Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej w kategorii : Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Opracowała: Teresa Smyk
Przedszkole nr 376
ul. Admiralska
00-910 Warszawa-Rembertów
tel. 6813757
Scenariusz dla dzieci 5-6 letnich
Temat: Woda w życiu roślin i ludzi
Cele ogólne :
- kształtowanie postawy zaciekawienia otaczającym światem
-rozwijanie aktywności poznawczej;
-uświadomienie dzieciom niezbędności wody do życia na ziemi
-doskonalenie umiejętności współdziałania w zespołach
Cele operacyjne:( dziecko…)
-rozumie zjawisko parowania wody i skraplania pary;
-poznaje utwór H. Bechlerowej ,,Obłoczek i srebrna kropla” -rozumie zjawisko parowania wody i skraplania pary
słucha i wyciąga wnioski -dostrzega zmiany zachodzące w atmosferze
-rozumie konieczność szanowania przyrody
Metody:
Słowna-opowiadanie n-ki, rozmowa
Samodzielnych doświadczeń-ćwiczenia praktyczne
Ćwiczeń utrwalających-
Środki:
· Ilustracja przedstawiająca ludzi, rośliny
· Tablica przedstawiająca obieg wody w przyrodzie
· Ilustracja przedstawiająca łąkę
· Scenka rodzajowa z sylwetkami
· Opaski dla dzieci z kwiatami wiosennymi
· Szklanka z wodą
· Grzałka
· Lusterko
· Spodek
Bibliografia:
S. Elbanowska – Kosmanowa - Przyroda nieożywiona w wychowaniu przedszkolnym; Warszawa 1983; WSiP
E. Janik - Przyroda przeżywana i obserwowana z dziećmi przedszkolnymi; Warszawa 1987, LOP
M. J. Studzińska – Dzieci przedszkola poznają przyrodę ożywioną; Warszawa 1988, WSiP
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie – dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała, np. plecy do pleców, brzuszek do brzuszka, ręka do ręki itp.
Dzieci siedzą w rozsypce na dywanie przed scenką.
2.Zagadka:
Co tak wygląd zmieniać może:
gdy jej dużo - zwie się morzem;
a gdy ilość jej niewielka –
to jest kropla lub kropelka.
Gdy jest ciepło – para płynie,
a na lód twardnieje w zimie.
…..( woda )
3. Dzieci słuchają opowiadania nauczycielki pt.,, Obłoczek i srebrna kropla „
( treść opowiadania w załączniku 1)
- wykorzystanie scenki rodzajowej oraz ilustracji przedstawiającej łąkę.
4.Rozmowa na temat scenki.
- Kto jest bohaterem opowiadania ?
- Jakie przygody miała kropelka?
- O czym marzyła?
- Kogo spotkała?
- Jaki był obłoczek?
- Jakie chmury wystąpiły?
- Ile?
- Która chmura jest największa?
- Jaka chmura jest najwyżej, jaka najniżej?
- Jak to się dzieje że chmury płyną?
- Co robił obłoczek?
- Czy potrzebny jest deszcz?
- Co dzieje się po deszczu z wodą?
5.Zabawa ruchowa przy piosence.
Deszczyk pada, deszczyk pada- wieje wieje wiatr( 2 razy)
( dz. stukają paluszkami paluszkami podłogę- unoszą ręce do góry, kołyszą nimi
Błyskawica, grzmot- błyskawica grzmot
( klaśnięcie, tupnięcie- klaśnięcie, tupnięcie)
A na niebie kolorowa tęcza
(rozłożenie rąk nad głową)
6. Doświadczenia:
-powstawanie deszczu i parowanie wody,
-wspólne zagotowanie wody w szklance – grzałką,
-rozlanie wody do dwóch szklanek, na jednej położony jest spodek szklany, a na drugiej lusterko – dzieci obserwują zjawisko parowania wody i gromadzenia się pary,
-wyjaśnienie dzieciom, że woda paruje i nawilża powietrze.
-,,deszcz” – szklanka przykryta spodkiem, przy podnoszeniu spodka krople wody spadają – przy podnoszeniu lusterka widoczne zaparowanie,
-wyjaśnienie zjawiska parowania i skraplania się wody – powstawanie deszczu
7. Zabawa ruchowa ,,Deszcz”
-ilustrowanie ruchem rodzajów deszczu (drobny kapuśniaczek, ulewa, ciepły deszczyk) – przy muzyce z taśmy magnetofonowej.
8. Zabawa dydaktyczna ,,Komu i do czego potrzebna jest woda?”
· dzieci dobierają się parami, nauczycielka daje każdej parze obrazek prosząc, aby obejrzały i zastanowiły się jak opisać znajdujący się na ilustracji przedmiot tak, aby inne dzieci odgadły co jest na obrazku,
· nauczycielka kładzie na dywanie koła z napisami:
§ rozpoczyna się zadawanie i rozwiązywanie zagadek. Para, której zagadka została rozwiązana ma za zadanie umieścić swój obrazek w odpowiednim kole,
· na zakończenie dzieci sprawdzają jakie przedmioty zgromadzone zostały w poszczególnych kołach.
Zabawę można powtórzyć.
9. Rozmowa porządkująca, dotycząca zdobytych wiadomości:
§ do czego potrzebna jest woda ludziom?
§ jak woda z ziemi wędruje do chmury?
§ jak zachowują się rośliny gdy brakuje im wody?
§ czy woda może być źródłem radości?
10. Dzieci wykonują na podstawie ilustracji wyciętych z gazet historyjkę w postaci komiksu na temat: ,,Woda źródłem radości” – następnie sklejają poszczególne kartki tworząc formę książeczki.
ZAŁĄCZNIK 1
Helena Bechlerowa ,,Obłoczek i srebrna kropelka”
Narrator:
-Pewnego ranka na żółtym płatku podbiału leżała srebrna błyszcząca kropelka, Na pewno została tu po ostatnim deszczu, ale tego sama nie pamiętała. Patrzyła srebrnym okiem na niebo, widziała jaskółki i motyle, słyszała jak dzwoni strumyk.
Kropelka:
-Jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze i motylom co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym dzwonić jak strumyk.
-Usłyszała ją wierzba, która była stara i pamiętała wszystkie wiosny. Znała wszystkie melodie strumyka i piosenki wiosennych deszczów. Wierzba zaszemrała.
Wierzba:
-Będziesz tam gdzie fruwają jaskółki i fruwać będziesz jak motyle, i zadzwonisz jak strumyk po kamykach. Będziesz blisko i daleko, zobaczysz to, o czym ci się nie śniło.
-Zobaczę-szepnęła kropelka, poczuła jak mocno grzeje słonko, jak ona sama zamienia się w coś lekkiego i wędruje w górę.
-Była teraz wysoko w puszystym obłoku. Kropelka lubi patrzeć na chmury. Można sobie o nich całą bajkę ułożyć.
-Najciekawsze są te obłoczki podobne do kłębów waty, Niektóre z nich układają się w wielkie góry i zamki. Lubię wszystkie chmurki, które bielą się wysoko na jasnoniebieskim niebie. Jeśli zasłonią słońce to na krótko i zaraz popłyną dalej. Deszcz z nich nie spada, chociaż te chmurki złożone są też z kropelek wody. Ale nim taka kropelka opadnie na ziemię, to się w parę zamieni i znowu do góry poleci. Lubię chmury wszystkie, nawet te ciężkie, ciemne, które wiszą nisko nad ziemią i zakrywają słońce. Zaraz robi się chłodno, ciemno i deszcz zaczyna padać. Przestałybyście się mazgać – mówi kropelka, ale to nic nie pomaga, muszą się wypłakać.
-Nad najwyższą chmurą narodził się mały lekki i puszysty trochę różowy obłoczek.
-Śliczny jesteś – powiedziała kropelka, wiatr i słońce.
-A chmury, które płynęły mruczały.
Chmury:
-Zuch z niego wyrośnie.
-Obłoczek słuchał tego co mówiły chmury i rósł z dumy, Pewnego razu gdy był duży, postanowił razem z kropelką wyruszyć w świat. Przelatując nad lasem popychany przez wiatr usłyszał żałosny szept. To szumiały drzewa.
Drzewa:
-Obłoczku! Obłoczku! Miły pokrop nas. Liście nasze zwiędły, korzenie nasze usychają. Zginiemy jeśli nam nie pomożesz.
-Pożałował obłoczek lasu. Spuścił rzęsisty deszcz. A w tym czasie kropelka poczuła, że spada prosto do strumyka. Obłoczek napoił drzewa, ożywił zwiędłe liście i lekki radosny powędrował dalej. Kiedy przelatywał łąką, kwiaty i trawy wołały do niego.
Kwiaty i trawy:
-Z utęsknieniem czekałyśmy na ciebie. Nie zapomnij obłoczku o nas. Daj nam pić.
-Obłok pokropił łąki, aż zazieleniły się i zapachniały. Obłoczek dalej płynął po niebie i był bardzo dumny. Chociaż był coraz mniejszy na polu. Na polu siano i proso. Kiedy ludzie ujrzeli obłoczek zawołali radośnie.
Ludzie:
-Ach jakże się cieszymy. Zaraz spadnie deszcz. Ziarna gdy dostaną wody, pięknie nam zakiełkują.
mapi101