scenariusz-elektrycznosc.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z zakresu wychowania umysłowego

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

z zakresu wychowania umysłowego

 

 

Temat kompleksowy: „Ja i świat wokół mnie”

Temat zajęcia: „Elektryczność ukryta w baterii

Data: 28.04.06

Prowadząca: Danuta Pilch

Grupa wiekowa: 6 - latki

Miejsce: Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku

 

 

Cele:     ogólne           - rozwijanie zainteresowań światem przyrody                     

                                      nieożywionej

                           

     operacyjne            - dziecko potrafi wskazać źródła energii elektrycznej

                                       (elektrownia, bateria)

                                    - dziecko potrafi wyciągać wnioski z wykonanego

                                       doświadczenia

                                    - dziecko wie, że prąd elektryczny może być bardzo

                                       niebezpieczny

                                    - dziecko zgodnie współpracuje w zespole

                                   

                                      

Przebieg:

 

Lp.

 

 

Przebieg zajęcia

 

Umiejętności dzieci

 

Uwagi

1.

Wszyscy są, witam Was…” powitanie dzieci i gości

 

- witają się z gośćmi, śpiewają słowa piosenki

Dzieci ustawione w kole

2.

Elektrownia” – utrwalenie wiadomości dotyczących powstawania i działania prądu elektrycznego

-wypowiadają się nt. drogi prądu z elektrowni do domu

-nazywają przedmioty działające na prąd elektryczny

-potrafią powiedzieć, jaki jest prąd (pożyteczny, niebezpieczny)

 

Dzieci siedzą przed tablicą, odpowiadają na pytania N

 

3.

 

Urządzenia elektryczne” zabawa ruchowa

 

-naśladują ruchem domowe urządzenia elektryczne

 

N. symbolicznie włącza wtyczkę do gniazdka

 

4.

Mały elektryk” zabawa badawcza, poznanie urządzeń działających na prąd zamknięty w baterii

-wkładają baterie do przygotowanych urządzeń

-wyciągają wnioski z dokonywanych czynności

-potrafią powiedzieć, dlaczego urządzenie nie działa, jakie baterie są potrzebne

 

Dzieci podzielone na 4 grupy wg pór roku, wykonują przy stolikach zadania objaśnione przez N

 

5.

„Co działa na baterie, co na prąd z gniazdka?”

-potrafią odczytać nazwy przedmiotów,

-przyporządkowują je do odpowiedniego źródła prądu

Dzieci łączą kreską nazwy przedmiotów z obrazkiem

6.

Czy elektryczność jest bezpieczna?” podsumowanie zajęcia

-wiedzą, że prąd elektryczny może być niebezpieczny

-porównują siłę prądu z elektrowni i z baterii

Dzieci siedzą przy stolikach

Po skończonym zajęciu otrzymują niespodzianki w postaci rysunków związanych z tematem

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin