Ryba.doc

(74 KB) Pobierz
Ryba z cebula w kwasnej zalewie

Ryba z cebula w kwasnej zalewie

Przepis jest prosty...

1. Rybki. Usmażyć mintaja lub morszczuka tak jak kotlet schabowy - albo - jeszcze lepiej - opanierować - lekko posmarować olejem do pieczenia , ułożyć na brytwance i piec w piekarniku - aż będzie taki jak ma być.

Ostudzić usmażoną rybkę ( a w zasadzie kilka lub kilkanaście filetów - bo co to jedna rybka dla smakosza).

2. Cebula. Cebulę obrać , pokroić w plasterki, wrzucić do dużego garnka do wrzącej wody ( załączyć wyciąg kuchenny, lub otworzyć okno ) i gotować przez 3-5 minut.

Po ugotowaniu - odlać wodę - ostudzić. I tu pojawia się problem - przecież to nie miała być jedna cebula tylko tyle ile nam potrzeba w zależności od ilości filetów. Podenerwowani liczymy więc filety , obieramy tyle cebul ile filetów i powtarzamy czynności z punktu drugiego.

3. Zalewa - LUUUdzie, mówię wam, stosuję ją do wszystkich robionych własnoręcznie przepisów na sałatki, ogórki konserwowe, paprykę więc czemu by tym cudem nie polewać rybek - w końcu im i tak jest już wszystko jedno - i tu dostałem ścierką - bo jak zwykle za dużo gadam.

Znowu problem - ile tej zalewy potrzeba - przekładamy więc rybki do dużego garnka - warstwami - jedna warstwa rybek , jedna warstwa cebulki, jedna warstwa rybek , jedna warstwa cebulki i tak dalej - dotąd , aż nam braknie rybek lub cebulki.

Patrzymy na garnek i kombinujemy - ile tej zalewy potrzeba - jak było połowę garnka 5 litrowego rybek i cebulki - to potrzeba około 2 litry zalewy.

Zalewa - proporcje na ok. ( ok. to nie jest oko, ani żadne ołkej - tylko po prostu : około ) 0,75 litra zalewy.

0,5 litra wody ( i tu informacja dla młodych żon - 0,5 l to są 2 pełne szklanki , tzn. to co w nich jest wlane ), 0,1 litra octu winnego - ile to jest 100 gram - koneserom tłumaczyć nie trzeba - więc wyjaśnię to zwykłym śmiertelnikom - jest to mniejsza połowa szklanki ( hehehe jak może być mniejsza połowa, no ale do rzeczy), 2 deko soli (i tu informacja dla wszystkich - po długim i dokładnym ważeniu ustaliłem , że to po prostu dwie duże płaskie łyżki - to znaczy to co w nich jest ), 10 deko cukru ( ważyłem - jest to 5 dużych łyżek - nie powiem że kopiastych , ale takich normalnych - ani nie płaskich ani nie torebka cukru na łyżce - to znaczy znowu uwaga - waga dotyczy nie łyżek lecz tego co w nich jest ), 4 ziarenka angielskiego ziela, 2 ziarenka pieprzu - to jest ważne - bo jak damy 100 to spieprzymy, 1 listek laurowy, 0,5 małego słoiczka koncentratu pomidorowego.

Całość gotujemy i studzimy.

Zaraz, zaraz - stooooop , przecież to były proporcje na 0,75 litra zalewy - a my mamy połowę 5 litrowego garnka - więc potrzeba nam ok. 2-2,5 litra zalewy ( powtarzam się ! - no cóż - bo rybki zalewę tak lubią - że nasiąkną nią - aż miło.

Mamy więc dwie możliwości - albo gotujemy jeszcz 3 razy to samo - albo mnożymy wszystkie składniki przez 4 i gotujemy tylko 1 raz.

Zalewę najlepiej wlać ostudzoną - bo gdy się wleje gorącą - to nie można jej od razu zjeść ;) i panierka na rybce też nie wygląda ciekawie.

Po zalaniu zalewą - i tu największy ból - czekamy - najlepiej 8 godzin nad garnkiem, aż wszystko się "przegryzie". No cóż , w lodówce zimno i ciemno , więc po paru chwilach wychodzimy z niej , zostawiając nasze kochane rybki - samotnie.

Proponuję zrobić rybki wieczorem - wtedy łatwiej jest przeczekać te 8 godzin - śpiąc.

Budzimy się rano wypoczęci - jest sobota - piękny słoneczny poranek - pędzimy więc do miasta po świeże chrupiące bułeczki i wracamy do domu gdzie czekają na nas nasze kochane rybki w pomidorach, cebulka i słodka zalewa z octu winnego.

Jest sobota po południu, więc mam jeszcze trochę rybek w lodówce - muszę kończyć.

PS. Wersja dla kucharzy mruków:

1. Panierowane filety z morszczuka, mintaja lub dorsza.
2. Cebulka - ile kto lubi.
3. Ananasy - można, ale nie trzeba.
4. Zalewa - składniki na 0,75 litra:

0,5 litra wody,
0,1 litra octu winnego,
2 dkg soli,
10 dkg cukru,
4 ziarenka angielskiego ziela,
2 ziarenka pieprzu,
1 listek laurowy,
0,5 małego słoiczka koncentratu pomidorowego.

SMACZNEGO!

 

Kalmar

Składniki:
- 1 kalmar,
- 1 jajko,
- mąka,
- bułka tarta.

Jak przyrządzić?
Kalmara pokroić w krążki, posolić, popieprzyć, otoczyć w mące, potem w rozbełtanym jajku, na koniec otoczyć w bułce tartej i usmażyć (najlepiej na głębokim oleju). Podawać najlepiej z plasterkiem cytryny.

Czas przygotowania:
Kalmara smaży się tak jak rybę. Jeżeli nie chcecie, aby był lekko gumowaty, przed pokrojeniem, należy go krótko podgotować.

 

Losos

Składniki:
- filet z łososia (mogą być dzwonki),
- białe wytrawne lub półwytrawne wino,
- marchewka słodka tzw. karotka,
- pietruszka,
- seler,
- woda,
- bazylia,
- zioła prowansalskie,
- cytryna.

Jak przyrządzić?
Marchew, pietruszkę i selera ścieram na tarce na grubych oczkach. Do garnka wkładamy starte składniki i zalewamy woda tak, żeby to przykryć i troszkę wina, sól i pieprz do smaku, chwilę gotujemy i kładziemy na to łososia (można posypać bazylią troszkę) i przykrywamy i tak ok. 12-15 minut.
Mówie wam pycha!

Potrzebne przybory:
Tarka, garnek.

Jak podawać?
Pisałam wyżej, naprawde robi wrażenie na talerzu i jeszcze smakuje wyśmienicie.

Uwagi:
Ja do tego podaje tzw, dziki ryż, ale kupuje wymieszany dziki z białym bo jest tańszy a specyficzny aromat.
Jako sałatkę mozarellę z pomidorami i wszytko posypuje na talerzu usypuje po brzegu ryz ugotowany w środek kładę marzchew i inne warzywa i na to łososia, można go skropić cytryna jak kto lubi.
Jak mam to przystrajam świeżą bazylią.
Trzeba uważać, żeby warzywa nie przylgneły do garnka i łosoś się nie rozpadł, ani nie wyszedł za twardy.

 

 

 

Losos2

Składniki:
- łosoś (dzwonko),
- koperek,
- cytryna,
- jogurt,
- musztarda,
- cukier,
- czosnek,
- sól i pieprz.

Jak przyrządzić?
Łososia wrzucić na wrzątek, gotować jakieś 10 minut. Podać do niego sos: jogurt wymieszać z musztardą (około łyżeczka, do smaku), cukrem, solą, pieprzem, sokiem z cytryny i kperkiem. Podać do łososia.

 

 

Ryba w ciescie ryzowym

Składniki:
- 75 dkg filetów z ryby (dorsz, mintaj, morszczuk),
- 1 ząbek czosnku,
- vegeta, sól, cytryna,
- 4 łyżki oleju,
- 10 dkg ryżu,
- 2 jajka,
- 1/2 szkl. mąki pszennej,
- 1/2 szkl. mleka,
- 1/2 pęczka koperku.

Jak przyrządzić?
Filety myjemy, osączamy, oprószamy vegetą i skrapiamy sokiem z cytryny. Czosnek miażdżymy i smarujemy nim filety.
Ciasto : zagotowujemy 2 szklanki posolonej wody, wrzucamy ryż i gotujemy 20 min, odcedzamy, przelewamy zimną wodą, studzimy. Jajka roztrzepujemy z mlekiem i ubijamy trzepaczką, powoli wsypując mąkę. Ciasto solimy, dodajemy posiekany koperek. Dodajemy do ciasta ugotowany ryż, mieszamy (ciasto winno mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli jest za gęste - dolewamy mleka, jeśli za rzadkie - dosypujemy mąki). Filety maczamy w cieście i smażymy na rozgrzanym dość dobrze oleju ok. 5,6 minut z każdej strony, do zrumienienia.

Potrzebne przybory:
To, co w kuchni u każdego (trzepaczka).

 

Ryba

Składniki:
- filet (lub kilka) ryby morskiej, ale może być filet z sandacza, szczupaka lub pstrąga,
- słodka śmietanka (30%), ok. pół szklanki,
- pół cytryny,
- pół kostki masła,
- sól,
- pieprz biały.

Jak przyrządzić?
Rybę gotujemy w garnku na parze (z kupnem takiego obecnie nie ma problemów), wcześniej posoloną i skropioną cytryną. Ważne, aby ryby nie rozgotować! W międzyczasie na patelni lub rondlu roztapiamy masło i dolewamy śmietankę. Zmniejszamy gaz do minimum i dodajemy szczyptę soli, pieprz do smaku i sok z połówki cytryny. Nie wolno zagotować, bo sos się zwarzy! Mieszamy i jest ok!

Polewamy gorącą rybę i wcinamy! Można z pieczywkiem lub z czym, kto lubi.

Uwagi:
Ja do sosu dodaję kilkanaście (10-15) kropli tabasco. Jeden z członków naszej s.c. dodaje wyciśnięty czosnek, co daje równie dobry efekt.

 

Inn aryba

Składniki:
- kilka filetów, kostek lub tuszek dobrej ryby,
- 1 szklanka śmietany (min. 18%),
- 1 łyżka ziół (mogą być prowansalskie),
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka musztardy,
- plasterek żółtego sera.

Jak przyrządzić?
1. filety, kostki lub tusze obtoczyć w mące, usmażyć i ułożyć w żaroodpornym naczyniu;
2. wszystkie pozostałe składniki wymieszać. Tak przygotowanym sosem zalać rybę. Zapiekać 15 min. 180-200 C;
3. gorącą rybę przed podaniem przyozdobić żółtym serem. Plasterek w zupełności wystarczy.

Uwagi:
Naprawdę pyszne.

Czas przygotowania:
Danie - samograj.

 

Losos

Składniki:
- 60-70 dag filetów z łososia (może być też sola),
- sok z cytryny,
- 50 dag szpinaku,
- pól szkl. śmietany 22-30%,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki Maggie,
- 5 dag masła,
- 1 łyżka tartego parmezanu,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
- 40-50 dag pieczarek + 3 łyżki masła,
- 1 cebula pokrojona w kostkę,
- 30-35 dag mozarelli.

Jak przyrządzić?
1. Rybę pokroić na średniej wielkości kawałki, skropić sokiem z cytryny, posolić i wstawić do lodówki na godzinę.

2. W garnku rozgrzać 1 łyżkę masła, dodać szpinak i podgrzewać mieszając aż się rozmrozi. Dodać Maggi, śmietanę, a gdy zacznie wrzeć parmezan i zgnieciony czosnek. Gdy połowa płynu odparuje doprawić solą, pieprzem i gałką.

3. Na maśle na patelni zeszklić cebulę.

4. W garnku rozgrzać łyżkę masła i pokrojone w plasterki umyte i obrane pieczarki. Doprawić solą i dusić aż prawie cały płyn odparuje.

5. Zaroodporne naczynie wymarować masłem, wyłożyć szpinak, na to kawałki ryby, a na to pieczarki. Zapiekać 15 minut w 200 stopniach po czym posypać startą na tarce mozarellą i zapiekać jeszcze 10 minut.

Uwagi:
Danie jest naprawdę pyszne, polecam. Można go podać z ziemniakami lub ryżem chociaż moim zdaniem najlepiej smakuje samo. Polecam także jego wersję polaną i zapieczoną z beszamelem!!!! SUPER!!!

 

Losos2

Składniki:
- 2 dzwonki łososia,
- 20 dkg pieczarek,
- szklanka słodkiej śmietany.

Jak przyrządzić?
Łososia przyprawiamy wg uznania (jak kto lubi)i smażymy. W połowie smażenia dodajemy pieczarki i smażymy aż bedą gotowe (ale pilnujmy by nie przesmażyć ryby). Gdy łosoś będzie gotowy zdejmujemy go z patelni. Do pieczarek dodajemy śmietanę i smażymy chwilkę aż lekko zgęstnieje. Sosem pieczarkowo-śmietanowym polewany łososia. Smacznego.

Potrzebne przybory:
Patelnia.

Jak podawać?
Świetnie smakuje z brokułami i pomidorem. Polecam!

 

Losos

Składniki:
- 2 dzwonka z łososia,
- pół paczki mrożonej potartej włoszczyzny,
-- przyprawa Kamis do ryb,
- sól,
- łyżeczka masła.

Jak przyrządzić?
Do naczynia żaroodpornego wsypać pół paczki włoszcayzny, przykryc i 3 min. mikrofalować, następnie dodac masło, lekko posolic i wstawic jeszcze na 2 min. 750 moc. Następnie ułożyć na włoszcyźnie dzwonka łososia (natarte uprzednio przyprawą kamis i lekko posolone - ja lubie sól czosnkową, ale może być zwykła), przykryc i mikrofalować mocą 850 wat przez 5 min., a następnie jeszcze 3 min. 500 wat.

Jak podawać?
Ja podaję z ziemniakami i brokułami z wody.

 

Zapiekanka z ryby

Składniki:
- 8 filetów z mintaja lub morszczuka,
- 70 dag pieczarek,
- 8 dużych cebul,
- 60 dag startego żółtego sera, - 2 jajka,
- 3/4 szklanki śmietany,
- sól i pieprz,
- olej do smażenia.

Jak przyrządzić?
Usmaż rybę, ułóż w natłuszczonum naczyniu żaroodpornym. Pieczarki obrane i przekrojone na pół podsmaż na oleju. Rozłóż na rybie. Obraną cebulę i pokrojoną w talarki, obsmaż i rozłóż na pieczarkach. Smietanę dokladnie roztrzep z jajkami i dopraw solą i pieprzem. Polej zapiekankę i posyp startym serem. Zapiekaj, aż ser sie roztopi.

Jak podawać?
Często podawałam ja na Wigilię, ale ostatnio robie ją częściej.

Uwagi:
Kilka razy robiłam z naturalnym jogurtem, zawartość kalorii jest mniejsza, robię tylko z morszczukiem i wydaje mi sie lepsza. Jeśli lubisz pieczarki, dodaj ich więcej.

 

 

Ryba po grecku

Składniki:
- 4 filety z mintaja, dorsza lub innej ulubionej ryby,
- 10 średnich marchewek,
- 1 por,
- 4 cebule,
- 1/4 selera,
- 1 mały przecier pomidorowy,
- 1 koncentrat pomidorowy,
- olej,
- sól, cukier, pieprz, papryka,
- liść laurowy, ziele angielskie,
- 1 pełna łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżeczka octu.

Jak przyrządzić?
1) Obrane jarzyny (marchewka, seler) zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Posiadacze sprzętu zmechanizowanego robią to błyskawicznie.

2) Cebulę i por kroimy na półplasterki.

3) Na dużej patelni rozgrzewamy sporo oleju i kładziemy cebulę. Smażymy ją bez przyrumieniania - na szklisto. Przekładamy do rondla. Teraz na patelni przesmażamy jarzyny na sporym ogniu. Przekładamy do rondla i dusimy do momentu, gdy jarzyny zmiękną. Można dolać nieco wody. Dokładamy pieprz w ziarenkach i liść laurowy.

4) Do jarzyn dodajemy przecier pomidorowy, koncentrat, sól, cukier, paprykę. Na spokojnym ogniu dusimy ok. 20 min. Dodajemy kilka kropel octu, który sprawi, że smak stanie się bardziej zdecydowany. Ci, którzy nie używają octu, mogą go zastąpić cytryną lub w ogóle zrezygnować z dodatkowego zakwaszania. Sprawdzamy smak; uzupełniamy to, czego nam brakuje.

5) Mąkę ziemniaczaną mieszamy w niedużej ilości wody. Wlewamy do jarzyn i energicznie mieszamy. Masa powinna zgęstnieć.

6) Rondel odstawiamy w chłodne miejsce.

7) Filety mrożone rozmrażamy i pozbawiamy wody. Dzielimy na zgrabne porcje. Smażymy je po obu stronach na oleju na zdecydowanym ogniu. Delikatnie przekładamy na drugą stronę, żeby się nie rozpadły.

8) Na wybrany półmisek (dosyć głęboki) kładziemy na dno cienką warstwę masy jarzynowo-pomidorowej. Na niej układamy kawałki ryby. Rybę teraz solimy.

9) Wracamy do naszego rondla. Sprawdzamy smak po raz ostatni. Pamiętajmy, że dopóki sos jest ciepły wszystkie aromaty są intensywniejsze. Po ostygnięciu część z nich znacznie osłabnie. Także w tej chwili smak powinien być bardzo zdecydowany.

10) Rybę przykrywamy sporą warstwą sosu. Wyciągamy ziarenka pieprzu i liść laurowy na wierzch. Odstawiamy w chłodne miejsce przynajmniej na 3-4 godziny. Najlepiej na całą noc.

Jak podawać?
Zdejmujemy ziarenka pieprzu. Liść laurowy może pozostać jako dekoracja. Kładziemy nieco zielonej pietruszki. Podajemy schłodzoną, ale nie powinna być wściekle zimna.

Uwagi:
Z tych proporcji otrzymamy 2 średnie półmiski. Z obfitą porcją sosu. Tak przyrządzoną rybę jada się również na ciepło.
Do ryb nie używamy żadnych gotowych mieszanek przyprawowych. Używamy tylko naturalnych przypraw. Dotyczy to przyrządzania wszystkich ryb.
Jeśli lubicie jarzyny nieco twardsze, wystarczy dusić je nieco krócej.
Można użyć kostkę rybną zamiast filetów, choć ja tego sposobu nie preferuję.

 

Farsz przyrządzam tak samo, tylko krócej go duszę Rębę najpierw maceruje tz. Zalewam ją zalewą na 2 - 3 godz. ( 3 łyżki wody. 2 łyżki oleju, sok z 1/2 cytryny, pokruszone 4 ziarka pieprzu, 2 - 3 ziarka kolendry, i jeśli ktoś lubi ząbek czosntku, mieszamy to, zalewamy rybę, wstawiam ją do lodówki). Po 3 godz. do naczynia żaroodpornego układam warstwami farsz i rybę ( surową) , stawiam naczynie na płytce na gazie i duszę jeszcze ( od chwili zagotowania) ok. 12 min. Potrawa jest smaczniejsza, ryba nie jest smażona, jest zdrowsza, a co najważniejsze ( dla mnie) nie ma w mieszkaniu zapachu smażonej ryby, czego nie lubię. Życzę smacznego.

 

ja rybę po grecku robię nastempująco ,mam taką zasade ile ryby tyle marchwi i cebuli np, 1 kg. filetów ,1kg cebuli, 1kg marchwi 2 słoiczki przecieru pomidorowego polecam pudliszki jest kwaskowy. szklanke oliwki z oliwek papryke sypką słodką i ostrą sól pieprz do smaku .Rybę panieruje na złoto układam na pułmisku małe kawałki 5x 5 cm do rondla wlewam oliwe cebule siekam dość drobno wkładam do oliwy ma się podsmażyć , maechewkę zcieram na grubej tarce iwkładam do cebuli podlewam trochę wodą wkładam 2 kostki rosołowe z kury duszę pod przykriciem gdy będzie mięka wkładam przecier paprykę w proszku pieprz ma być dość ostre ( jak ktoś lubi ) trochę jeszcze smażę . wystudzone nakładam na rybę równą warstwe . wkładam dolodówki na dwie godziny lepiej smakuje shcłodzona .Robię ją wtedy gdy są nasze imieniny shcodzi natychmiast ze stołu . Życzę smacznego.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin