Krolestwo_Bajek.doc

(28 KB) Pobierz
Cykl WSiP – Wesoła Szkoła sześciolatka

TEMAT SCENARIUSZA: KRÓLESTWO BAJEK.

 

Cykl WSiP – Wesoła Szkoła sześciolatka

Etap edukacyjny: wychowanie przedszkolne – klasa „0”

Czas trwania i miejsce – ok. 40min. sala przedszkolna

Wstęp: Scenariusz jest przeznaczony dla dzieci 6-letnich. Jest pomocny podczas wprowadzania lub utrwalania liter i przy rozwijaniu umiejętności potrzebnych do nauki pisania.

 

Cele ogólne:

-         poznawanie literatury dziecięcej służące poszerzeniu wiedzy,

-         rozwijanie wyobraźni, mowy i myślenia,

-         kształcenie postaw uniwersalnych,

-         wypowiadanie się na temat narysowanych prac plastycznych (postaci z bajek)

-          

Cele szczegółowe:

Dziecko:

-         potrafi uważnie słuchać i skupić uwagę na opowiadanym tekście,

-         potrafi ułożyć wyrazy z podanych liter,

-         utrwala naukę czytanie i pisania,

-         słucha poleceń nauczycielki i wykonuje je,

-         utrwala wygląd niektórych liter (znanych dzieciom),

-         przeprowadza analizę i syntezę wyrazów,

 

 

Metody:

-         słowna – rozmowa, praca nad wyrazami – analiza i synteza sylabowa i głoskowa,

-         praktyczna – zabawy ruchowe,

 

Formy:

-         indywidualna – praca przy stolikach, rozwiązywanie zadań z podręcznika,

-         zbiorowa – zabawa ruchowa,

 

Środki dydaktyczne: tekturowe postacie z bajek, wyrazy do analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, literki na tekturce

Literatura:  J. Białobrzeska, M. Orzechowska, D. Raczyńska, Scenariusze do zajęć, Didasko, Warszawa 1998,

 

Przebieg zajęcia

 

1.    Kraina Bajek. Nauczycielka umieszcza w sali charakterystyczne dla dzieciom postacie z bajek: smoka, złotą rybkę, Czerwonego Kapturka, Kota w butach itp. Prowadzi rozmowę z dziećmi na ich temat.

2.    Zgadnij, z jakie jestem bajki? Chętne dzieci prezentują zagadki – opowiadają o swojej postaci, nie wyjawiając jej imienia. Pozostałe osoby próbują odgadnąć, kto jest bohaterem prezentacji.

3.    Praca indywidualna. „Literki” zeszyt1 str. 10, zadanie 1 i 2. Przed rozpoczęciem pracy nauczycielka przypomina dzieciom bajki o Śnieżce i Krasnoludkach oraz bajkę o Czerwonym Kapturku. Następnie dzieci rozwiązują zadania.

4.    Układanka wyrazowa. Po zakończonej pracy indywidualnej nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły przy niej na dywanie. Pokazuje dzieciom wyrazy do analizy i syntezy sylabowej: ZAMEK, KOT, RYBKA, SMOK, KRASNOLUDEK, KRÓLEWNA,CZAROWNICA i do analizy i syntezy głoskowej wyrazy: ZAMEK, KOT, RYBKA, SMOK, KRÓL. WILK. Rozmawia z dziećmi na temat budowy tych wyrazów - wspólna analiza tych wyrazów: podział na sylaby, podział na głoski / litery, przeliczanie głosek i sylab. Nauczycielka dzieli dzieci na 4 grupy. Prosi dzieci, aby przyniosły swój klaser z literkami, daje dzieciom kartki z powyższymi wyrazami (nie zawierającymi „ó”, „ż)” i prosi o złożenie tych wyrazów. Następnie dzieci pod ułożonymi wyrazami rysują postacie z bajek

5.    Polowanie na literyzabawa ruchowa. Nauczycielka w różnych miejscach sali ukrywa znane dzieciom literki. Dzieci muszą w wyznaczonym czasie „upolować” jak najwięcej kartoników z literkami. Następnie demonstrują „upolowane” literki, nazywają je.

6.    Praca indywidualna przy stolikach. „Literki” zeszyt 1 str.7 zadanie 1 i 2. Nauczycielka mówi, że każda królewna mieszkała w pięknym zamku. Ich zadaniem będzie narysować taki sam zamek jak na załączonym obrazku. Następnie ich zadaniem będzie uzupełnienie i pokolorowanie chodniczka, po którym królewna pójdzie do ogrodu.

7.    Zajęcia można zakończyć zabawą konstrukcyjną „Zamek z kartonów”. Dzieci ustawiają wieże- zamek z kartonów wcześniej ozdobionych (pomalowanych, wyklejonych itp.). W takim zamku można urządzić zabawę karnawałową.

 

 

Uwagi: Zabawy przedstawione powyżej można podzielić na dwa odrębne scenariusze i przeprowadzić jako odrębne zajęcia lub wybrać te najatrakcyjniejsze.

 

Autor: Beata Konopko

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin