SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA
DZIECI 3-LETNICH
Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka trzyletniego do nowych warunków. Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola.
Jesteśmy przekonane, że dzieci maja poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.
Cele ogólne:
- wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania
- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców i nauczycieli
- zaprezentowanie umiejętności dzieci
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
Cele operacyjne:
- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i starszakami
- dziecko śpiewa i inscenizuje ruchem piosenki, recytuje wiersze,
- dziecko nazywa owoce i warzywa
- dziecko segreguje liście
- dziecko wykonuje taniec „ Grozik”
- dziecko pokonuje tor przeszkód
- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi
- dziecko integruje się ze społecznością lokalną
Pomoce:
Dekoracja sali: postacie „smerfów” , „smerfowy domek”,
fragmenty materiału B. Szurowskiej i K. Konińskiej „Skrzat”;
dziecko przebrane za Papę Smerfa i Skrzata; dziecko przebrane za panią jesień, dziecko przebrane za wiatr, dziecko w kapeluszu muchomora; kolorowe liście, szablony owoców i warzyw bądź naturalne okazy;kałuża wykonana z niebieskiej folii,
magnetofon, nagrania piosenek: „ Malowała jesień” –sł. i muz.:D.K. Jagiełło z płyty „Już w szkole-cd sześciolatka”,
„Wesołe przedszkole” –sł.i muz.T.Wójcik, Owocowe przysmaki”- sł.i muz.T Wójcik oraz „Jestem sobie przedszkolaczek”-sł.Maria Terlikowska, muz.:L. Miklaszewski z płyty „ Moje 3i4lata”
Taniec „Grozik” z płyty „Piosenki pięciolatka”,
przyrządy gimnastyczne ( zjeżdżalnia, tunel)duża atrapa kredki, smerfowe czapeczki dla 3-latków, duża „czarodziejska kredka”, dyplomy dla każdego dziecka z grupy 3-latkow, słodycze dla wszystkich
PRZYGOTOWANIE UROCZYSTOŚCI:
wykonanie dekoracji, przygotowanie zaproszeń dla rodziców i innych gości, przygotowanie przebrań dla Skrzata, Papy Smerfa, wiatru; zakup materiału i uszycie czapek dla dzieci, opracowanie dyplomów, przydział ról dzieciom z grupy 6-latków, zakup lizaków i cukierków
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
I. Spotkanie z rodzicami przed uroczystością – przedstawienie w zarysie rozwoju społeczno- emocjonalnego dzieci 3-letnich oraz ich ewentualnych zachowań podczas imprezy. Udzielenie rad, jak zachować się w przypadku wystąpienia trudności.
II. Program artystyczny w wykonaniu dzieci sześcioletnich:
Narrator:
Cieszę się, że wszyscy tak licznie przybyli,
By być razem z nami w tak radosnej chwili.
Proszę o uwagę panowie i panie,
Dziś to nasze maluchy złożą ślubowi.
Jest tez z nami Papa Smerf oraz Skrzacik druh nasz wierny
Wzrostem może jest mizerny, lecz serduszko wielkie ma,
Przedszkolaki dobrze zna.
Wie, że grzeczni są i śmiali, słychać ich z oddali.
Chętnie bawią się śpiewają, na nasz program zapraszają.
Na środek wchodzą trzylatki i sześciolatki tworząc dwa półkola i śpiewają:
„NIECH ŻYJE SMERFÓW ŚWIAT”
Papa Smerf:
Spójrzcie oto są starszaki
Nasze przedszkolne ważniaki,
Tacy duzi teraz są
I przywitać was tu chcą
Dzieci:
Czy wy wiecie drogie smerfy
Kto wraz z nami tu przychodzi?
Taka pani roześmiana, z koszem darów pięknie ubrana.
Liście zrzuca z drzew i szumem wiatru piosenki śpiewa.
Pani jesień oczywiście!
Złotem maluje liście,
Spotkaliśmy ją na drodze
Jadąc w parku na hulajnodze
Deszczem nas przegoniła, do przedszkola zaprosiła.
Skrzat:
A gdzie ona?
Tuż za nami. Właśnie idzie spójrzcie sami…
( wchodzi pani jesień )
Jesień:
Jestem jesień!
Przychodzę do was z wielkim koszem,
Moc dobrodziejstw wam przynoszę: jabłka, gruszki, marchew, pory, pomidory, kalafiory. Byście silne, zdrowe były,
no i z nami tu w przedszkolu, uśmiechnięte się bawiły.
„Malowała jesień” - ruchowa interpretacja piosenki:
( w trzeciej zwrotce dziecko wiatr rozsypuje kolorowe liście)
Nauczyciel zwraca się do dzieci:
Drogie dzieci spójrzcie wiatr postrącał liście z drzew – kochane maluszki pomóżcie je posprzątać – (każde dziecko podnosi listek i wkłada go do odpowiedniego kosza – segregowanie liści według kolorów)
Kosz z darami wam przynoszę,
W koszu pyszne rzeczy noszę,
Ale za nim wam je dam, to zgadnijcie co tu mam?
( pani jesień podchodzi do maluszków i pokazuje owoce i warzywa– dzieci podają nazwę )
„Ruchowa interpretacja piosenki: „Owocowe przysmaki”
( pani jesień przechadza się po lesie zbliża się do niej muchomor)
Muchomor:
Jestem muchomorem mieszkam sobie w lesie,
Wesołym uśmiechem witam panią jesień.
Czerwony kapelusz wyrósł mi na głowie.
Czego tu brakuje? Kto z was mi podpowie?
Kropek muchomorku ! Kropek ci brakuje,
Niech ci pani jesień kropki namaluje?
Chętnie, bo właśnie skończyłam kolorować liście.
Jaki wybrać kolor? Jak maczek czerwony?
Nie!
Nie, nie, nie!
Stara to jest prawda, więc wszyscy ją znają:
Że muchomorki białe jak śnieg kropki mają.
Masz już muchomorku jak śnieg kropki białe.
Przyjrzyj się w kałuży. I jak?
Muchomorek:
Doskonale! Dziękuję, dziękuję, lecz już na mnie czas.
Biegnę, by ozdabiać kapeluszem las!
Kochany skrzacie. Miło tu u was w przedszkolu, lecz czas wracać do pracy, dużo obowiązków na mnie czeka.
Wiedzą o tym przedszkolaki, wie łąka i rzeka.
( pani jesień wychodzi )
My zaś wszyscy razem chwyćmy się za ręce. Niech nam dziś w przedszkolu zrobi się goręcej.
„Stańmy wszyscy razem w kole”-interpretacja ruchowa piosenki przez 3 i 6-latki
1. Nauczycielka zwraca się do dzieci: Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
-prawdziwy przedszkolak umie zaśpiewać piosenkę
Trzylatki śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. „Wesołe przedszkole”
Kiedy słonce świeci i gdy deszcz nie pada
Idzie do przedszkola wesoła gromada
Tupią małe nóżki tupu- tupu –tup
Raźno do przedszkola idzie mały zuch
Klocki, misie, lalki czekają od rana
Z uśmiechem nas wita pani roześmiana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja
Tańczymy wesoło hopsa, hopsa sa.
A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie
To nasze kółeczko zmienia się w słoneczko
Śpiewamy piosenki tra,la la la la
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.
2. Nauczycielka znów zadaje pytanie: „Co umie prawdziwy przedszkolak?
–starszaki odpowiadają- prawdziwy przedszkolak umie powiedzieć wierszyk.
Trzylatki recytują wiersz pt.;”Trzylatku”
Mój mały trzylatku
usiądź z nami w kole
Pani ci pokaże – twoje przedszkole
W szatni schowaj butki a zabawki w Sali
W umywalni powieś recznik
Zuch jesteś – choć mały!
3. Nauczycielka zadaje kolejne pytanie: „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
– starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak potrafi zatańczyć taniec
Trzylatki tańczą w parach taniec „Grozik”
4. Nauczycielka pyta: „Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak?
– starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak powinien być wysportowany
Maluszki pokonują tor przeszkód:
-przejście przez tunel
-zjazd po zjeżdżalni
Wychodzi Papa smerf:
Moje drogie smerfy, dzielne zuchy
to chwila radosna i wesoła
Przyjmować was do naszego przedszkola!
Wszyscy pięknie dziś ubrani,
Uśmiechnięci, uczesani
Dzień tan w sercach nam zostanie
Bo dziś będzie –PASOWANIE
1. Odczytanie słów przysięgi przez Papę Smerfa.
My maluchy przyrzekamy!!!
Ø Być od dziś przedszkolakami
Ø Nie grymasić i nie szlochać
Ø Zawsze swoje panie kochać
Ø Grzecznie bawić się i fikać
Ø W mig zajadać z talerzyka
Ø Nauczymy się dziękować
Ø I porządnie się zachować
Ø Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami
2. Trzylatki pojedynczo przekraczają „smerfowy domek” – otrzymują smerfowe czapeczki – (wchodzą do grupy smerfów)
3. Pani dyrektor przedszkola pasuje każdego maluszka na Smerfa- przedszkolaka przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużą „czarodziejską kredką”.
4. Dzieci –maluszki śpiewają piosenkę: „Jestem sobie przedszkolaczek”
5. ...
joasiad3