wtk-pytania.doc

(35 KB) Pobierz

1.co to jest dystrybucja linuksa,

 

                  zestaw programów rozpowszechnianych łšcznie i

dajšcy po zainstalowaniu gotowy do użycia system.

 

2.co to jest montowanie w Linuxie

 

                  przyporzšdkowanie konkretnej partycji z systemem

plików położenia w drzewie katalogów - zazwyczaj jest to katalog /mnt

(lub /media) i w nim podkatalogi konkretnych urzšdzeń - co umożliwia

korzystanie z systemu plików systemowi operacyjnemu i użytkownikowi.

 

                  Symbolic Math Toolbox - zestaw funkcji do obliczeń

symbolicznych - rozszerza możliwoci Matlaba o możliwoć wykonywania

obliczeń symbolicznych.

 

                  Simulink - pakiet służšcy do modelowania, symulacji

i analizy układów dynamicznych. Simulink dostarcza także graficzny

interfejs użytkownika umożliwiajšcy konstruowanie modeli w postaci

diagramów blokowych.

 

3.system dwójkowy

 

                  inaczej binarny to system pozycyjny którego podstawš jest liczba 2, a więc do zapisu liczb potrzebne sš jedynie dwie cyfry 0 i 1. System dwójkowy jest powszechnie stosowany w elektronice cyfrowej, gdyż łatwo jest stworzyć dwustanowe układy elektroniczne. wagi liczb to kolejne potęgi liczby 2 (analogicznie jak w systemie dziesiętnym)

4.czym jest toolbox? podaj i opisz przykłady

         - zbiór dodatkowych bibliotek (m-plików) do rozwišzywania specjalistycznych problemów z okrelonych dziedzin (automatyka, elektronika, telekomunikacja, matematyka etc.). Biblioteki te rozszerzajš możliwoci Matlaba i pisane sš także przez oddzielnych producentów oprogramowania.

5.czym jest m-plik

        W celu zautomatyzowania pewnš liczbę poleceń z wiersza poleceń możemy zapisać do pliku z rozszerzeniem *.m (stšd nazwa m-plik) i tę listę poleceń uruchomić jednym poleceniem - mówimy wówczas o m-pliku skryptowym. Piszšc powyższš listę poleceń w postaci funkcji języka programowania otrzymujemy dodatkowo możliwoć wywołań z parametrami - mówimy wówczas o m-pliku funkcyjnym. W starszych wersjach Matlaba w jednym pliku mogła znajdować się tylko jedna funkcja. Obecnie w jednym pliku może znajdować się wiele funkcji, przy wywołaniu m-pliku wywoływana jest pierwsza funkcja w pliku. M-pliki funkcyjne to programy działajšce w rodowisku Matlaba.

6.co zawiera paleta kontrolek (controls palette)?

        Paleta kontrolek (ang. controls palette) jest używana jedynie podczas tworzenia panelu frontowego. Zawiera kontrolki oraz wskaniki, które stanowiš częci składowe interfejsu użytkownika.

7.wyznacz 8 bitowy kod uzupełnieniowy dla liczb 11 i -11

10.podaj powody stosowania kodów uzupełnieniowych kod uzupełnieniowy

        liczby ujemne tworzone sš poprzez zanegowanie bitów i dodanie jedynki. 11(10)=00001011(2) (128*0+64*0+32*0+16*0+8*1+4*0+2*1+1*1=11) -11(10)=-00001011(2)=(11110100 + 1) (2)= 11110101(2) //takiej liczby nie odczytamy jak //powyżej... + Dodawanie liczb ujemnych (zapisanych w tenże sposób) nie wymaga żadnych dodatkowych operacji (dodaje się jak gdyby były dodatnie). + działa najszybciej, oszczędza procesor + Wikipedia: Kod uzupełnień do dwóch Inny zapis liczb ujemnych: najbardziej znaczšcy bit oznacza znak liczby czyli: 11(10)=00001011(2) -11(10)=10001011(2) Tutaj nie ma już sielankowego dodawania i odejmowania...

 

8. co to jest licznik rozkazów? opisz lokalizacje i przeznaczenie licznika rozkazów

        Licznik rozkazów (ang. instruction pointer, program counter) - rejestr mikroprocesora przechowujšcy adres aktualnie wykonywanego rozkazu maszynowego. Licznik rozkazów zwiększany jest wraz z wykonywaniem kolejnych instrukcji lub zmieniany w sposób skokowy po wystšpieniu rozkazu skoku lub nadejciu sygnału przerwania.

9. co zawiera paleta funkcji (functions palette)

        Paleta funkcji (ang. functions palette) zawiera elementy używane podczas tworzenia schematu blokowego. Obiekty zestawione w niej pozwalajš na napisanie zasadniczego programu działania instrumentu wirtualnego. Poszczególne funkcje realizujš operacje arytmetyczne, wejcia i wyjcia pomiarowego, obsługi plików oraz akwizycji danych.

11.opisz cykl maszynowy

        - cykl, podczas którego następuje wymiana danych między procesorem a pamięciš lub układem wejcia wyjcia (odczyt albo zapis). W każdym cyklu maszynowym następuje wysłanie: -adresu na magistralę adresowš, -danych na magistralę danych, -sygnałów sterujšcych, informujšcych o rodzaju cyklu, na magistralę sterujšcš. Układy pamięci lub wejcia - wyjcia powinny w tym czasie wykonać odpowiednie czynnoci - zapisać dane lub wysłać je na magistralę danych. W zależnoci od rodzaju przesłania rozróżnia się cykl maszynowy: -pobrania kodu operacji, -odczytu i zapisu pamięci, -odczytu i zapisu wejcia-wyjcia, -przyjęcia, przerwania itd. Jeden cykl maszynowy wykonywany jest w czasie jednego lub kilku (w zależnoci od procesora i rodzaju cyklu) taktów zegara.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin