Sposób, w jaki żyjemy, produkty, które kupujemy, transport, jaki wybieramy - wszystko to kształtuje świat, który pozostawimy kolejnym pokoleniom. W XXI wieku prawie każda podejmowana przez nas decyzja ma bezpośredni wpływ na stan naszej planety. Obecnie ludzkość zużywa aż połowę wszystkich zasobów wodnych dostępnych na Ziemi. W 2025 roku będziemy wykorzystywać 75% istniejących zapasów. Codziennie
z naszej planety znikają 3 kolejne gatunki. W ciągu ostatnich 10 lat wyginęło 58 gatunków ryb i 9 gatunków ptaków. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie wyższy niż w ciągu ostatnich 420 000 lat i co roku do atmosfery emitujemy kolejne 23 biliony ton CO2.
Na te wszystkie negatywne procesy mamy wpływ właśnie my. Możemy się im bezczynnie przyglądać lub szukać rozwiązań. Wspólnie możemy coś zmienić. Możesz sam decydować, jaki wpływ wywierasz na otaczający Cię świat. Sprawdź, jak żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Nawet najdrobniejsze zmiany w naszym sposobie działania mogą przynieść korzyść środowisku.
Twój wybór ma znacznie!
W domu:
1. Zawsze wyłączaj urządzenia takie jak telewizor, monitor czy wieża stereo. Czerwone światełko oznaczające tryb "stand by" to znak, że urządzenie stale pobiera prąd. Marnując energię elektryczną przyczyniamy się do globalnego ocieplenia.
2. Oszczędzaj wodę:
- dokręć kapiący kran;
- zakręcaj wodę podczas mycia zębów;
- zbieraj wodę, której używasz do mycia warzyw i owoców, nadaje się znakomicie do podlewania kwiatów.
3. Sortuj papier, szkło, plastik i inne śmieci. Sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe pojemniki na surowce wtórne i zawsze wyrzucaj takie odpady do tych pojemników.
4. W miarę możliwości zamiast baterii używaj akumulatorów, które można powtórnie ładować.
5. Jeśli używasz zwykłych baterii, zatroszcz się aby wyrzucać je do specjalnych pojemników (dostępne np.: w punktach fotograficznych)
6. Zastąp zwykle żarówki energooszczędnymi.
7. Wysyłaj kartki internetowe zamiast papierowych.
8. Nie powiększaj światowych wysypisk śmieci - nie używaj jednorazowych produktów, takich jak papierowe talerze, serwetki, plastikowe sztućce i kubki. Jeśli musisz z nich skorzystać, traktuj je jako surowce wtórne i wyrzucaj do specjalnych pojemników na tego typu odpady.
W ogrodzie:
1. Zbieraj wodę deszczową do podlewania kwiatów, zamiast korzystać z kranówki.
2. Pozwól, aby w części Twojego ogrodu roślinność rosła swobodnie.
3. Zasadź i hoduj lokalne gatunki drzew.
4. Nigdy nie zbieraj roślin i nie zrywaj kwiatów dziko rosnących.
5. Kupuj wyłącznie cebulki roślin pochodzące z hodowli (poproś sprzedawcę lub ogrodnika o radę).
6. Przestań używać pestycydów - spróbuj stosować naturalne sposoby ochrony roślin.
7. Do walki z owadami niszczącymi rośliny wykorzystaj w swoim ogrodzie specjalne pułapki i naturalnych wrogów (np. biedronki).
8. Używaj roślin odpornych na choroby i szkodniki.
9. Używaj kompostu i ściółki, aby wzmocnić potencjał ziemi i zredukować zapotrzebowanie na pestycydy i nawozy.
10. Nie używaj torfu dla Twoich kwiatów i warzyw (pozyskiwanie torfu ze starych podmokłych pokładów ziemi niszczy bezpowrotnie nasze najcenniejsze dzikie obszary). Zamiast tego rób swój własny kompost z trawy i resztek warzyw. Wykorzystuj rośliny, które odstraszają insekty. Niektóre zioła i kwiaty - między innymi bazylia, szczypiorek, mięta, nagietek, czy chryzantemy - wmieszane w inne rośliny pomogą odstraszyć szkodniki.
11. Nigdy nie wlewaj antyzamrażaczy, oleju czy innych substancji chemicznych do ziemi, do kanalizacji lub rowów odprowadzających.
12. Nie kupuj mebli ogrodowych wykonanego z twardego tropikalnego drewna - np. z mahoniu- jeśli nie mają one certyfikatu FSC.
13. Znajdź czas, aby usiąść wspólnie z rodzina i znajomymi, i docenić piękno natury.
Na zakupach:
1. Zabieraj do sklepu swoją własną torbę na zakupy (najlepiej lnianą lub kosz wiklinowy.).
2. Szukaj produktów jak najmniej opakowanych.
3. Kupuj organiczne produkty - owoce, warzywa, bawełniane ubrania, czy też tkaniny z dodatkiem konopi.
4. Nie kupuj wody butelkowanej, jeśli wiesz, że woda z Twojego ujęcia jest czysta i bezpieczna. Plastikowe butelki sprawiają, że już i tak ogromna góra śmieci wciąż rośnie Dowiedz się o stan wody Twojego ujęcia. Jeśli już kupujesz wodę butelkowaną, kupuj ją z lokalnych produkcji i wybieraj opakowania, które mogą być poddane recyklingowi.
5. Wybieraj te produkty czyszczące, które ulegają biodegradacji. Dbaj o to, aby chemikalia w jak najmniejszym stopniu przenikały do gruntu i wód.
6. Wybieraj jak najbardziej energooszczędne urządzenia domowe.
7. Używaj papieru z recyklingu.
8. Kupując produkty drewniane (np. deski podłogowe, parkiet, meble z litego drewna) wybieraj te ze znakiem FSC (Forest Stewardship Council). Symbol ten oznacza, że drewno pochodzi z dobrze zagospodarowanych lasów.
Na podstawie materiałów organizacji WWF Polska opracowała Krystyna Badowska
karolcia370