Polska nasza Ojczyzna.doc

(550 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Scenariusz zajęć zintegrowanych  dla klasy II

Zajęcia z udziałem zaproszonych gości – lekcja koleżeńska przeprowadzona w 2006 r.

Temat dnia: Polska nasza Ojczyzna

Zajęcia zintegrowane z uwzględnieniem edukacji polonistycznej, środowiskowej, matematycznej, plastycznej i muzycznej.

Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o naszej Ojczyźnie i symbolach narodowych w oparciu o ilustracje i  treść wierszy „Polska”, „Polska kraina”, „Co to jest Polska”. Zapoznanie z „Legendą o Białym Orle”.

Utrwalenie pisowni wielką literą.

Praca z mapą – odszukiwanie głównych miast, rzek i gór na mapie Polski.

Ćwiczenia w liczeniu w zakresie poznanych działań matematycznych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Kolorowanie scenek ilustrujących treść legendy.

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele operacyjne

Uczeń pozna i zrozumie:

-        treść wierszy tematycznie związanych z naszą Ojczyzną,

-        znaczenie wybranych zwrotów i określeń z wierszy,

-        piękno mowy polskiej w wybranych fragmentach wiersza,

-        potrzebę budzenia zainteresowania naszą Ojczyzną,

-        treść „Legendy o Białym Orle”,

Uczeń zapamięta:

-        znaczenie słów Polska, Ojczyzna, kraj ojczysty

Uczeń potrafi:

-        wymienić symbole narodowe,

-        wysłuchać i przeczytać treść legendy ze zrozumieniem,

-        wskazać bohaterów opowiadania,

-        odpowiadać na pytania całymi zdaniami,

-        recytować wiersze z  uwzględnieniem artykulacji głosowej,

-        aktywnie uczestniczyć podczas zbiorowego śpiewania piosenki „Nasza Ojczyzna”

-        podać właściwe odpowiedzi do krzyżówki,

-        przyporządkować zgromadzone wyrazy do poszczególnych części mowy

-        ułożyć zdania z rozsypani wyrazowej,

-        uzupełnić tekst z lukami i uzasadnić pisownię wybranych wyrazów,

-        wskazać na mapie Polski cztery kierunki świata,

-        wskazać na mapie wybrane miasta Polski,

-        wymienić postaci słynnych Polaków z których jesteśmy dumni,

-        wykonać pracę plastyczną na zadany temat starannie i dokładnie,

-        poprawnie liczyć w zakresie poznanych działań matematycznych

Formy pracy:

indywidualna, zbiorowa, grupowa,

Metody:

pogadanka, pokaz, praca z tekstem, rozmowa kierowana, prezentacja, plastyczna działalność uczniów,

 

Środki dydaktyczne:

 

ilustracje o Ojczyźnie, rozsypanki wyrazowe, tekst z lukami,  nagranie piosenek „Nasza Ojczyzna”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" krzyżówka, słownik wyrazowy, obrazki do kolorowania, wybrane symbole narodowe, karta pracy, nagranie CD z prezentacją komputerową legendy,  treść legendy dla każdego ucznia, kolorowanka obrazkowa związana z treścią legendy, Mapa Polski, albumy i przewodniki.

 

Przebieg zajęcia:

 

  1. Czynności organizacyjno – porządkowe. Przygotowanie potrzebnych do zajęć materiałów, pomocy dydaktycznych. Zachęcenie uczniów do czynnego udziału w zajęciach.
  2. Zainteresowanie tematyką – wprowadzenie do zajęć. Wysłuchanie piosenki „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Wygłoszenie przez wybranych uczniów wierszy o naszej Ojczyźnie

 

Polska kraina - R. Przymus

 

Polska- to taka kraina,

która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach- blisko,

w pięknej ziemi nad Wisłą

Jej ścieżkami chodzimy.

Budujemy, bronimy.

Polska, Ojczyzna...

Kraina, która się w sercu zaczyna.

 

Co to jest Polska?- Cz. Janczarski

 

Co to jest Polska?

spytał Jaś w przedszkolu i w szkole.

Polska to - wieś i las,

i zboże w polu.

I szosa, którą pędzi

do szkoły autobus., i samolot, co leci

wysoko nad Tobą.

Polska - to miasto, strumień i rzeka,

i komin fabryczny co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także

Twój rodzinny dom.

A przedszkole i szkoła?

Tak-i przedszkole i szkoła,

i róża w ogrodzie,

i książka na stole.

 

Polska – D. E. Sobiesiak

 

Polska to piękne ogrody

i nasze rzeki pełne wody.

 

Polska to nasze morze,

to łąki w pięknym kolorze.

 

Polska to jeszcze lasy zielone,

a gdzieniegdzie chaty bielone.

 

Polska to nasza rodzinna tradycja,

A w radio i telewizji polska audycja.

 

Polska to wspaniały stary Kraków,

i Pomorze słynące z rybaków.

 

Polska to wysokie góry,

których szczyty sięgają pod chmury.

 

Polska to czarny kamień ze Śląska,

i wszędzie gdzie jesteś... to Polska.

 

 

 

 

-        Po zakończeniu recytacji wierszy uczniowie przypinają ilustracje w widocznym miejscu.

  1. Rozmowa kierowana nauczyciela z uczniami. Odwołanie się do wysłuchanych wierszy.

-        Jak nazywa się nasz kraj?

-        Jakie znacie symbole polskości?

-        Co tworzy naszą Ojczyznę?

-        Jakie „wielkie” postacie związane są z naszym krajem?

-        Czego oczekują, pragną wszystkie dzieci  i dorośli?

-        W jaki sposób dzieci od najmłodszych lat mogą wspierać swoją Ojczyznę?

  1. Ułożenie zdań z rozsypani wyrazowej na tablicy

  Polska        to          taka          kraina,       która           się             w            sercu             zaczyna. 

 

  Swoim              postępowaniem...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin