Konspekty o czystości.doc

(47 KB) Pobierz

Dzieci 3 – 4 letnie

 

I. Temat: „Wielkie pranie”

Cele:

Wyrabianie nawyku dbania o własny wygląd oraz praktyczna nauka wykonywania prac domowych;

Poszerzanie zasobu słownictwa;

Doskonalenie zdolności manualnych poprzez próby cięcia nożyczkami po linii prostej, rozprowadzanie kleju na papierze i naklejanie drobnych elementów w wyznaczonych miejscach.

 

Środki dydaktyczne:

Cztery plastikowe miski, wiadro lub cebrzyk, ugotowany krochmal, mydło, sznur do suszenia bielizny, spinacze, ubrane lalki oraz dodatkowe komplety odzieży i bielizny dla nich.

 

Przebieg zajęć:

1. Nauczycielka prosi dzieci o pomoc przy rozbieraniu lalek z brudnych ubranek. Stwierdza, że lale, podobnie jak dzieci, chcą mieć czyste stroje.

- Czy lubicie chodzić w czystych ubraniach?

- A czy lale chcą mieć brudne sukienki?

Razem z dziećmi wkłada lalkom inne sukienki i proponuje, aby zdjęte ubrania wyprać. Tłumaczy, że stroje lalek są bardzo małe, więc można to zrobić w miskach. Następnie sprawdza, co dzieci wiedzą na temat prania ręcznego.

- Co jest potrzebne do prania?

- Czy wiecie, że osobno pierzemy rzeczy białe, a osobno kolorowe? Kto wyjaśni dlaczego/

- Jak należy prać?

2. Nauczycielka deklamuje fragment wiersza Marii Konopnickiej pt. „Pranie” /H.Kruk, „Z ludźmi i przyrodą”, Warszawa 1991/, imitując za pomocą gestów wszystkie czynności, o których mowa w utworze.

 

Pucu! pucu! chlastu! chlastu!

Nie mam rączek jedenastu,

Tylko dwie mam rączki małe.

Lecz do prania doskonałe.

 

Umiem w cebrzyk wody nalać,

Umiem wyprać … no i … zwalać.

Z mydła zrobię tyle piany,

Co nasz kucharz ze śmietany.

 

I wypłuczę, i wykręcę,

Choć mnie dobrze bolą ręce.

Umiem także i krochmalić,

Tylko nie chcę się już chwalić!

 

Nauczycielka wyjaśnia znaczenie słów „cebrzyk”, „zwalać” oraz „krochmal”. Następnie prosi dzieci, aby naśladując jej gesty pokazały wszystkie czynności związane z praniem, i powtórnie deklamuje wiersz. Dzieci obserwują i powtarzają gesty nauczycielki.

 

3. Nauczycielka proponuje dzieciom zrobienie wielkiego prania dla lalek. Nalewa wodę do dwóch misek /jedna jest przeznaczona do prania rzeczy białych, druga do prania rzeczy kolorowych/, kładzie je na taboretach, a miejsca wokół nich zabezpiecza folią. Przypomina, że ubrań kolorowych nie należy prać razem z białymi.

Dzieci podwijają rękawy i kolejno podchodzą do misek. Każde z nich pierze mydłem /ze względów zdrowotnych/ jedną rzecz: namacza, mydli, trze w dłoniach, wygniata, wykręca i odkłada uprane ubranko do pustej miski stojącej obok.

Nauczycielka obserwuje czynności dzieci i w razie potrzeby przypomina im, co należy zrobić.

Po zakończeniu prania i wylaniu mydlin dzieci płuczą odzież lalek w czystej wodzie. Potem nauczycielka pokazuje im, jak należy krochmalić. Wykrochmalone rzeczy dzieci wyżymają i rozprostowują, po czym wieszają je na nisko uwiązanym sznurze i przymocowują spinaczami.

 

4. Nauczycielka poleca wycięcie nożyczkami obrazki przedstawiające bieliznę i ubranka, pomaga dzieciom, które sobie nie radzą. Następnie dzieci przyklejają wycięte elementy na karton.

 

5. Nauczycielka poleca dzieciom pokolorować fartuszek Kasi. Naklejanie kolorowych baloników w wyznaczonej ilości /liczenie w zakresie 4/.

 

 

Zakończenie zajęcia – uporządkowanie sali.

 

***

 

 

 

II. Temat: Przedszkolak czyścioszek

 

Cele:

Kształcenie pamięci dzieci poprzez powtarzanie przez nauczycielkę treści wiersza;

Wyrabianie umiejętności posługiwania się grzebieniem;

Wdrażanie do dbałości o swój wygląd zewnętrzny.

 

Cele operacyjne:

Dziecko prawidłowo nazywa przybory toaletowe;

Prawidłowo posługuje się grzebieniem;

Opanowało pamięciowo pierwszą zwrotkę wiersza.

 

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji zdrowotnej:

Zagadnienia

Doświadczam samodzielności i przyswajam nawyki higieniczno – kulturalne.

Poziom I

* Dbanie o czystość osobistą:

- opanowanie umiejętności mycia i wycierania rąk /poznanie poszczególnych etapów tych czynności i dokładne ich wykonanie/,

- samodzielne korzystanie z toalety /opanowanie nawyku każdorazowego spuszczania wody oraz mycia rąk po czynnościach fizjologicznych/,

- stosowanie zasady nie korzystania z cudzych przedmiotów osobistego użytku /ręcznik, grzebień, itp./,

- próby samodzielnego posługiwania się grzebieniem.

 

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia:

Zagadnienia

Poznaję literaturę i bawię się w teatr.

Poziom I

* Uczenie się krótkich wierszy o bliskich dzieciom treściach.

 

Pomoce:

Lustro, grzebienie /dla każdego dziecka, zebrane i oznaczone wcześniej przez nauczycielkę/;

Torba z kieszeniami /do stałego umieszczania grzebieni/.

 

Przebieg zajęcia:

1. Nauczycielka gromadzi dzieci wokół siebie. Umieszcza na tablicy ilustracje chłopca „czyściocha” i chłopca „brudasa”. Omawia obie ilustracje, na zakończenie zadaje pytanie:

- Dlaczego przedszkolak „czyścioszek” wam się podoba, a przedszkolak „brudas” – nie.

2. Następnie recytuje wiersz B. Formy pt. „Przedszkolak czyścioszek”.

 

 

Przedszkolak czyścioszek

 

Każdy o swój wygląd

Zawsze dbać powinien.

Umyte mieć ręce,

Buzię oraz szyję./dzieci naśladują mycie twarzy, szyi/

Włosy uczesane

/dzieci naśladują czesanie się/

i wypraną bluzkę,

zmienić także spodnie,

gdy są plamy tłuste.

/dzieci pokazują bluzkę, spodnie/

 

Czyściutki, pachnący,

Zawsze wykąpany,

To właśnie przedszkolak,

Którego my znamy.

/dzieci wykonują ukłon/

 

3. Nawiązując do treści wiersza, nauczycielka zadaje dzieciom pytania:

- Jak powinien wyglądać przedszkolak?

- Co jest potrzebne do tego, żeby był czysty?

 

4. Nauczycielka wyjmuje z woreczka wymienione przez dzieci przybory toaletowe: mydło, ręcznik, grzebień, pasta do zębów, lusterko, szczotka do zębów, kubek.

 

5. Następnie bierze "czarodziejski worek z grzebieniami" i podchodzi z nim kolejno do każdego dziecka. Udając zdziwienie zwraca się do dzieci:

- Co wy macie w rękach?

- Ty masz grzebień i ty masz grzebień?

 

Nauczycielka zwraca uwagę, aby każdy grzebień był podpisany /sama dokonuje zamiany grzebieni/. Zwraca uwagę na konieczność posiadania osobistego grzebienia i czesania nim tylko swoich włosów.

 

6. Dzieci zajmują miejsca na dywanie. Biorą do ręki grzebienie. Przeglądają się w dużym lustrze lub lusterkach i czeszą swoje włosy.

 

7. Nauczycielka ponownie recytuje wiersz pt."Przedszkolak czyścioszek".

 

8. Dzieci odnoszą swoje grzebienie do czarodziejskiego worka” lub do uszytej kieszeni, będącej od tej pory stałym elementem łazienki.

 

9. W rytmie akompaniamentu wykonanego na dowolnym instrumencie dzieci w różnych kierunkach przemieszczają się po sali. Na hasło: czyste ręce; wyciągają ręce przed siebie, na hasło: "brudne ręce" chowają ręce za siebie.

 

10. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach - dorysowują -zęby, grzebienia.

 

11. Na dywanie z szarf nauczycielka układa duży grzebień

. Na hasło: "ruszamy" - dzieci przekraczają płaskie przeszkody "zęby".

 

Zakończenie zajęcia - uporządkowanie sali.

 

 

III. Temat: Zdrowe zęby

 

Cele ogólne:

Poszerzenie wiadomości o zębach;

Wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów;

Rozumienie konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego.

 

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi starannie myć zęby;

Zdobywa wiadomości o zębach;

Rozumie konieczność odwiedzania gabinetu stomatologicznego.

 

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji zdrowotnej:

Zagadnienia

Dbam o swoje zdrowie.

· Stosowanie profilaktyki zdrowotnej:

- rozumienie potrzeby wizyt kontrolnych u lekarza pediatry oraz potrzeby stałego kontrolowania i leczenia zębów.

Doświadczam samodzielności i przyswajam nawyki higieniczno - kulturalne.

· Dbanie o czystość osobistą:

- rozumienie konieczności częstego mycia zębów w ciągu dnia /np. po posiłkach, po jedzeniu słodyczy, itp./.

Pomoce:

Szczotka do zębów, pasta, kubek;

Modele dwóch dużych zębów wraz z korzeniami wykonanymi przez nauczycielkę z masy solnej, plasteliny lub modeliny;

Dwa emblematy: twarz smutna, twarz wesoła, wykonane przez nauczycielkę.

 

Przebieg zajęcia:

1. Dzieci gromadzą się przed nauczycielką , która w formie teatrzyku kukiełkowego, ilustruje tekst wiersza B. Formy pt."Myj zęby".

 

Myj zęby

 

Każde dziecko dobrze wie,

że gdy ktoś cukierki je,

dziury w zębach ciągle miewa,

żadna plomba mu nic nie da.

 

My jesteśmy zęby twoje,

precz cukierki, ciastka, kremy,

masz dbać o nas całe życie,

psuć się więcej już nie chcemy.

 

Dobrą szczotkę zawsze miej,

mycie zębów powież jej.

Niech wciąż dobrze je szoruje,

zabezpiecza, konserwuje.

2. Nawiązując do treści nauczycielka zadaje dzieciom pytania:

- O czym był teatrzyk ?

- Czego zęby nie lubią?

- Co zęby lubią?

- Czy dentysty trzeba się bać?

 

3. Nauczycielka demonstruje dzieciom dwa duże zęby /forma przestrzenna/ i wyjaśnia pojęcie: plomba. Tłumaczy dzieciom jak zbudowany jest ząb, wprowadza pojęcie: korzeń, wyjaśnia w uproszczony sposób dlaczego ząb boli.

 

4. Następnie umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające przekreślone ciastko, cukierki, lizak. Obok ilustrację kubka, szczotki i pasty do zębów.

 

5. Nauczycielka przeprowadza zabawę ruchową do melodii piosenki pt. "Dbaj o zęby"

B. Formy.

 

6. Prowadząca gromadzi dzieci na dywanie. Pokazuje dwie ilustracje: dziecko z ładnymi

Zębami, dziecko z brzydkimi zębami. Recytuje wiersz pt. "Zęby" B. Formy. Można pominąć recytację wiersza zadając pytania w oparciu o ilustracje.

 

Zęby

 

Śmieje się wesoło

na obrazku Ewa.

Wie, że do dentysty

często chodzić trzeba.

 

Piękne białe zęby

wszystkim pokazuje.

Codziennie dokładnie

szczotką je szoruje.

 

Obok widać Radka.

Chociaż się uśmiecha

lecz na swoje zęby

bez przerwy narzeka.

 

Zęby ma dziurawe,

ręką twarz zasłania.

Odwiedzić dentystę

musi bez gadania.

 

7. Nauczycielka nawiązując do powyższego tekstu lub treści ilustracji zadaje dzieciom pytania:

- Kogo widać na obrazku?

- Co robi Ewa?

- Dlaczego jej zęby są białe?

- Jak Ewa dba o swoje zęby?

- Jakie zęby ma Radek?

- Co robi Radek, kiedy się uśmiecha?

- Co Radek musi koniecznie zrobić?

8.Nauczycielka trzyma w ręku dwa emblematy /twarz wesoła i smutna/. Kiedy unosi w górę emblemat z twarzą uśmiechniętą, dzieci w rytmie dowolnego akompaniamentu poruszają się w różnych kierunkach po sali. Kiedy emblemat zostaje zmieniony, dzieci tworzą koło, opuszczają głowy. Trzymając się za twarze /"ból zębów"/, powoli maszerują jedno za drugim.

 

9. Nauczycielka na przykładzie modelu zęba oraz szczoteczki do zębów demonstruje sposób czyszczenia zębów. Wyjaśnia dlaczego szczoteczka o zużytym, zniszczonym włosiu nie czyści dokładnie. Następnie wszystkie dzieci udają się do łazienki w celu umycia zębów.

 

10. Po zakończeniu zajęcia nauczycielka stawia obok modelu zęba zdrowego twarz uśmiechniętą, obok modelu zęba chorego – twarz smutną.

 

11. Dzieci zajmują miejsca przy stoliczkach. Na pokrytych farbami kartkach rysują kredkami świecowymi szczoteczki do zębów. Kartki należy pokryć farbą na wcześniejszych zajęciach.

 

Zakończenie zajęcia -uporządkowanie sali.

Scenariusz międzyprzedszkolnego konkursu z edukacji zdrowotnej

 

"Wszystko powinno być czyste to oczywiste" i wspólnych zabaw z koleżankami i kolegami z Miejskiego Przedszkola nr.14 dnia 29.04.2005r.

 

Temat: Czystość - podstawa mojego zdrowia

 

Cel ogólny:

 

•Kształtowanie postawy prozdrowotnej

•Rozwijanie aktywności twórczej przez wykorzystanie dziecięcej ekspresji

 

Cele operacyjne:

 

Dzieci

•przedstawią kolegą i koleżanką z przedszkola nr.14 inscenizacje Pt: „Baba Jaga u dentysty”

•rozumieją konieczność przestrzegania higieny jamy ustnej i jej systematycznej kontroli

•słuchają uważnie wypowiedzi kolegów i koleżanek

•współdziałają w zabawie z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionego przedszkola

•umieją wykazać się wiedzą w konkursie na temat zdrowego stylu życia

 

 

Forma:

konkurs / uczestniczą w nim dzieci z przedszkola nr.14 „Słoneczka ” i dzieci z przedszkola nr.7 z grupy „Kubusia Puchatka

Inscenizacja bajki Pt: „Baba Jaga u dentysty ” przez gospodarzy, zabawy integracyjne

Pomoce:

kaseta z piosenkami dla dzieci ,scenariusz inscenizacji ”Baba Jaga u dentysty”, zagadki, zabawy dydaktyczne ,ruchowe ,koperty z cyframi

 

Przebieg:

 

1.Zabawa integracyjna.

 

Przyjacielu, przyjacielu witam

Cię, witam Cię, baw się razem ze mną, baw się razem ze mną,proszę Cię,proszę Cię.

 

2.Przedstawienie dzieciom z przedszkola nr.14 bajki Pt: „Baba Jaga u dentysty”

 

3.Rozpoczęcie konkursu wspólnym zaśpiewaniem piosenki Pt: „Czyścioszki”

 

4.Rozpoznawanie za pomocą dotyku przedmiotów w „zgadkownicy” służących do mycia

 

5. „Piramida zdrowia”

•wybudowanie piramidy(czas.1 minuta)wygrywa ten zespół, który wykorzysta do budowy więcej klocków

 

6.Zagadki dla wybranych dzieci z przedszkola nr.14 i 7

 

7.Ilustracja ruchowa piosenki Pt: „Gimnastyka dobra sprawa”

 

8.Zadanie dla dzieci / po czworo z każdej grupy /

 

Polecenie:otocz pętlą przedmioty, które służą do utrzymania czystości osobiste

 

9.Zaprezentowanie przez dzieci z obu przedszkoli wiersza mówiącego o czystości

 

10.Ćwiczenie sprawnościowe

która drużyna szybciej pozbiera porozrzucane śmieci(papierki)? Określony czas 30 sekund

 

 

11. „Miniturniej”1-2-3

•wskaż wśród 3 odpowiedzi jedną poprawną przez podniesienie kartonu z cyfrą 1-2-3

 

 

Pytania

 

I. Co należy zrobić przed jedzeniem?

1)zatańczyć

2)umyć ręce

3)przeczytać książkę

 

II. Żeby być zdrowym,trzeba:

1)jeść owoce

2)chodzić po drzewach

3)oglądać telewizję

 

III. Gdy zjemy jabłko,ogryzek wyrzucamy:

1)do kosza

2)przez okno

3)chowamy do kieszeni

 

IV. Gdzie mieszkają witaminy?

1)w słodyczach

2)w balonie

3)w owocach i warzywach

 

V. Jak nazywa się lekarz,który leczy zęby?

1)chirurg

2)stomatolog

3)okulista

 

VI. Co należy zrobić przez snem?

1)zatańczyć walca

2)umyć się

3)zobaczyć księżyc na niebie

 

 

12.Zakończenie zabaw wspólnym tańcem przy piosence Pt: "Mydło"

 

13.Rozdanie upominków koleżankom i kolegom z przedszkola nr 14 oraz dyplomu

 

14.Zaproszenie na poczęstunek

 

  1. TEMAT ZAJĘCIA:   Z mamą, z tatą podajmy sobie ręce

 

                                                  w zabawie   i   piosence.

 

   2. LITERATURA:

 

Ø      L. Gęca „Tańce, zabawy i piosenki dla dzieci i rodziców”  KLANZA  2003;

 

Ø      R. Domań „Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”  wyd. PRZEDSZKOLAK Lublin 2003;

 

Ø      M. Bogdanoawicz, B. Kisiel, M. Przasnyska,  „Metoda Weroniki Sherborne w  terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka”, WSiP, Warszawa 1998;

 

Ø      M. Bogdanowicz „Rymowanki – przytulanki” wyd. Fokus Gdańsk 2002.

 

 

 

   3. RODZAJ AKTYWNOŚCI: słowna, muzyczno – ruchowa, ruchowa, plastyczna, praktycznych działań.

 

 

 

   4. CELE GŁÓWNE:

 

Ø      rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni oraz działania w niej;

 

Ø      uwolnienie się od wewnętrznych napięć i niepokojów poprzez zabawę i taniec;

 

Ø      rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni;

 

Ø      uwrażliwienie na piękno i estetykę;

 

Ø      integracja środowiska dziec...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin