Pigwa.doc

(26 KB) Pobierz
Pigwa – nalewka z pigwy

Pigwa – nalewka z pigwy

 

Pigwa w naszych ogrodach uprawiana jest jako krzew ozdobny. Wiosną piękny kwiatostan, jesienią dorodne owoce podkreślają urok drzewka oraz całego kwietnika. Owoce pigwy jednak nie nadają się do spożycia bezpośrednio po zerwaniu, są bardzo kwaśne i twarde. Stanowią jednak doskonały surowiec do wyrobu wykwintnych nalewek. Dzięki niepowtarzalnemu i intensywnemu aromatowi nalewki zyskują wspaniały smak. W tym artykule chciałbym przedstawić sprawdzony przepis na nalewkę z pigwy.

 

 

Pigwa - nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

 

Mój przepis na nalewkę z pigwy, różni się od publikowanych na innych stronach tym, że zalewam owoce przygotowanym przez siebie 70% alkoholem. Spirytus pierwszym w okresie wydobywa z owoców o wiele więcej substancji aromatycznych niż proponowana metoda zasypywania owoców cukrem. Ale zacznijmy najpierw od przygotowania owoców.  Umyte i “pozbawione” pestek owoce pigwy rozdrabniamy lub kroimy na niezbyt drobne kawałki. Całość umieszczamy w gąsiorku i zalewamy spirytusem. W zależności jak intensywną nalewkę chcę uzyskać stosuję odpowiednią proporcję:

 

1 l spirytusu ( około 70%)

1 – 1,5 kg owoców pigwy

 

Nastaw pozostawiam w ciemnym miejscu na okres 3 tygodni. Pamiętając jednocześnie by codziennie zamieszać gąsiorkiem, pozwala to wydobyć o wiele więcej substancji aromatycznych. Po zlaniu nastawu powinniśmy uzyskać wywar o mocy około 50- 60% ( w zależności od ilości owoców). To dopiero połowa prac jakie musimy wykonać.

Dosładzanie i leżakowanie nalewki

 

Powszechnie stosowana metoda zasypywania cukrem rozdrobnionych owoców a następnie doprawiania soku spirytusem nie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości nalewki. Cukier zawiera dużą ilość drobnych zanieczyszczeń, które przedostają się do soku i obniżają jakość naszej nalewki. Moja metoda pozbycia się tych zanieczyszczeń polega na rozpuszczeniu cukru w wodzie w proporcji:

 

1kg cukru

1kg wody

 

Tak przygotowany mieszaninę podgrzewamy i zbieramy z powierzchni “szumowiny” tak jak ma to miejsce podczas ważenia brzeczki. W rezultacie otrzymujemy czysty pozbawiony zanieczyszczeń roztwór, którym możemy dosładzać wyciąg z owoców pigwy. Warto przypomnieć, że po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników nasza nalewka musi jednak dojrzeć i w tym celu odstawiamy gąsiorek w ciemne miejsce, by po trzech miesiącach cieszyć naprawdę wyjątkową nalewką  z pigwy.

Przepis na nalewkę z pigwy

 

Powyżej przedstawiłem ogólne zasady jakimi należy kierować się przy wyrobie nalewki z pigwy. Dokładny przepis prezentuję poniżej. Składniki na nalewkę z pigwy:

 

1,5kg owoców

1 l spirytusu (70%)

0,5 kg cukru

0,5 l miodu lipowego

0,7 l wody

 

Sposób postępowania oraz kolejne kroki opisałem wcześniej z tą jednak różnicą, że do przepisu postanowiłem wprowadzić -  miód lipowy. Z pewnością uzyskam nalewkę jeszcze smaczniejszą. Może się to wydać dziwne ale miód zawiera tak samo jak cukier dużą ilość zanieczyszczeń. Więc wskazane jest podgrzewać i zbierać “szumowiny” wraz z rozpuszczonym miodem. Okres dojrzewania nalewki z dodatkiem miodu wydłuża się jednak o około miesiąc ale uzyskujemy w ten sposób wyjątkową kompozycję smaków i aromatyczny bukiet. Pigwa dojrzewa jesienią więc nasza nalewka będzie nadawała się do spożycia dopiero zimą. Sylwester w domu będzie doskonałym momentem na spróbowanie i wzniesienie toastu naprawdę wartościowym trunkiem.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin