8.doc

(33 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

 

 

 

 

 

KONSPEKT LEKCJI
GIMNASTYKI KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ

 

Miejsce ćwiczeń – sala gimnastyczna

Czas trwania – 45 min.

Przyrządy –  3 ławeczki gimnastyczne

Przybory – woreczki, kocyki

 

TEMAT LEKCJI: Wykorzystanie zabaw ruchowych w korekcji
wad postawy ciała

 

Zadania:

-         wzmacnianie mięśni obręczy barkowej i grzbietu,

-         wzmacnianie mięśni brzucha i pośladków,

Cele wychowawcze:

ćwiczenie poprzez zabawę

-         wdrażanie do samoochrony

 

TOK LEKCJI

 

I Część wstępna

Powitanie wierszykiem : „Stopy razem, kolana razem, brzuszki wciągnięte, pośladki napięte, łopatki ściągnięte, głowa trzymana prosto”

 

1.     Zbiórka w szeregu z podkurczonymi palcami stóp.

2.     Zabawa. Na zapowiedź „słonko świeci” – dzieci spacerują, biegają w różnych kierunkach, a na zawołanie „deszcz pada!” biegną pod ścianę i stoją prosto (całym ciałem przylegają do powierzchni ściany).

3.     Zabawa „drzewa na wietrze” – dzieci w siadzie skrzyżnym z rękoma uniesionymi w górę, przechylają ramiona w różne strony tak jak wiatr przechyla gałęzie drzew.

 

II Część główna

1.     Dzieci w siadzie podpartym – „kwiaty zwiędłe”, powolny wyprost do stania i głęboki wdech nosem – kwiaty rosną i rozwijają się po deszczu. Kiedy dzieci ponownie przechodzą do przysiadu podpartego, wykonują wydech.

2.     Czworakowanie. Dzieci chodzą na czworakach naśladując bawiące się kotki, które przeciągają się, dzieci robią „koci grzbiet”, miauczą, idą dalej, kładą się na grzbiecie, przebierają „łapami” wygrzewają się w słońcu. (Wszystkie elementy ruchowe powtarzane kilka razy).

3.     Marsz z wysokim uniesieniem kolan – „bocian chodzi po łące” – stanie jednonóż i naśladowanie klekotu boćka: kle, kle, kle.

4.     Ślimak. W leżeniu przodem, broda oparta na dłoniach – „ślimak w skorupce”. Kiedy prowadzący pokaże żółty krążek – ślimak pokazuje rogi, a kiedy – niebieski (pada deszcz) – chowa rogi do skorupki. Podczas skłonu w tył, kiedy ślimak pokazuje rogi (łokcie uniesione i skierowane w bok), dzieci mówią wyuczony  wierszyk „Ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na pierogi. Dam ci sera, ile chcesz, poczęstujesz gości też”.

5.     „Rowerek”. W leżeniu tyłem naśladowanie nogami jazdy na rowerze.

6.     „Gaszenie świeczki”. W siadzie skrzyżnym, ręce w skurczu pionowym, imitują świecznik. Wdech nosem, skręt głowy w lewo (w prawo) i gaszenie świeczki – wydech ustami.

7.     Ćwiczenia w zastępach:

-         Zadanie główne: poślizg na ławce w leżeniu przodem. Trzy ławki gimnastyczne, a przed nimi dzieci z kocykami i woreczkami. Poślizg na ławce w leżeniu przodem z woreczkami pod brodą. Ręce symetrycznie obejmują krawędzie ławki, przy pomocy rąk należy wykonać poślizg tak długo, aż ręce proste w łokciach znajdą się w dole.

-         Zadanie dodatkowe: W siadzie na kocu, woreczek, między stopami, poślizg na kocu przez odepchnięcie się piętami z przodu, rękami z boku. Wykonując zadanie dodatkowe każdy udaje się na koniec swojego rzędu.

 

III Część końcowa   

1.     W rozsypce rzuty woreczkiem palcami lewej i prawej stopy na zmianę w przód oraz dojście do woreczka we wspięciu na palcach.

2.     Marsz z woreczkiem na głowie urozmaicony przejściem do siadu skrzyżnego, do leżenia przodem (cały czas woreczek na głowie).

3.     Poprawa postawy.

Pożegnanie wierszykiem : „Stopy razem, kolana razem, brzuszki wciągnięte, pośladki napięte, łopatki ściągnięte, głowa trzymana prosto”

 

Żaneta Żuchowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin