Polski Zwiazek Łowiecki statut.docx

(84 KB) Pobierz

Polski Zwiazek Łowiecki jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które

prowadza gospodarke łowiecka poprzez hodowle i pozyskiwanie zwierzyny oraz

działaja na rzecz jej ochrony poprzez regulacje liczebnosci populacji zwierzat

łownych.

 

 

Statutu PZŁ

Kadencja wszystkich organów Zrzeszenia oraz kół trwa 5 lat.

Na każde z tych pytań odpowiemy 5 lat gdyż jak podaje wcześniejszy

 

Organami koła są:

1) walne zgromadzenie – jako najwyższa władza koła;

2) zarząd koła – jako jego organ zarządzający;

3) komisja rewizyjna – jako organ kontrolny walnego zgromadzenia.

 

 

Rozdział I Postanowienia ogólne

Polski Związek Łowiecki jest zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych, które prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskiwanie zwierzyny oraz działają na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych.

 

 

Zrzeszenie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Siedzibą Zrzeszenia jest

m. st. Warszawa. §4 Zrzeszenie ma prawo używać własnego godła, sztandaru, pieczęci, flagi i barwy.

Zrzeszenie ustanawia i nadaje odznaczenia łowieckie oraz określa wzór oznaki łowieckiej.

 

Rozdział II Zadania Zrzeszenia

§6

1. Do zadań Zrzeszenia należy:

1) prowadzenie gospodarki łowieckiej;

2)               troska o rozwój łowiectwa i współdziałanie z administracją rządową i samorządową, jednostkami organizacyjnymi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i parkami narodowymi oraz organizacjami

społecznymi w ochronie środowiska przyrodniczego, w zachowaniu i rozwoju populacji zwierząt łownych i innych zwierząt dziko żyjących; 3) pielęgnowanie historycznych wartości kultury materialnej i duchowej łowiectwa; 4) ustalanie kierunków i zasad rozwoju łowiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych; 5) czuwanie nad przestrzeganiem przez członków Zrzeszenia prawa, zasad etyki, obyczajów i tradycji łowieckich; 6) prowadzenie dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego; 7) organizowanie szkolenia w zakresie prawidłowego łowiectwa i strzelectwa myśliwskiego; 8) prowadzenie i popieranie działalności wydawniczej i wystawienniczej

o tematyce łowieckiej; 9) współpraca z pokrewnymi organizacjami zagranicznymi; 10)wspieranie i prowadzenie prac naukowych w zakresie gospodarowania zwierzyną; 11)prowadzenie i popieranie hodowli użytkowych psów myśliwskich i ptaków łowczych;

12)realizacja               innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw środowiska.

2. Zrzeszenie może prowadzić: 1) działalność gospodarczą i rolniczą według zasad określonych w odrębnych

przepisach; 2) stacje naukowo–badawcze.

DZIAŁ II CZŁONKOWIE ZRZESZENIA, PRAWA I OBOWIĄZKI, UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA POLOWANIA

 

Rozdział III Postanowienia ogólne

§7

1. Członkami Zrzeszenia są: 1) osoby fizyczne: a) będące członkami kół łowieckich, b) niezrzeszone w kołach łowieckich, zwane dalej „członkami

niestowarzyszonymi”; 2) osoby prawne – koła łowieckie.

2.               Osoby ubiegające się o przyjęcie do Zrzeszenia, po spełnieniu warunków określonych ustawą:

1) składają deklaracje członkowskie według wzorów określonych w załączniku nr 1 i 2 do Statutu;

2) uiszczają wpisowe – w przypadku osób fizycznych.

1                    Osoba fizyczna składa deklarację członkowską i wpłaca wpisowe zarządowi okręgowemu właściwemu dla miejsca stałego zamieszkania danej osoby, a jeżeli jest ona cudzoziemcem – zarządowi okręgowemu wybranemu przez siebie.

2                    Członkowie założyciele koła łowieckiego składają deklarację członkowską zarządowi okręgowemu właściwemu dla siedziby koła łowieckiego.

3                    Ilekroć w Statucie jest mowa o właściwym zarządzie okręgowym rozumie się przez to zarządy, o których mowa w ust. 3 i 4.

4                    Po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 2, osoba ubiegająca się

 

o przyjęcie do Zrzeszenia staje się -z dniem podjęcia uchwały przez właściwy zarząd okręgowy -jego członkiem i podlega wpisowi do prowadzonego przez ten zarząd rejestru.

1                    Od uchwały o odmowie przyjęcia do Zrzeszenia zainteresowanemu przysługuje odwołanie.

2                    Po wyczerpaniu postępowania wewnątrzorganizacyjnego, w sprawach związanych z odmową przyjęcia do Zrzeszenia, zainteresowany może dochodzić swych praw na drodze sądowej przed sądem powszechnym.

 

§8

1                    Prawa i obowiązki członków Zrzeszenia są równe.

2                    Ograniczenie praw członków Zrzeszenia i nałożenie na nich obowiązków może wynikać jedynie z postanowień Statutu.

 

Rozdział IV

 

Prawa członków

§9

1.               Członek Zrzeszenia ma prawo:

1)               brać czynny udział w wykonywaniu zadań Zrzeszenia, w szczególności związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej;

2)               korzystać z pomocy organów Zrzeszenia w wykonywaniu przez nich swych obowiązków statutowych;

3)               składać oświadczenia we wszystkich przypadkach, w których organy Zrzeszenia mają podjąć uchwały ich dotyczące, oraz odwoływać się od tych uchwał;

4)               korzystać z majątku Zrzeszenia na zasadach określonych uchwałami odpowiednich organów.

2.               Niezależnie od praw wymienionych w ust. 1 członek Zrzeszenia – osoba fizyczna ma prawo:

1)               wybierać i być wybieranym do organów Zrzeszenia lub na określoną funkcję;

2)               nosić odznaczenia łowieckie, oznakę łowiecką oraz strój organizacyjny z odpowiednimi dystynkcjami, ustanowionymi na podstawie § 108 pkt 19;

3)               wykonywać polowania indywidualne oraz uczestniczyć w polowaniach zbiorowych;

4)               uczestniczyć w zawodach strzeleckich, sprawdzianach kynologicznych oraz imprezach organizowanych przez organy Zrzeszenia.

3.               Właściwe organy Zrzeszenia i kół łowieckich realizując wolę swych członków mogą zwracać się z prośbą do właściwych kościołów lub związków wyznaniowych o powołanie duszpasterzy środowisk myśliwych.

§ 10

1                    Członkom Zrzeszenia – osobom fizycznym, szczególnie zasłużonym dla łowiectwa, może zostać nadane członkostwo honorowe Zrzeszenia.

2                    Członkowie honorowi Zrzeszenia zwolnieni są z płacenia składek członkowskich na rzecz Zrzeszenia i koła łowieckiego.

 

 

Rozdział V Obowiązki członków

§ 11

Członek Zrzeszenia jest obowiązany:

1)               sumiennie wykonywać zadania Zrzeszenia, w szczególności osobiście

uczestniczyć w pracach organów Zrzeszenia, do których należy; 2) przestrzegać prawa łowieckiego, Statutu, uchwał organów Zrzeszenia oraz zasad

etyki i tradycji łowieckiej, a także kierować się zasadami koleżeństwa;

3) dbać o dobre imię łowiectwa polskiego i Zrzeszenia;

4)               ochraniać mienie Zrzeszenia i zwalczać przypadki jego marnotrawienia;

5)               terminowo uiszczać składki członkowskie;

6) brać czynny udział w zwalczaniu kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego;

7) przestrzegać obowiązujących zasad dotyczących prowadzenia prawidłowej

gospodarki łowieckiej z uwzględnieniem zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych;

8)               udostępniać Zrzeszeniu pozyskane trofea łowieckie w celach wystawienniczych.

§ 12

Niezależnie od obowiązków wymienionych w § 11 członek Zrzeszenia – osoba

fizyczna ma obowiązek:

1) podnosić wiedzę łowiecką;

2) doskonalić umiejętności strzeleckie według zasad określonych przez Naczelną Radę Łowiecką;

3) składać zeznania i wyjaśnienia na żądanie uprawnionych organów Zrzeszenia;

4) poddawać się prawomocnym orzeczeniom i postanowieniom sądów łowieckich;

5) powiadamiać właściwy zarząd okręgowy o zmianach miejsca stałego zamieszkania w terminie 14 dni od dnia dokonania zmiany.

 

Rozdział VI Członkowie – osoby fizyczne

§ 13 Osoba fizyczna może zostać członkiem Zrzeszenia, jeżeli: 1) jest pełnoletnia; 2) korzysta z pełni praw publicznych; 3) nie była karana za przestępstwa wymienione w Prawie łowieckim; 4) nabyła uprawnienia do wykonywania polowania; 5) złożyła deklarację członkowską i uiściła wpisowe.

§ 14 Uprawnienia do wykonywania polowania: podstawowe, selekcjonerskie bądź sokolnicze może uzyskać osoba, która spełniła warunki określone ustawą. § 15

1                    Osoba ubiegająca się o nabycie podstawowych uprawnień do wykonywania polowania, z wyjątkiem osób, o których mowa w § 18, składa wniosek o przyjęcie na staż w zarządzie koła łowieckiego, ośrodku hodowli zwierzyny lub właściwym zarządzie okręgowym.

2                    W terminie 14 dni od dnia przyjęcia zarząd koła łowieckiego lub kierownik ośrodka hodowli zwierzyny są obowiązani powiadomić właściwy zarząd okręgowy

 

o przyjęciu na staż, przedkładając kopię wniosku oraz stosowną uchwałę zarządu koła łowieckiego lub decyzję kierownika ośrodka hodowli zwierzyny.

3.               Staż rozpoczyna się z dniem dokonania rejestracji jego rozpoczęcia przez właściwy zarząd okręgowy; z tym dniem osoba, o której mowa w ust. 1, staje się kandydatem do Zrzeszenia.

§ 16

Właściwy zarząd okręgowy może zobowiązać koło łowieckie lub ośrodek hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego, znajdujące się na terenie jego działania, do przyjęcia kandydata do odbycia stażu, który jest -w myśl art. 42 ust. 4 pkt 1 ustawy – warunkiem niezbędnym do uzyskania podstawowych uprawnień do wykonywania polowania, określając jednocześnie termin rozpoczęcia stażu.

§ 17

1                    Zasady odbywania stażu, sposób jego dokumentowania oraz zaliczania, a także wzór wniosku, o którym mowa w § 15 ust. 1, określa Naczelna Rada Łowiecka.

2                    W trakcie odbywania stażu do kandydatów do Zrzeszenia stosuje się przepisy § 40 pkt 4i§ 41 pkt 1-4, 6 i 8.

 

§ 18 Z odbycia stażu zwolnione są: 1) osoby posiadające wyższe lub średnie wykształcenie leśne; 2) osoby posiadające inne wyższe wykształcenie o specjalności łowieckiej; 3) strażnicy łowieccy pełniący swoje funkcje przez okres nie krótszy niż 2 lata; 4) cudzoziemcy oraz obywatele polscy, którzy przebywają z zamiarem stałego

pobytu za granicą, jeżeli posiadają aktualne uprawnienia do wykonywania polowania w innym państwie; 5) osoby, które uprzednio utraciły członkostwo w Zrzeszeniu. § 19 Osoba fizyczna – członek Zrzeszenia - traci członkostwo w Zrzeszeniu w przypadku: 1) skreślenia z listy członków Zrzeszenia; 2) wykluczenia ze Zrzeszenia. § 20

 

1.               Skreślenie z listy członków Zrzeszenia następuje w przypadku: 1) dobrowolnego wystąpienia ze Zrzeszenia; 2) skazania prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego za przestępstwa

 

wymienione w ustawie; 3) śmierci.

 

2.               Właściwy zarząd okręgowy może skreślić członka z listy członków Zrzeszenia także w przypadku, gdy zalega on ze składkami członkowskimi. Skreślenie może nastąpić po uprzednim pisemnym wezwaniu zainteresowanego do wpłacenia zaległych składek w określonym terminie.

 

3.               Członek Zrzeszenia, o którym mowa w § 19, traci członkostwo w Zrzeszeniu, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się uchwały o skreśleniu z koła łowieckiego macierzystego nie zostanie przyjęty do innego koła łowieckiego macierzystego lub nie uzyska statusu członka niestowarzyszonego.

 

§ 21

Członek może być wykluczony ze Zrzeszenia orzeczeniem sądu łowieckiego zapadłym w toku postępowania dyscyplinarnego w przypadku dopuszczenia się przewinienia łowieckiego.

§ 22

1                    Osoba, o której mowa w § 20 ust. 1 pkt 1 i 2, ust. 2 oraz § 21, jest obowiązana wpłacić zaległe składki członkowskie w terminie 30 dni od dnia utraty członkostwa.

2                    O utracie członkostwa w Zrzeszeniu właściwy zarząd okręgowy bezzwłocznie powiadamia właściwy organ policji, a w przypadku, gdy osoba, która utraciła członkostwo, jest członkiem koła łowieckiego – także właściwe koło łowieckie.

 

§ 23

1                    Ponowne przyjęcie do Zrzeszenia osoby, o której mowa w § 20 ust. 1 pkt 2, może nastąpić po zatarciu skazania, a osoby, o której mowa w § 21, po upływie 3 lat od dnia wykluczenia.

2                    Warunkiem ubiegania się o ponowne przyjęcie do Zrzeszenia jest wywiązanie się z obowiązku, o którym mowa w § 22 ust. 1.

 

§ 24

1                    Na wniosek zainteresowanego członka właściwy zarząd okręgowy może na okres nieprzekraczający 3 lat zawiesić go w prawach i obowiązkach. W stosunku do członków kół łowieckich zawieszenie wymaga zgody zarządów ich kół.

2                    Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana zdeponować we właściwym zarządzie okręgowym legitymację, o której mowa w § 26 ust. 1.

 

§ 25

Po wyczerpaniu postępowania wewnątrzorganizacyjnego, w sprawach dotyczących utraty członkostwa w Zrzeszeniu, zainteresowany może dochodzić swoich praw na drodze sądowej przed sądem powszechnym.

§ 26

1                    Potwierdzeniem przynależności członkostwa w Zrzeszeniu jest legitymacja Polskiego Związku Łowieckiego.

2                    Legitymację, o której mowa w ust. 1, wydają:

 

1) członkom honorowym Zrzeszenia – Zarząd Główny;

2) pozostałym osobom fizycznym – właściwe zarządy okręgowe.

3.               Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1, ustala Zarząd Główny.

Rozdział VII Koła łowieckie

 

Oddział 1. Postanowienia ogólne

§ 27

1                    Koło łowieckie, zwane dalej „kołem”, jest zrzeszeniem osób fizycznych mających uprawnienia do wykonywania polowania i będących jednocześnie członkami Zrzeszenia.

2                    Koło, jako członek Zrzeszenia, jest jego podstawowym ogniwem organizacyjnym w realizacji celów i zadań łowiectwa. § 28

 

Nazwę koła, jego siedzibę i adres określa koło. § 29

1                    Koło posiada osobowość prawną i ponosi odpowiedzialność za swoje zobowiązania.

2                    Osobowość prawną koło nabywa i traci z dniem nabycia i utraty członkostwa w Zrzeszeniu.

 

§ 30

 

1.               Koła, jako członkowie Zrzeszenia, podlegają wpisowi do rejestrów kół prowadzonych przez właściwe zarządy okręgowe.

 

2.               Rejestr kół obejmuje: 1) liczbę porządkową; 2) nazwę koła; 3) siedzibę i adres koła; 4) datę uchwały właściwego zarządu okręgowego o wpisaniu koła do rejestru; 5) osoby uprawnione do reprezentacji oraz sposób reprezentowania koła; 6) datę i podstawę skreślenia koła z rejestru; 7) uwagi.

 

3.               Dla każdej pozycji rejestru prowadzi się akta ewidencyjne, w których gromadzi się: 1) dokument o utworzeniu koła – uchwałę członków założycieli; 2) uchwałę, o której mowa w ust. 2 pkt 4; 3) deklarację członków założycieli; 4) skład zarządu koła;

 

5) ewidencję członków koła; 6) listę członków koła.

 

4.               Wszelkie zmiany dotyczące danych, o których mowa w ust. 2 pkt...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin