posypmy szczodrze sypkim piaskiem, resztę ziarenek strzepując.
4. Letni obrazek już gotowy!
5. Jeśli na koniec spryskamy obraz lakierem do włosów mamy, będzie on nieco trwalszy.

Gotową kolekcję piaskowych obrazów można wyeksponować na sznurku (lince od bielizny), przypinając klamerkami ku uciesze dzieci i przechodzących turystów.

Najlepsze zabawy z Mamą

Wiek dziecka: od 0 ms. do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
mama, dziecko - i trochę czasu i chęci!

Oto nasze specjalne propozycje zabaw z Mamą - nie tylko na Dzień Mamy!

·         NIEMOWLĘ


W pierwszych miesiącach życia dziecka najbliższe więzy łączą je z mamą.

Elementy do zabawy: kocyk

Mama zawija malucha w kocyk i turla go, ugniata. Może wsadzić niemowlę do koca i z pomocą taty bujać je w nim (wyżej, niżej) lub ciągnąć po podłodze w różnych pozycjach - na brzuchu, na plecach (szybciej, wolniej).

·         PIERWSZY ROCZEK


W pierwszym roku życia dziecko zaczyna chodzić i oddalać się od mamy. To doświadczenie pozwala mu budować poczucie własnej odrębności. Dziecko może samodzielnie odejść od mamy, ale też samodzielnie się do niej zbliżyć, gdy poczuje się niepewne i przestraszone.

Elementy do zabawy: huśtawka, podwieszany worek, hamak

Dziecko siedzi na huśtawce lub hamaku, a mama raz łapie je i przytrzymuje chwilę, dotykając, ściskając i przytulając, a raz wypuszcza machając i mówiąc „pa”, „pa”. Huśtawka jest również bardzo dobrym miejscem na ćwiczenia mowy poprzez naśladowanie ruchów warg mamy.

·         DRUGI ROK ŻYCIA


Dziecko dwuletnie chętnie wchodzi w kontakty nie tylko z mamą ale i z innymi członkami rodziny.

Elementy do zabawy: różne zabawki

Zabawę wykonujemy wtedy, gdy oprócz mamy w domu są inni członkowie rodziny. Dziecko ma przed sobą różne zabawki. Mama mówi do malucha np.: Daj lalkę cioci Zosi, Daj autko babci Krysi. Maluch rozdaje przedmioty, a mama komentuje to: Dałeś lalkę cioci itp. Podczas takiej zabawy rozwija się również mowa dziecka.

·         TRZECI ROK ŻYCIA


Trzyletnie dziecko uświadamia sobie własna odrębność, a tym samym ma potrzebę wchodzenia w interakcje z rówieśnikami.

Elementy do zabawy: własne ciało

Zabawę kreujemy podczas wizyt rówieśników u dziecka. Mama wykonuje różne figury ruchowe, a dzieci naśladują ją. Gdy nabiorą wprawy wymyślają figury i naśladują się nawzajem.

·         CZWARTY ROK ŻYCIA


Czterolatek staje się coraz bardziej społeczny oraz uczy się rozpoznawać i nazywać emocje.

Elementy do zabawy: mama odgrywająca scenki

Mama pokazuje różne miny – minę złą, smutną, wesołą, zdziwioną itp., a dziecko musi odgadnąć jak czuje się mama. Przy okazji tej zabawy można porozmawiać z dzieckiem o trudnych emocjach, kiedy się złości, boi, smuci.

·         PIĄTY ROK ŻYCIA


Dziecko pięcioletnie chętnie bierze udział w zabawach tematycznych, w których utożsamia się z cechami osób, zwierząt, wchodzi w role.

Elementy do zabawy: maskotki

Mama prezentuje dziecku różne maskotki i prosi o wybranie tej, która jest najbardziej podobna do dziecka. Sama również wybiera maskotkę, z która się utożsamia. Przy okazji tej zabawy można porozmawiać o cechach wybranych zwierząt , naśladować je i bawić się jak te zwierzątka (siłować, gonić, przytulać ). Do zabawy możemy wykorzystać Pana Kartoflana Głowa z jego najróżniejszymi minami i cechami charakteru!

·         SZÓSTY ROK ŻYCIA


Sześciolatek posiada umiejętność współdziałania w grupie, zauważa i respektuje podstawowe reguły grupowe.

Elementy do zabawy: kostka do gry, pionki (mogą być guziki), duża kartka, kredki, pisaki

Dziecko razem z mamą może konstruować gry planszowe według własnego pomysłu. Zaczynamy od prostych gier z mała ilością zasad. Najlepiej, jak temat gry jest bliski zainteresowań dziecka. Mam i dziecko wykonują planszę, wymyślają zasady i zapraszają do gry innych członków rodziny lub kolegów.

Zabawy rozwijają więź z mamą, stymulują zmysły (dotyk, czucie ciała, ruch) oraz wspaniale rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Pomagają dziecku kształtować własne „ja”- poczuć własne potrzeby i komunikować je oraz rozwijać samodzielność i odrębność.

Dłonie i stopy są do malowania!

Wiek dziecka: od 1 roku do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
nietoksyczne farby do malowania palcami, pędzle, wałki, duże kartki papieru, woda, bose dłonie i stopy

Wybierz ulubiony kolor i poproś mamę, by pomalowała Ci dłonie farbami. Następnie odciśnij swoje dłonie na kartce. Potem zrób to samo ze stopami. Swoje dłonie i stopy możesz ozdobić dorysowując różne elementy, można je wyciąć, oprawić w ramkę i powiesić w swoim pokoju. Można zrobić galerię dłoni i stóp całej rodziny!

W innym wariancie tej zabawy, dla rodziców którzy mają więcej czasu i cierpliwości, można farby rozrobić w misce i pozwolić dzieciom zamaczać dłonie i stopy w farbie. Wtedy można odciskać je, a nawet malować całymi dłońmi i stopami. Tę wersję zabawy najlepiej wykonywać na dworze w ciepły dzień.

Można też malować pędzlem, wałkiem.

Zabawa stymuluje zmysł dotyku, rozwija zdolności manualne oraz wyobraźnię. Buduje kontakt ze sobą i rodzicami oraz pomoże wyzwolić spontaniczność dzieci i rodziców, rozładowywać napięcia emocjonalne i sprawić wiele radości.

Zaproszenie do działania

Wiek dziecka: od 0 ms. do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
zabawki wydające dźwięki, latarki, pozytywki, plastikowe butelki, małe dzwoneczki, brokat, fasola

Gromadzimy na kocyku maluszka kilka przedmiotów i zabawek, które pod wpływem wprawiania ich przez dziecko w ruch - reagują, np.: piszczą, brzęczą, dzwonią, grzechoczą, świecą, ruszają się. Mogą to być:

·         Zwykłe, małe, plastikowe butelki (mocno zakręcone!), do których wrzucamy małe dzwoneczki, fasolę, brokat lub kawałki bombek choinkowych zmieszanych z wodą,

·         Grzechotki, latarki na przycisk, pozytywki, "dźwiękowe" zabawki, np. Magiczne Kule lub Skarpetki Grzechotki


Dziecko będzie szukać takich zabawek i wprawiać je w ruch poprzez obracanie się i podążanie w ich kierunku, klepanie, przesuwanie, ciągniecie, chwytanie, manipulowanie nimi.

Takie zabawy stymulują rozwój zmysłowy i ruchowy dziecka oraz rozwijają ważne poczucie sprawstwa. Dziecko poprzez celowe działanie uczy się, że może przekształcić rzeczywistość. Wzmacnia to kreatywność i rozwija poczucie własnej wartości.

Masaże

Wiek dziecka: od 0 ms. do 2 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
ręce mamy i taty

Mama lub tato dotykają różnych części ciała malucha i nazywają je. Dotyk można i urozmaicić delikatnym szczypaniem, drapaniem, pukaniem, rozcieraniem czy mocniejszym uciskiem. Masaż można wykonywać podczas śpiewania piosenki lub mówienia wierszyka np.: „To jest nos, to jest nos, to Michałka nos” czy „To jest ucho, prawe ucho, to Zosieńki ucho, to jest ucho, lewe ucho, to Zosieńki ucho.”

I tak w różny sposób dotykamy różnych części ciała (czoło, usta, broda, brzuch, ręce-dłonie, palce, łokieć, nogi-stopy, palce, pięty) i łączymy słowo z masowaniem tej części.

Prosta zabawa w masowanie pozwala poznać dziecku własne ciało, kształci orientację w schemacie ciała, rozwija słuch i mowę, a co najważniejsze buduje więź emocjonalną malucha z rodzicami.

Łapiemy równowagę!

Wiek dziecka: od 0 ms. do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
koc, dla maluszków ramiona taty lub mamy, małe przedmioty (piłeczki, niewielkie zabawki, woreczki, itp.)

Czas zimowy ogranicza dzieciom korzystanie z placów zabaw i naturalną stymulację zmysłu równowagi. Wraz z innymi zmysłami ma on ogromny wpływ na bardzo wiele funkcji. Odpowiada między innymi za prawidłowe napięcie mięśniowe, równowagę, skoordynowane i precyzyjne ruchy ciała, naszą uwagę, poziom aktywności, percepcję wzrokową i słuchową. Zmysł równowagi stymulować możemy poprzez wszelki ruch.

Wystarczy koc, dwoje dorosłych i przyjazna huśtawka dla dziecka już gotowa (dziecko leży na kocu, a mama i tata kołyszą je, trzymając koc z obu stron). Możemy naprężyć koc i kilka razy ostrożnie i z wyczuciem podrzucić malucha, aby za chwilę znów delikatnie i rytmicznie go ukołysać.

Starszym dzieciom (tym, które dobrze kontrolują ułożenie głowy – już starsze niemowlęta) można zaproponować bardziej dynamiczne zabawy. Jeśli maluch położy się na brzuszku i wyciągnie rączki poza koc, huśtając się może jednocześnie łapać z dywanu piłeczki, łowić na niby rybki, a starsze przedszkolaki dodatkowo wrzucać złapane zabawki do koszyka.

Dla najmłodszych niemowlaków najlepszą kołyską są ramiona mamy i taty. Można pamiętać, że oprócz bliskości i troski w takich chwilach stymulujemy dziecku ważny zmysł równowagi.

Uwaga! Niektóre dzieci mogą nadmiernie reagować na huśtanie, nie lubić tego, a wręcz źle się czuć. Świadczy to o nadwrażliwości na tego rodzaju bodźce. Nie rezygnujmy jednak z huśtania. Róbmy to ostrożnie, delikatnie, krócej i częściej i tylko tyle, na ile pozwoli dziecko.

Początki nauki czytania i pisania - ćwiczymy słuch

Wiek dziecka: od 0 ms. do 6 lat

Elementy potrzebne do zabawy:
dzwonek, grzechotki, głos mamy lub taty

Ćwiczmy percepcję słuchową malucha codziennie, podczas zwykłych zajęć i zabaw – to łatwe! Umiejętności związane z percepcją słuchową to podstawa późniejszej sprawnej nauki czytania i pisania.  

Mama lub tata będą wydawać dźwięki z różnych stron łóżeczka. Maluch będzie szukał źródła dźwięku.

Zabawa uczy dzieci reagowania ruchem na bodźce dźwiękowe oraz buduje więź z mamą i tatą

·         PIERWSZY ROK ŻYCIA


Potrzebne do zabawy: rytmiczna muzyka

Usiądź blisko mamy. Mama będzie siedzieć za Tobą , a Ty oprzyj się o nią plecami. Będziecie ruszać się w rytm muzyki. Możecie ruszać się raz do przodu, raz do tyłu, na boki i kręcić brzuchem wokoło.

Zabawa stymuluje przedsionek (zmysł równowagi) i jest prostym treningiem słuchowym. Wprowadza dziecko w świat muzyki...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin