SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY DZIECI 3,4-LETNICH
AUTOR / PROWADZĄCA
mgr Olga Nietupska
TEMAT
„Spacer w deszczu” – opowiadanie własne nauczycielki. Zapoznanie ze skutkami niewłaściwego ubierania się podczas chłodu.
CEL GŁÓWNY
- rozumienie konieczności dostosowania ubioru do pory roku i temperatury,
- nazywanie części garderoby i jej znaczenia dla ochrony przed zimnem.
CELE OPERACYJNE (DZIECKO)
- słucha i rozumie treść opowiadania przekazywanego przez nauczyciela,
- wypowiada się na temat,
- potrafi określić pogodę charakterystyczną dla aktualnej pory roku,
- wyodrębnia części ciała (głowa, szyja, tułów, dłonie, palce, nogi, stopy),
- nabywa umiejętność samodzielnego ubierania się,
- potrafi wybrać właściwe części garderoby w zależności od temperatury i pory roku,
- posługuje się poznanymi liczebnikami głównymi oraz kolorami.
METODY
słowna, czynna, oglądowa
FORMY
praca z całą grupą, praca indywidualna
POMOCE
sylwety dziewczynek, ilustracja przedstawiająca deszczową pogodę, sylwety ubrań letnich i jesiennych, pluszowy miś oraz ubranka, karty do pracy indywidualnej, klej, kredki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zgromadzenie dzieci na dywanie. Nawiązanie do tematyki zajęcia w oparciu o zabawę ruchową do piosenki „Zła pogoda”.
2. Przedstawienie dzieciom opowiadania pt. „Spacer w deszczu” z użyciem sylwet bohaterów.
Był zimny, deszczowy dzień. Ludzie chodzili po mokrych ulicach pod parasolami, ciepło ubrani. Basia zapytała swoją mamę, czy może wyjść na spacer. Mama Basi zgodziła się, ale uprzedziła dziewczynkę, aby włożyła ciepłe ubranie. Dziewczynka zabrała ze sobą również parasol i wyszła na spacer. Basia nie bała się złej pogody. Mogła skakać przez kałuże, spacerować po deszczu i przyglądać się jak wiatr zrywa ostatnie liście z drzew. Spacer nie tylko podobał się Basi. Z okna obserwowała ją koleżanka Kasia. Nie namyślając się długo wybiegła na podwórko i dołączyła do zabawy z koleżanką. Spacer szybko dobiegł do końca, ponieważ w taką pogodę dzieci nie mogą długo przebywać na dworze. Żegnając się ze sobą Basia zaprosiła Kasię do swojego domku. Basia zjadła obiad i poszła odwiedzić Kasię. Kiedy weszła do jej pokoju usłyszała głośne a psik. Kasia była przeziębiona, miała katar. Basia przypomniała sobie wspólny spacer z koleżanką i jej nieodpowiedni ubiór. Wyjaśniła koleżance, że gdyby była cieplej ubrana i miała parasol, to byłaby zdrowa. Basia zrozumiała swój błąd i już wiedziała, że w taką pogodę trzeba ubierać się cieplej.
3. Dzielenie się spostrzeżeniami nt. treści opowiadania. Wyodrębnienie różnic w ubiorze Basi i Kasi – wypowiedzi dzieci.
4. Zabawa ilustracyjna do piosenki „Chociaż trochę zimno dziś” – przedstawienie melodii i rytmu piosenki prostymi elementami ruchu.
5. Zabawa dydaktyczna „Ułóż ubranka”. Układanie poszczególnych części garderoby pod odpowiednią ilustrację.
6. Zabawa rytmiczno-ruchowa do fragmentu utworu muzyki poważnej.
7. Zabawa tematyczna „Jak ubrać misia” – wybranie spośród ubranek garderoby jesiennej, liczenie, i ubieranie misia przestrzegając kolejności wkładania odzieży.
8. Zabawa naśladowcza „Głowa, ramiona…”.
9. Praca indywidualna przy stolikach. Kolorowanie konturu czapki za pomocą kredek. Dorysowanie wiązania do czapki. Doklejenie pompona.
LITERATURA
1. M.Janiak: Przewodnik metodyczny, Nasza Księgarnia, Warszawa 2002
2. L.Połomska: Zajęcia z trzylatkami, Czasopismo dla nauczycieli: Wychowanie w przedszkolu VII/2003
3. M.Czyżowska. Świat przedszkolaka. Zeszyt trzylatka. Wyd. Zielona Sowa, Kraków 2005
Olga Nietupska
1
laleczka1514