Scenariusz zajęć 3.doc

(49 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć . Dzieci czteroletnie

Blok tematyczny: Jabłka, śliwki i morele, w sadzie jest owoców wiele

Temat dnia: Słodkie i chrupiące owoce pachnące

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

          usprawniam narządy mowy podczas gryzienia i żucia twardych pokarmów,

          określam smak, kształt, zapach i kolor owocu,

          rozwiązuję zagadki,

          reaguję ruchem na umówiony sygnał,

          rozpoznaję barwy dźwięków niektórych instrumentów,

          rozpoznaję przekrojone owoce i to, co znajduje się w ich wnętrzu,

          odróżniam pestki różnych owoców,

          wiem, co to jest pestka,

          wykorzystuję materiał przyrodniczy do pracy plastycznej,

          rozcieram palcami plastelinę na kartce,

          poznaję słowa i melodię piosenki,

          dmucham na pestki z różną siłą,

          ćwiczę prawidłowe oddychanie,

          sprawnie skaczę obunóż i naprzemiennie.

 

Przebieg zajęć:

I.         Zajęcia poranne

·           „Pięknie pachnie, dobrze smakuje” – degustacja owoców połączona z ćwiczeniami gryzienia i żucia. Nauczyciel podaje dzieciom całe owoce i ich kawałki, zachęca do gryzienia i dokładnego przeżuwania, dzięki czemu dzieci ćwiczą narządy mowy. Dla zachęty prowadzący opowiada historyjkę.

Jabłuszko lubi zwiedzać różne miejsca, dlatego wybiera się w podróż do naszego brzuszka, ale nie spieszy się pomału gryziemy i przeżuwamy. Jego koleżanka gruszka szuka go wszędzie. Gdzie on się podział? Może w brzuszku dzieci? Musi to sprawdzić! – gryziemy gruszkę i pomału przeżuwamy. O, nadchodzi brzoskwinia. Chciałaby porozmawiać z gruszką i jabłkiem. Hop! Wskakuje do buzi – odgryzamy kawałek brzoskwini. Nie musi się spieszyć, przecież wie, że przyjaciele na nią czekają – żujemy powoli.

Można kontynuować opowiadanie, wymieniając kolejne owoce.

owoce (jabłka, gruszki, brzoskwinie)

 

·      Zagadki owocowe. Nauczyciel czyta dzieciom krótkie zagadki wierszowane, a one próbują odgadywać, wskazując dany owoc wśród tych, które leżą przed nimi.

 

A. Ożyńska-Zborowska, „Antologia literatury dla najmłodszych”, KAW 2002, s. 299–300

 

·      „Jabłka, gruszki, śliwki” – zabawa muzyczno-ruchowa. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy. Jedna grupa będzie „jabłkami”, druga „gruszkami”, trzecia „śliwkami”. Każdej z tych grup przydzielony zostanie instrument, na dźwięk którego dzieci będą poruszać się po sali.

  „Jabłka” będą swobodnie poruszać się przy dźwiękach bębenka, „gruszki” – przy dźwiękach grzechotki, „śliwki” – kołatki. Dzieci zapamiętują brzmienie przydzielonego im instrumentu.

Z każdej grupy nauczyciel wybiera jedno dziecko, które będzie akompaniować do zabawy.

Rola prowadzącego ogranicza się do wskazywania dziecka grającego na instrumencie i podpowiadania, która grupa owoców właśnie się porusza, a które zatrzymują się w bezruchu.

bębenek, grzechotka, kołatka

 

II. Zajęcia główne

·      „Co jest w środku?” – oglądanie przekrojonych owoców. Nauczyciel zaprasza dzieci do stołu, gdzie czekają już przygotowane plastikowe nożyki i deseczki do krojenia lub płaskie talerzyki. Każde dziecko kładzie na swoim talerzyku owoc, a nauczyciel wyjaśnia, że teraz każdy spróbuje przekroić swój owoc na pół, aby zobaczyć, jak on wygląda w środku. Dzieci próbują samodzielnie wykonać zadanie, a następnie każde opowiada, co widzi w środku: Czy owoc jest soczysty? Czy ma pestkę? Czy trudno się go kroi? Każde dziecko wyciąga pestkę owocową i przedszkolaki układają je jedna obok drugiej. Jak wyglądają pestki? Czy wszystkie są takie same? Dzieci próbują porównywać pestki i opowiadać o ich wielkości, twardości, kolorze itp.

Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie: po co są pestki w owocach? Nauczyciel pokazuje im pomocnicze ilustracje, na których z jabłka wypada pestka, która następnie zaczyna kiełkować w ziemi, aż w końcu po długim czasie wyrasta z niej drzewo. Pestki są więc nasionami. Nauczyciel dodaje również, że pestki służą też jako pokarm dla zwierząt, np. wiewiórek, które bardzo lubią zjadać środek pestki.

owoce, plastikowe noże, deski do krojenia lub talerze, ilustracje przedstawiające proces „od pestki do drzewa”

 

·      „Czy wszystkie owoce mają pestki?”. Nauczyciel kładzie przed dziećmi miękkie owoce, np. porzeczki, arbuz, kiwi, granat, truskawki, jagody i zadaje pytanie: czy te owoce też mają pestki? Dzieci próbują delikatnie szukać pestek w tych owocach, a następnie próbują je opisać słowami.

porzeczki czerwone i czarne, kiwi, arbuz, granat, truskawka, jagoda, plastikowe talerzyki dla każdego dziecka, serwetki do wytarcia rąk

 

·      „Pestkami malowane” – układanie kompozycji z pestek. Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy, po czym przed każdą rozkłada karton, plastelinę i wysuszone pestki owoców, które dzieci dziś oglądały. Zadaniem każdej grupy będzie roztarcie grubej warstwy plasteliny na kartonie, a następnie przyklejenie na niej pestek tak, aby powstał piękny obrazek. Na koniec każda grupa opowiada, co przedstawia jej obrazek, wszystkie prace zostają nagrodzone brawami i powieszone w kąciku przyrody.

 

cztery duże kartki papieru, plastelina, wysuszone pestki owoców: jabłek, gruszek, wiśni, moreli, śliwek, brzoskwini, arbuza

 

III. Zajęcia popołudniowe

·      „Wyścig pestek” – ćwiczenia siły wydechu, dmuchanie na pestki jabłek, pomarańczy, śliwek, moreli, brzoskwiń itp. Nauczyciel układa na stole wcześniej przygotowane pestki (umyte, wysuszone). Wyznacza metę (może to być upadek pestki ze stołu). Każde dziecko otrzymuje swoich „zawodników”. Najpierw ścigają się pestki jabłek. Czyja pestka szybciej dotrze do mety?

Następnie odbywają się wyścigi pestek kolejnych owoców.

Uwaga! Przy małych pestkach (np. jabłek) jedno dziecko może dmuchać na „kilkuosobową drużynę”, gdy pestki są większe (np. moreli) – dmucha na jedną.

wysuszone pestki owoców

 

·      „Skoki przez płoty” – zabawa ruchowa ze skokiem obunóż i naprzemiennym. Nauczyciel rozkłada na podłodze szarfy – jedną za drugą, a następnie każde dziecko próbuje przeskoczyć je obunóż, a później naprzemiennie.

 

szarfy

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin